To sedno najnowszej uchwały poszerzonego siedmioosobowego składu Izby Cywilnej SN obradującej od przewodnictwem jej prezesa Dariusza Zawistowskiego.
Uchwała ma doniosłe znaczenie społeczne, gdyż dotyczy częstych sytuacji, kiedy opiekę nad osobą, która doznała uszczerbku na ciele lub zdrowiu, była wykonywana nieodpłatnie przez osoby bliskie.
O rozstrzygnięcie tego problemu wystąpił przed rokiem Rzecznik Finansowy, w ocenie którego rodzinna opieka nad poszkodowanym w wypadku winna być rekompensowana przez zakład ubezpieczeń. Przez lata taki pogląd nie budził wątpliwości, ale w ostatnim czasie poszkodowani zaczęli skarżyć się, że firmy ubezpieczeniowe odmawiają wypłat za tego rodzaju świadczenia – wskazywał w uzasadnieniu pytania Rzecznik Finansowy.
W ocenie rzecznika finansowego taka nieodpłatna opieka nad poszkodowanym świadczona przez członka rodziny czy przez inną osobę np. krewnego, wymaga zrekompensowania. W jego ocenie to uprawnienie poszkodowanego wynika w zasadzie z art. 444 par. 1 kodeksu cywilnego, który stanowi, że naprawienie szkody osobowej (a więc na ciele czy zdrowiu, w tym psychicznym) wynikającej z czynu niedozwolonego (a najczęstszymi przypadkami są wypadki komunikacyjne) obejmuje finansową rekompensatę za poświęcony przez bliskich poszkodowanego czas i wysiłek.
Czytaj też: