Sejm w ekspresowym tempie przyjął w piątek nowelizację ustawy o działalności ubezpieczeniowej, tak by mogła ona zacząć obowiązywać od 21 grudnia 2012 r. Po tej dacie wzrosną kwoty płacone za nowe polisy ubezpieczeniowe.
– Zmianę przepisów wymusił zeszłoroczny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, w którym sędziowie stwierdzili, że w ubezpieczeniach przepisy powinny traktować wszystkich równo, bez względu na płeć – mówi Jakub Szulc, poseł PO, sprawozdawca projektu zmian. – Wchodzi on w życie od 21 grudnia 2012 r. i musimy jak najszybciej dostosować do niego nasze przepisy, inaczej Polska narazi się na kary od Komisji Europejskiej.
Chodzi o wyrok z 1 marca 2011 r. w sprawie C-236/09 (Test-Achats), w którym Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł niezgodność z prawem unijnym art. 5 ust. 2 dyrektywy Rady z 13 grudnia 2004 r. wprowadzającej w życie zasadę równego traktowania mężczyzn i kobiet w dostępie do towarów i usług oraz dostarczaniu towarów i usług (nr 2004/113/WE).
– Wyrok został wydany w imię szczytnej idei równego traktowania obywateli UE, jednak, delikatnie mówiąc, nie jest to dobre orzeczenie, szczególnie dla kobiet – zauważa dr hab. Marcin Orlicki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, znany specjalista od ubezpieczeń gospodarczych. – W statystykach ubezpieczeniowych, które służą do szacowania wysokości składek za ubezpieczenia, płeć czy wiek ubezpieczonego ma ogromne znaczenie.
Przykładowo, obecnie przy zakupie obowiązkowej polisy OC posiadacza pojazdu kobiety mogą liczyć na niższą składkę, ponieważ z danych statystycznych wynika, że powodują one szkody o mniejszej wartości.