Trybunał Konstytucyjny zajął się wczoraj (sygnatura akt: P 41/11) art. 94 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w brzmieniu obowiązującym do 19 lipca 2011 r.
Przewidywał on, że nadpłacone składki na ubezpieczenia zdrowotne podlegały zwrotowi tylko przez pięć lat od powstania nadpłaty. W tym samym czasie ZUS mógł dochodzić zaległości od przedsiębiorców przez dziesięć lat.
W takiej też sytuacji znalazła Danuta S. NFZ uznał, że nie podlegała ona pod dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne od 1999 r. do końca 2009 r. ZUS jednak zwrócił jej składki za połowę tego okresu, powołując się na obowiązujące wtedy przepisy o przedawnieniu. Gdy sprawa trafiła do Trybunału, sędziowie uznali je za niezgodne z konstytucją.
TK zwrócił uwagę, że choć zakwestionowany przepis został uchylony na mocy art. 3 ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i niektórych innych ustaw i od 20 lipca 2011 r. już nie obowiązuje, to nadal ma on zastosowanie do składek opłaconych przed tą datą.
– Sądy rozpatrujące takie sprawy powinny teraz wziąć pod uwagę dziesięcioletni okres przedawnienia składek opłaconych przed 20 lipca 2011 r.