Z ogólnych warunków dodatkowego grupowego ubezpieczenia na wypadek osierocenia dziecka stosowanych przez ubezpieczyciela wynika, że w przypadku śmierci ubezpieczonego ubezpieczyciel jest zobowiązany do dokonania wypłaty świadczenia osobie uprawnionej, którą jest dziecko w wieku do lat 18, a w razie uczęszczania do szkoły w wieku do ukończenia 25 roku życia. Z grupy osób uprawnionych do świadczenia ubezpieczyciel wyłączył jednak dzieci kształcące się za granicą.

W ocenie Rzecznika, charakter ubezpieczeń dobrowolnych nie pozwala zakładowi ubezpieczeń na dowolność i zupełną arbitralność w kształtowaniu własnych definicji, jeżeli są one niekorzystne dla konsumentów czy sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa.

- Pobieranie nauki poza granicami Polski w żaden sposób nie zwiększa ryzyka ubezpieczyciela i nie pozostaje w związku z jego odpowiedzialnością wynikającą z umowy.

Przedmiotem ubezpieczenia jest życie ubezpieczonego, czyli rodzica lub przysposabiającego osoby uprawnionej. Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń wobec osób uprawnionych do świadczenia poprzez wykazanie okoliczności nie pozostającej w związku z przedmiotem umowy, budzi wątpliwości, czy nie dochodzi do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów - argumentowała Irena Lipowicz.

W związku z napływającymi licznymi skargami, dotyczącymi powyższej kwestii, Rzecznik Praw Obywatelskich poprosiła Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie przedstawionego problemu i podjęcie działań w ramach posiadanych kompetencji.