Uber może zniknąć z Rosji. Zagraniczne taksówki na cenzurowanym

Rosyjski reżim szykuje zakaz działalności na terenie Rosji firm taksówkowych z udziałami zagranicznymi z krajów uznanych za „nieprzyjazne”. To będzie cios dla obywateli, bowiem większość obecnie działających firm taksówkowych ma zagranicznych udziałowców lub właścicieli.

Publikacja: 12.12.2022 12:27

Uber może zniknąć z Rosji. Zagraniczne taksówki na cenzurowanym

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

Komisja Dumy ds. transportu dodała poprawkę do drugiego czytania rządowego projektu ustawy o taksówkach. Zakazuje ona świadczenia usług taksówkarskich na terenie Rosji firmom z zagranicznymi właścicielami, dowiedział się Interfaks.

Czytaj więcej

Yandexowi nie opłaca się handel w Paryżu

Zakaz nie będzie dotyczył krajów członkowskich Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (Rosja, Białoruś, Armenia, Kazachstan Kirgistan) lub tych, dla których zostanie wydane odrębne zezwolenie Kremla. Dokładnie prześwietlani mają być sami taksówkarze. Komisja transportu dodała też między innymi przepisy dotyczące obowiązkowego szkolenia zawodowego taksówkarzy oraz sporządzania ocen kierowców.

Projekt ustawy „O organizacji przewozu pasażerów i bagażu taksówkami pasażerskimi w Federacji Rosyjskiej oraz o zmianie niektórych aktów prawnych” rząd skierował do Dumy Państwowej w maju, a w lipcu został przyjęty w pierwszym czytaniu.

Obecnie większość największych firm taksówkowych ma zagranicznych właścicieli - akcjonariuszy mniejszościowych albo właścicieli kontrolujących - powiedział Interfaks Anton Daniłow-Danilian, wiceprezes organizacji przedsiębiorców Diełowaja Rossija. Jest ona wraz z innymi organizacjami biznesowymi przeciwna propozycji władz. "Kategorycznie sprzeciwiamy się takiemu podejściu, jest ono nieuzasadnione. Jeśli są zagrożenia, to je opiszmy, poszukajmy innych sposobów na ich ograniczenie" - powiedział.

Czytaj więcej

Rosja: wyszukiwarka Yandex wsiada do taksówki Uber'a

Jeden z największych graczy na rynku taksówek, Yandex.Taxi to spółka joint venture rosyjskiego Yandex i amerykańskiego Uber Technologies, zarejestrowana w Holandii. Może ona zostać objęta przygotowywaną ustawą.

Yandex może dokonać restrukturyzacji, aby oddzielić biznes rosyjski i zagraniczny, ale jak dokładnie wpłynie to na losy wspólnego przedsięwzięcia, wciąż nie jest jasne.

Przedsiębiorcy alarmują, że usunięcie zagranicznych akcjonariuszy z rosyjskich korporacji taksówkowych spowoduje bankructwo wielu firm i utrudni życie obywatelom szczególnie takich miasta jak Moskwa czy Petersburg, gdzie taksówki od zawsze były bardzo popularnym środkiem transportu.

Transport
Prezes Lufthansy pod specjalnym nadzorem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Transport
Ukraińcy polecą dla Wizz Aira
Transport
Airbus produkuje coraz więcej, w Boeingu nadal problemy
Transport
Kraków: podróżny hub dla Ukraińców. Cenią wygodę, czystość i urodę miasta
Transport
Po ataku Iranu na Izrael. Loty do Azji znów podrożeją