Kontrolerzy porozumieli się z PAŻP. Spór o polskie niebo zawieszony do 10 lipca

Kontrolerzy ruchu lotniczego porozumieli się z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Dzięki temu Polacy polecą na majówkę, ale do zakończenia konfliktu wciąż jest daleko.

Publikacja: 28.04.2022 21:00

Porozumienie pomiędzy kontrolerami ruchu a władzami PAŻP pozwoli na razie uniknąć paraliżu na polski

Porozumienie pomiędzy kontrolerami ruchu a władzami PAŻP pozwoli na razie uniknąć paraliżu na polskim niebie

Foto: Grand Warszawski /shutterstock

– Musimy sobie zdawać sprawę, że to nie jest koniec wojny, to jest rozejm – powiedział przed podpisaniem porozumienia pomiędzy kontrolerami ruchu lotniczego a władzami Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) Andrzej Fenrych, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZKRL). Może to oznaczać, że droga do całkowitego porozumienia na polskim niebie jest ciągle daleka.

Siedem postulatów

Długo wyczekiwane porozumienie pomiędzy PAŻP a kontrolerami zostało podpisane w czwartek w Sejmie, podczas posiedzenia podkomisji stałej ds. transportu lotniczego przez Macieja Sosnowskiego, przewodniczącego ZZKRL, oraz Anitę Oleksiak, prezes PAŻP.

Porozumienie ma obowiązywać do 10 lipca i zostało w nim wskazanych siedem postulatów, które mają być podstawą do dalszych rozmów pomiędzy stronami.

Wśród kwestii czysto formalnych znalazły się w nim m.in. zobowiązanie przedstawienia kontrolerom warunków zatrudnienia do 28 czerwca oraz podpisanie dziś nowych umów na czas określony, które będą obowiązywały do 10 lipca.

Strony zobowiązały się także kontynuować prace nad pozostałymi kwestiami spornymi zgłoszonymi przez ZZKRL, tj. Regulaminem Wynagradzania, Regulaminem Pracy, programem w zakresie rozwoju, szkolenia i wsparcia kontrolerów oraz Kodeksem Etyki.

PAŻP zobowiązał się również do niezwłocznego rozpoczęcia audytu organizacyjnego i niezbędnych restrukturyzacji, co zdaniem kontrolerów jest niezbędne do odbudowania zaufania po kadencji poprzedniego prezesa PAŻP Janusza Janiszewskiego.

Chęci do współpracy nie brakuje

Wiele kwestii pozostało jeszcze nierozstrzygniętych, jak jednak wynika z wypowiedzi Andrzeja Fenrycha, ze strony kontrolerów nie brakuje chęci do dalszej merytorycznej pracy. – Aby nie paraliżować ruchu lotniczego w Polsce, aby Polacy mogli korzystać z podróży, poszliśmy na daleko idące ustępstwa i udało nam się porozumieć – mówił w Sejmie wiceprzewodniczącego ZZKRL.

– Zależy nam, by finalny dokument objął wszystkie grupy w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i biorąc pod uwagę planowany audyt i restrukturyzację, pozwolił PAŻP rozwinąć się wraz z rozwojem ruchu lotniczego w Polsce – dodał.

W podobnym tonie na posiedzeniu sejmowej podkomisji wypowiadał się również minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, zapewniając jednocześnie, że Polsce nie grozi już paraliż ruchu lotniczego.

– Porozumienie pozwoliło uniknąć najgorszego scenariusza dla polskiego nieba. Ta odpowiedzialność układających się stron doprowadziła do tej możliwości, którą dajemy sobie na kolejne miesiące, aby przygotować, przebudować, restrukturyzować agencję, aby mogła unieść ciężary i obowiązki, które na niej spoczywają – podsumował minister infrastruktury.

Czytaj więcej

Porozumienie kontrolerów z PAŻP na dwa miesiące
Transport
Strajki bardzo zabolały Lufthansę. A to jeszcze nie koniec
Transport
Koleje Dużych Prędkości w ramach CPK zbudują polskie firmy
Transport
Czy Dreamlinerami można latać bezpiecznie? Boeing w ogniu pytań
Transport
Boom na rynku rowerów. Coraz większą popularnością cieszą się elektryczne
Transport
Prezes Lufthansy pod specjalnym nadzorem