Ostateczna oferta Norwegiana dla wierzycieli

Tani norweski przewoźnik przedstawił wierzycielom ostateczną ofertę swej restrukturyzacji, która zakłada cięcie kosztów i zmniejszenie floty, aby przetrwać pandemię

Publikacja: 14.03.2021 13:06

Ostateczna oferta Norwegiana dla wierzycieli

Foto: Bloomberg

W razie przyjęcia jej przez dostateczną liczbę wierzycieli i irlandzki sąd High Court proponowane rozwiązanie umożliwi przewoźnikowi pozyskiwanie nowego kapitału i rezygnację z ochrony przed wierzycielami w Irlandii i Norwegii — pisze Reuter.

Linia finansowała swój szybki rozwój głównie zadłużając się, stała się ważnym przewoźnikiem przed nastaniem pandemii, obsługiwała połączenia po Europie, latała do obu Ameryk, do Azji Płd.-Wsch. i na Bliski Wschód. Plan ratunkowy ogłoszony w 2020 r. przewiduje definitywną rezygnację z lotów dalekiego zasięgu i mniejszą firmę ograniczoną do obsługi połączeń w Europie i w Skandynawii.

- Mamy nadzieję, że irlandzki sąd podejmie ostateczną decyzję w najbliższych tygodniach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to będziemy mogli przeprowadzić w maju podwyższenie kapitału — powiedział szef pionu finansowego, Geir Karlsen i dodał, że oddzielna procedura sądowa w Norwegii powinna zakończyć się niedługo po irlandzkiej.

Obecna propozycja jest dopracowaniem wstępnej oferty ze stycznia, która przewidywała zmniejszenie floty do 53 samolotów ze 140 i zredukowanie długu do 20 mld koron (2,4 mld dolarów) z 56 mld. W ramach planu linia musi pozyskać 4-5 mld koron z emisji nowych akcji i kapitału hybrydowego, do którego rząd w Oslo zamierza dołożyć 1.5 mld koron. Nowi inwestorzy otrzymają ok. 70 proc. kapitału akcyjnego po restrukturyzacji, wierzyciele ok. 25 proc., a obecni udziałowcy ok. 5 proc.

Obecna inicjatywa była możliwa dzięki postępom w procedurach sądowych. Niektórzy leasingodawcy zawarli dobrowolne umowy o wypowiedzeniu umów z przewoźnikiem, a sąd w Dublinie zatwierdził przymusowe anulowanie innych. Norwegian doszedł też niedawno do porozumienia z Airbusem o anulowaniu zakupu 88 samolotów, trwa nadal w sądach w USA jego spór z Boeingiem o 97 samolotów.

Wierzyciele będą mogli przedstawić swe stanowisko na zgromadzeniach w dniach 18-20 marca, następnie przewoźnik zwróci się o zgodę do irlandzkiego sądu.

Transport
Finnair odwołuje kolejne loty. Maj ze strajkami
Transport
Czarny tydzień we Francji. Strajkuje załoga kolei SNCF
Transport
Zatłoczone niebo nad Nowym Jorkiem. Rejsów ma być mniej
Transport
Pakistan zamknął przestrzeń powietrzną dla Indii. Dłuższe loty z Europy do Azji
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Transport
Donald Trump stracił cierpliwość do Boeinga. Kupi dla siebie używany samolot
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne