Dziecięcą wyobraźnię poruszają dziś opowieści o samuraju Jacku walczącym z robotami, strachliwym psie Scooby Doo rozwiązującym zagadki kryminalne i obdarzonych supermocą Atomówkach. A może warto sięgnąć do polskiej klasyki i zaproponować najmłodszym widzom spotkanie z bajkowymi opowieściami osadzonymi w naszej kulturze, których autorzy czerpali inspirację z ludowych podań i opowieści przekazywanych przez kolejne pokolenia. Wstyd nie znać historii o Złotej Kaczce, Smoku Wawelskim, Bazyliszku.

Z podobnego założenia wyszli twórcy serii „Baśnie i bajki polskie” wyprodukowanej kilka lat temu przez Telewizyjne Studio Filmów Animowanych w Poznaniu na zamówienie TVP 1. Wybrali 13 legend i opowieści dla dzieci spisanych przez rodzimych autorów, od romantyzmu po współczesność.

W niedzielne poranki prezentowane będą kolejne odcinki cyklu. Na początek zobaczymy „Szklaną Górę” według baśni młodopolskiej pisarki Bronisławy Ostowskiej. Rzecz dzieje się w małej wiosce. Tam w skromnej chatce mieszka matka z trzema synami. Najstarszy jest piękny i silny, średni brat – mądry, a najmłodszy kocha przyrodę. Pewnego dnia na ich drodze stanie groźny czarnoksiężnik, który więzi na Szklanej Górze piękną królewnę. Bracia zmierzą się z niecnym magiem, spróbują go pokonać i oswobodzić królewnę, ale każdemu przyświecać będzie inny cel...

Za tydzień na małym ekranie – „Złota kaczka” na podstawie baśni Artura Oppmana, specjalisty od polskich legend. Czeladnik piekarski Lutek i bezdomna Emilka dowiadują się od dorożkarza Franciszka o Złotej Kaczce, która pływa w piwnicach zamku przy Ordynackiej i rozdaje potrzebującym sakiewki pełne złotych dukatów. Mężczyzna przestrzega jednak dzieci, że to niebezpieczna wyprawa. Do zamku trzeba wejść o północy, a po wszystkich śmiałkach, którzy próbowali wcześniej, ślad zaginął.

W następnych odcinkach dzieci obejrzą m.in. „Szewczyka Dratewkę”, „O kowalu i diable”, „Zaczarowane pantofelki”, „Krawca Niteczkę”. To historie niepotrzebujące wsparcia marketingowej maszyny, gadżetów, gier komputerowych. Obronią się same. Pozbawione przemocy i bezsensownej agresji uczą przyjaźni, tolerancji, szacunku do starszych. Kształtują wrażliwość. Pokazują, że w każdym świecie – bajkowym czy realnym – trzeba być odważnym, bronić własnego zdania i wartości, w które się wierzy.