W pierwszej części, zatytułowanej „Rewolucja”, reżyser Cassian Harrison przenosi widza do Aten, gdzie narodziła się pierwsza demokracja. Legendarne państwo miasto poznajemy z punktu widzenia Klejstenesa, który przyczynił się do obalenia tyranii w Atenach, a potem przeprowadził reformy będące podstawą nowego ustroju. To on wprowadził m.in. zgromadzenie ludowe, areopag, sąd przysięgłych, a także słynną instytucję ostracyzmu pozwalającą wykluczyć polityka, którego działalność zagrażałaby ateńskiej demokracji.

Równie ważne dla rozwoju Aten było zwycięstwo Greków nad potężną armią imperium perskiego, do którego przyczynił się geniusz strategiczny Temistoklesa. Znakomity wódz stworzył potęgę morską Aten. To on będzie przewodnikiem w drugim odcinku zatytułowanym „Złoty wiek”. Kiedy Hellada odparła najeźdźców, nastąpił bujny rozkwit nauki i sztuki, m.in. dzięki budowie Partenonu przez Peryklesa.

W ostatniej odsłonie – „Imperium umysłu” – reżyser pokazuje, jak Ateny uwikłały się w wyniszczający konflikt ze Spartą. Wydarzenia poznajemy z perspektywy Sokratesa, który z niepokojem obserwuje upadek demokracji i narastający w państwie chaos. Wybitny filozof sam staje się w końcu ofiarą Ateńczyków, którzy skazali go na śmierć. A Platon, znakomity uczeń Sokratesa i świadek nagonki na swojego mistrza, podda demokrację miażdżącej krytyce, postulując utworzenie państwa, w którym rządzić będą filozofowie.

[ramka]21.55 | planete | czwartek[/ramka]