Po kolejnym golu Roberta Lewandowskiego, zbiórce Marcina Gortata, oczku wyżej w rankingu tenisowym Agnieszki Radwańskiej, niejeden człowiek zastanawia się: jak oni to robią? Niektórzy nazywają to talentem, inni szczęściem, a jeszcze inni przypisują niezwykłe osiągnięcia godzinom treningów.
Twórcy programu „Anatomia sportu" emitowanego na kanale Discovery Science postanowili sprawdzić, jak jest naprawdę. Pomogło im w tym prawie 100 gwiazd sportu m.in. koszykarze Jordan Farmar i Rajon Rondo, zawodnicy MMA Cain Velasquez i Krzysztof Soszyński czy golfista Pádraig Harrington.
Sportowcy z różnych dziedzin, niektórzy z tytułami olimpijskich mistrzów, zgodzili się wziąć udział w najróżniejszych eksperymentach i testach porównawczych. Wszystko po to, by sprawdzić, w jaki sposób z obciążeniami radzi sobie ciało sportowca i co sprawia, że jedni zawodnicy znoszą je lepiej od innych.
Niektóre z testów są bardzo bolesne. Analizie poddawane są na przykład „najsilniejsze ciosy" w sporcie – uderzenie kijem hokejowym czy zderzenie rugbistów podczas meczu. Mimo to uczestnicy programu zawsze z zaciekawieniem i fascynacją patrzą na wyniki. Bo choć na co dzień mają do czynienia z podobnymi zdarzeniami na boisku czy macie, to dzięki programowi Discovery Science po raz pierwszy mogą zobaczyć „od środka", co tak naprawdę dzieje się z ich organizmami podczas uprawiania sportu.
Twórcy serii pochylą się także nad zagadnieniem mitów w sporcie i odpowiedzą m.in. na pytania: czy legendarne postacie mają wpływ na swoich następców? Czy krzyk rzeczywiście pomaga sportowcom osiągać lepsze wyniki? I bez żadnych ogródek - z pomocą Chrisa Byrda, bokserskiego zawodowego mistrza świata – rozstrzygną, czy to prawda, że seks przed walką może zmniejszyć szansę na wygraną.