Irina Palm w TV

Wdowa w średnim wieku, szuka pracy. Nie mogąc jej nigdzie znaleźć, wstępuje do seks klubu, który poszukuje „hostess".

Publikacja: 08.03.2013 12:59

SOBOTA | 20.20 | TVP KULTURA

SOBOTA | 20.20 | TVP KULTURA

Foto: materiały prasowe

Tam dowiaduje się, że jej zajęcie nie będzie polegało na podawaniu klientom kawy, lecz na ich masturbowaniu – anonimowo, w specjalnej kabinie. Kobieta jest zbulwersowana, lecz w końcu się zgadza i po krótkim przyuczeniu zabiera do pracy, przyjmując pseudonim Irina Palm. Film o takiej fabule mógłby się wydawać trywialny i obsceniczny, gdyby nie trzy istotne okoliczności.

Po pierwsze: motywacja. Maggie decyduje się na tę pracę, by zdobyć pieniądze na leczenie śmiertelnie chorego wnuczka – sprzedała już dom, żaden bank nie chce jej udzielić kredytu, a zrozpa czeni rodzice chłopca są bezradni i bierni.

Po drugie: aktorstwo. Popularna piosenkarka rockowa Marianne Faithfull gra swoją rolę tak przekonująco i z takim wdziękiem, że odtwarzanej przez nią bohaterki nie sposób potępić – przeciwnie, to ona wychodzi zwycięsko z konfrontacji z rodziną i obłudną strażniczką moralności z sąsiedztwa. Znakomicie wypadł też Miki Manojlović (znany m.in. z „Undergroun du" Kusturicy) w roli Mikiego, właściciela klubu, który pod maską cynika skrywa wrażliwą duszę.

Po trzecie: reżyseria. Belgijski filmowiec Sam Garbar ski opowiada tę historię z niezwykłym taktem i elegancją, ale i dyskretnym poczuciem humoru. Scena, w której Maggie, odziana we wzorzystą podomkę, wchodzi do obskurnej kabiny i przystępuje do „dzieła", jest rozbrajająco komiczna. Podobnie jest z rozmową kwalifikacyjną, którą przeprowadza z Maggie jej przyszły pracodawca.

Reżyser pokazuje w swoim filmie ludzi z krwi i kości, przeżywających autentyczne emocje i dramaty. Choć wziął na warsztat bardzo trudny temat, w jego opowieści nie rozbrzmiewa ani jedna fałszywa nuta, która mogłaby pozostawić niesmak.

Telewizja
„The Last of Us” bije rekord w Ameryce, a zagrożenie rośnie
Telewizja
„Duduś”, który skomponowała muzykę „Stawki większej niż życie” i „Czterdziestolatka”
Telewizja
Agata Kulesza w akcji: TVP VOD na podium za Netflixem, Teatr TV podwoił oglądalność
Telewizja
Teatr TV i XIII księga „Pana Tadeusza" napisana przez Fredrę
Telewizja
Teatr TV odbił się od dna. Powoli odzyskuje widownię i artystów
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku