W 1985 roku rozpoczął się na Kremlu proces przekształceń systemu komunistycznego. Sekretarzem KPZR został Michaił Gorbaczow, wraz z którym przyszła pieriestrojka, częściowe urynkowienie gospodarki, a także zwiększenie swobód obywatelskich. Jeden z robotników uczestniczących w strajku w Stoczni Gdańskiej w 1988 roku wspomina, że na murze pojawiały się wtedy napisy: „fan club Gorbaczowa”. – Było to „poluzowanie” ze strony radzieckiej – ocenia po latach Stanisław Ciosek, członek Biura Politycznego PZPR. – Ale przygotowując Okrągły Stół, z niepokojem spoglądaliśmy na Wschód.
Film przypomina, jak wielką, inspirującą rolę odegrał w procesie burzliwych polskich przemian papież Jan Paweł II, który w czasie pielgrzymek do Polski nieustannie mówił o godności ludzi pracy. Do dialogu z opozycją zmusiła władze fatalna sytuacja gospodarcza kraju, kolejne podwyżki budzące coraz większy niepokój i oczekiwanie społeczne, by zdelegalizowana „Solidarność” znów mogła mówić pełnym głosem.
Niewiele jednak brakowało, by rodzący się pomysł rozmów przy Okrągłym Stole pozostał tylko projektem. Kiedy 31 października 1988 r. Komitet Rady Ministrów zdecydował o likwidacji Stoczni Gdańskiej im. Lenina, wielu odebrało to jako cios wymierzony w „Solidarność”, bo stocznia była przecież jej symbolem. – Znamienne, że była to pierwsza upadłość w Polsce – zauważa w dokumencie Bogdan Borusewicz.
– Jest wysoce prawdopodobne, że chodziło o prowokację ze strony ekipy władzy, mającą uniemożliwić doprowadzenie do obrad Okrągłego Stołu – sądzi Aleksander Hall. Milicja zaś wciąż stosowała brutalne metody prześladowań działaczy opozycyjnych. Jednym z nich był Edmund Krasowski, działacz z Elbląga, pobity tak brutalnie, że przez kilka tygodni pozostawał sparaliżowany.
Wydarzenia sprzed lat wspominają i komentują m.in.: prof. Jadwiga Staniszkis, Bogdan Borusewicz, Aleksander Hall, Jacek Merkel, Alojzy Pietrzyk, Andrzej Gwiazda, Andrzej Stelmachowski, Antoni Dudek. Narratorem filmu jest Mirosław Baka.