Autorka filmu nagrodzonego Melchiorem 2009, Krystyna Mokrosińska opowiada o kolejnych etapach życia bohatera. Przytoczone zostają tajne raporty SB, filmowe materiały operacyjne, taśmy z podsłuchów rejestrowane przez kilkadziesiąt lat.

W 1955 roku Lipski był rozpracowywany jako członek Armii Krajowej utrzymujący kontakty z frontowymi przyjaciółmi. Potem „win” mu przybywało: udział w powstawaniu „Listu 34” Antoniego Słonimskiego – w sprawie cenzury i ograniczonego przydziału papieru na książki, wykłady na Uniwersytecie Latającym, współzakładanie KOR. Opowiadają o nim m.in.: Władysław Bartoszewski, Jerzy Eisler, Jan Olszewski, Zbigniew Romaszewski, Mirosław Chojecki oraz najbliżsi. Podkreślają zgodnie, że był zwolennikiem walki o demokrację, ale bez przemocy. I że był gotowy pomagać wszystkim, którzy podzielali ten pogląd. – Jeżdżenie z pieniędzmi do ludzi i na procesy, odsiadka przez 48 godzin, rewizja w domu – opowiada bohater filmu (w nagraniu z 1983 roku) o tym, co wówczas wypełniało jego życie.

Kiedy zmarł, odmówiono mu pogrzebu katolickiego, choć wzięło w nim udział czterech księży m.in. ojciec Jacek Salij i ks. Adam Boniecki. – Na pogrzebie zgromadzili się ludzie, którzy wiedzieli, że to był człowiek ewangeliczny w swoim myśleniu, odwadze, prawdzie – wspomina przed kamerą ks. Boniecki.

0.40 | TVP 1 | ŚRODA