Z wykształcenia był elektronikiem, absolwentem Politechniki Wrocławskiej. Ale większość zawodowego życia spędził na scenie i przed radiowym mikrofonem. Wspólnie z Tadeuszem Drozdą i Jerzym Skoczylasem założył kabaret Elita. Przepustką do ogólnopolskiej kariery stał się dla niego przebój „Kurna chata” wylansowany w 1970 roku podczas festiwalu w Opolu. Po tym sukcesie członkowie grupy zostali zaproszeni do radiowego „Studia 202” kierowanego przez Andrzeja Waligórskiego.
Niedługo potem Kaczmarek rozpoczął pracę przy audycji „60 minut na godzinę”. To tam emitowany był słynny humorystyczny cykl „Z pamiętnika młodej lekarki”, w którym jako pacjent towarzyszył odtwórczyni głównej roli Ewie Szumańskiej. Radio pozostało jego największą pasją, choć sam przyznawał, że to dzięki występom estradowym zwiedził świat. Nie był tylko w Ameryce Południowej i na Antarktydzie. – Wielki talent, zdrowy rozsądek i prawdziwa kultura – mówił o nim przed laty Wojciech Młynarski. – A przy tym człowiek skromny, kompletnie pozbawiony jadu i zawiści, absolutnie niezdolny do jakiejkolwiek hucpy.
TVP Kultura przypomni koncert piosenek Jana Kaczmarka zarejestrowany w 2008 roku w siedzibie Radia Wrocław, rok po śmierci satyryka. Znalazły się w nim takie przeboje, jak „Co za czasy”, „Zerowy bilans, czyli pero, pero”, „Grawerska miłość”, „Kurna chata”. Nowe aranżacje zaproponował Piotr Dziubak. Usłyszymy w nich smyczki, kotły, kontrabas, a także ciekawe riffy gitarowe i mocne brzmienie perkusji. Dźwięki instrumentów muzyk wzbogacił odgłosami lasu i śpiewających ptaków. Z tekstami Kaczmarka zmierzyli się m.in. Renata Przemyk, Maciek Maleńczuk, Magda Kumorek, Natalia Grosiak i Paweł Gołębski. Zaproszenie przyjęły zespoły Habakuk oraz Cracekrs, a także przyjaciele ze Studia 202.