Spektakl Teatru Konsekwentnego „Kto znajduje, źle szukał" zobaczymy poza konkursem pierwszego dnia przeglądu. Lena Frankiewicz przygotowała go na podstawie zbioru tekstów Agłayi Veteranyi wydanego już po jej samobójczej śmierci. Na pomysł wpadła grająca w monodramie Dorota Abbe.

– Postanowiłyśmy opowiedzieć od końca o życiu, które doprowadziło Veteranyi do tak tragicznej decyzji – tłumaczy Lena Frankiewicz. I dodaje, że w spektaklu ani razu nie pada słowo „samobójstwo", a na scenie nie starała się budować klimatu makabresek znanych choćby z najbardziej popularnej książki Veteranyi „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze?".

– Próbowałyśmy raczej wejść do jej głowy i odkryć, co się w niej kłębiło – mówi reżyserka.

Intymny mały świat

Sądząc po zestawie imprez towarzyszących, w tym roku organizatorzy postawili przede wszystkim na wrażenia muzyczne. Tuż po inaugurującym spektaklu w Starej Prochoffni zagra Czesław Mozil. Twórca promować będzie DVD zawierające nagrania z jego koncertów i film dokumentalny o nim zatytułowany „W moim maluteńkim świecie". To kolejny występ Czesława w trakcie przeglądu – pierwszy raz pojawił się jako gość VII edycji.

Czytaj więcej w Życiu Warszawy

 

* 9. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego – Stara Prochoffnia, Warszawa, ul. Boleść 2, Staromiejskie Centrum Kultury, ul. Jezuicka 4 środa (11.05) – niedziela (15.05) bilety: 15 zł – spektakle konkursowe, 40 zł – spektakle i koncerty pozakonkursowe, 220 zł – karnet program: www.przegladmonodramu.of.pl