Akcja choreografii Studia Teatralnego Farma v jeskyni „Čekárna” („Poczekalnia”) rozpocznie się na małej stacji kolejowej w Żylinie – miejscu, gdzie rozpoczęły się deportacje słowackich Żydów do hitlerowskich obozów koncentracyjnych na terenie Polski. W tej poczekalni obrazy sprzed lat przenikają się ze scenami współczesnymi. A widzowie zobaczą największe wady społeczeństwa – agresję, przemoc, ksenofobię, rasizm.
Aktorzy Farma v jeskyni poruszać się będą w obszarze teatru słowa, performance i tańca współczesnego („Čekárnę” pismo „Respekt” nagrodziło nawet jako najlepsze przedstawienie tańca w Czechach 2007 roku). A w poszukiwaniu wiarygodności nie tylko badali historię, ale też prowadzili próby na istniejącej do dziś stacji w Żylinie.
Janusz Marek, kurator odpowiadający za program Rozdroża od 16 lat, zaproponował widzom festiwalu skonfrontowanie „Čekárny” z polskim spektaklem opartym na motywach książki Hanny Krall „Król kier znów na wylocie”, który zrealizowało pod tym samym tytułem warszawskie Studium Teatralne.
Przedstawi ono dramatyczne losy Żydówki, która po ucieczce z getta stara się uwolnić swojego męża z obozu koncentracyjnego. Będziemy więc mogli porównać, jak do podobnego tematu podchodzą Polacy (7 – 8.11, Studium Teatralne, ul. Lubelska 30/32), a jak Słowacy i Czesi (3 – 4.11, CSW, ul. Jazdów 2).
W przyszłym tygodniu patrzeć już będziemy w przyszłość – zaplanowano bowiem multimedialny pokaz performance rozgrywającego się równolegle w Warszawie i Los Angeles oraz taneczny spektakl zawodowego zespołu tańca współczesnego DOT 504.