Fragmenty dramatu Wyspiańskiego wystawili w 2007 r. w Teatrze Polskim studenci Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej pod opieką Jarosława Kiliana, już w tytule „Wyzwolenie – próby" zapowiadając jednak tylko częściowe zmierzenie się z tematyką tej sztuki. Piotr Jędrzejas, który reżyseruje „Wyzwolenie" w Teatrze Na Woli, przygląda mu się z aktualnego punktu widzenia, kładąc nacisk na wątek jednostki uwalniającej się z błędnych sądów i prawd. – Wyspiański nawołuje do wyzwolenia z wewnętrznego zakłamania, myślenia pustymi hasłami, wyzwolenia od postaw, które wynieśliśmy z domu.
To podróż jednostki do siebie – mówi reżyser, dodając, że o ile u Wyspiańskiego Konrad był bohaterem z „Dziadów" zamrożonym w teatrze, który budzi się w rzeczywistości 1902 r. – pod zaborami, w Polsce podzielonej na różne stronnictwa, o tyle dla niego Konrad zostanie odmrożony. – Budzi się w Polsce skłóconej jeszcze bardziej, bo pozbawionej jasno określonego wroga. Znajduje się ich wewnątrz narodu, to politycy, gazety, ludzie reprezentujący odmienne style życia czy mniejszości – mówi Jędrzejas.
Dla reżysera, który w Warszawie przygotował do tej pory m. in. premierę „Biednego ja, Suki i jej Kolesia" w Laboratorium Dramatu oraz monodram „I nic więcej nie pamiętam" w Teatrze Na Woli, będzie to już kolejne spotkanie z Wyspiańskim. W 2007 r. w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach wyreżyserował stworzony przez niego scenariusz „Dziadów" Mickiewicza, również znajdując w nich odniesienia do współczesności. W warszawskiej premierze dodatkowo znajdziemy odwołanie do jednej z najsłynniejszych w historii polskiego teatru inscenizacji „Wyzwolenia" w reżyserii Konrada Swinarskiego z 1974 r. ze Starego Teatru w Krakowie. Rolę Konrada w tamtym przedstawieniu kreował Jerzy Trela, którego w Teatrze Na Woli zobaczymy jako Geniusza.
„Wyzwolenie", sztuka Stanisława Wyspiańskiego, reż. Piotr Jędrzejas, wyk. Marcin Sztabiński, Jerzy Trela, Izabela Dąbrowska, Teatr Na Woli, Warszawa, ul. Kasprzaka 22, bilety: 30 – 50 zł, rezerwacje: tel. 22 632 24 78, premiera: piątek (7.10), godz. 19, spektakle: sobota (8.10) – niedziela (9.10), wtorek (11.10) – czwartek (13.10), godz. 19