Czytanie odbędzie się w poniedziałek, 10 grudnia, o godz. 19.00 w Austriackim Forum Kultury w Warszawie (ul. Próżna 8). Wezmą w nim udział Michał Chorosiński, Agata Góral, Lena Frankiewicz, Mateusz Lewandowski. Opiekę reżyserską nad projektem sprawuje Lena Frankiewicz, słowo wstępne wygłosi prof. Barbara Surowska.
Prezentowane pierwsze trzy scenki z cyklu siedmiu jednoaktówek, nazwanych od imienia postaci pierwszoplanowej Anatol (1888-92), wprowadzają znakomicie w nastrój tego utworu, który obok "Korowodu" (1896/97) oraz noweli opartej na monologu wewnętrznym "Leunant Gustl" (1900), należy do szczytowych osiągnięć młodego wówczas, austriackiego autora.
Anatol jest - według określenia Schnitzlera - typem "lekkomyślnego melancholika", zaś jego partnerkami w wybranych scenach są kobieta z wyższych sfer i dziewczyna z nizin społecznych. Anatol żyje złudzeniami, uciekając od prawdy o sobie i otaczającym go świecie, którą tylko pozornie pragnie odkrywać. Scenka trzecia, Epizod, dezawuuje Anatola - jak każda zresztą scenka tego cyklu - jako niepoprawnego marzyciela, który chce wierzyć, że doznaje prawdziwej, niezniszczalnej, dozgonnej miłości, choć jego chorobliwa zazdrość i brak zaufania do kobiet skłaniają go do ustawicznych zmian partnerek i pozwalają co najwyżej przeżywać przelotne miłostki.
Arthur Schnitzler (ur. 15 maja 1862 w Wiedniu, zm. 21 października 1931 tamże) – austriacki prozaik, dramatopisarz i lekarz. Jest uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli wiedeńskiego modernizmu.