(nagrody ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego)
Podczas 9 festiwalowych dni w 3 sekcjach – INFERNO, PARADISO i PURGATORIO - pokazanych zostało łącznie 27 spektakli.
Największym zainteresowaniem cieszyły się w tym roku przedstawienia Burza, Królowa Śniegu, Poczekalnia.0, oraz Opowieści afrykańskie według Szekspira. Pomiędzy spektaklami widzowie mogli spotkać się z twórcami podczas Scen Dantejskich. Twórcy zdradzali kulisy powstawania konkursowych spektakli, ale mówili też o tym, jak wymagająca jest krakowska publiczność. Gościem specjalnym jednego ze spotkań był Aldo Vargas-Tetmajer, który wziął udział w dyskusji Nareszcie Koniec. Przed nami Nowy Świat! - Wokół apokaliptycznej przepowiedni Majów.
W sekcji INFERNO nie zabrakło zeszłorocznych laureatów – Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, którzy w tym roku przyjechali z przedstawieniem O dobru. Na festiwal powrócił też zwycięzca trzeciej edycji – Krzysztof Garbaczewski ze spektaklem Iwona, księżniczka Burgunda.
W ramach PURGATORIO zaprezentowany został cykl NIEDOWIARA, podejmujący temat duchowości w teatrze. W sekcji PARADISO zaprezentowali się natomiast młodzi, nieodkryci jeszcze twórcy jak: Ewelina Marciniak, Bartosz Frąckowiak czy Szymon Kaczmarek.
Dzięki niezwykle różnorodnemu programowi, Boska Komedia utwierdziła swą mocną pozycję na krajowej, i światowej mapie wydarzeń teatralnych. Obok spektakli opartych na klasycznych tekstach, pojawiły się także sięgające po współczesnych autorów - niejednokrotnie kontrowersyjne, balansujące na pograniczu różnych form. Ciekawostką niewątpliwie była Materia Prima – projekt hiszpańskiego zespołu La Tristura.