Mamadou Diouf: Impreza w Nowym Wspaniałym Świecie

Muzyka świata to nie tylko na poły etnograficzne spektakle. Impreza Mamadou Dioufa przypomni o tym, że twórczość wywodząca się z egzotycznych (przynajmniej z europejskiego punktu widzenia) miejsc wpływa na współczesny repertuar klubowy, alternatywny czy też pop.

Publikacja: 06.08.2011 20:24

Mamadou Diouf: Impreza w Nowym Wspaniałym Świecie

Foto: Materiały Promocyjne

Parkiet Nowego Wspaniałego Świata będzie tętnić w rytmach wszystkich kontynentów.

Z Kulturą na Ty - poleć swoje wydarzenie kulturalne

To, co usłyszymy, jest w tym wypadku mniej ważne od osoby, która będzie nam nagrania puszczać. A Diouf jest postacią barwną, by nie powiedzieć: niesamowitą. Proszę tylko pomyśleć, ile potrzeba determinacji, by z senegalskim paszportem i dyplomem doktora weterynarii stać się jednym z ważniejszych głosów Afryki nad Wisłą. I nie chodzi już nawet o wieloletnią współpracę z Włodzimierzem Kiniorskim i Voo Voo ani duety z Anną Marią Jopek. Mówimy o prawdziwym sumieniu Czarnego Lądu, człowieku niestrudzenie demaskującym stereotypy w dyskusjach na jego temat i sumiennie przedstawiającym zróżnicowaną kulturę regionu.

Najbliższa sercu Mamadou jest oczywiście muzyka. Miłość do niej wyniósł z własnego kraju, o co zresztą nie było trudno, bo ziemia ta wydała talenty na miarę Youssou N'Doura czy Baaby Maala. Na Senegalu nie poprzestał – słuchacze Radia Jazz, a później PIN, mieli okazję poznać już wiele jego afrykańskich odkryć. W Nowym Wspaniałym Świecie nie będzie jednak się ograniczał do dorobku jednego kontynentu.

Afrobeatu z pewnością nie zabraknie, jako że stworzony przez Felę Kutiego nigeryjski gatunek zmienił w swoim czasie światowy jazz, a jego echa słyszymy wciąż w brzmieniu najlepszych rockowych zespołów (np. Vampire Weekend czy TV On The Radio). Diouf wie jednak, że od lat 70. sporo się zmieniło i rewolucje mają dziś inną ścieżkę dźwiękową. Dlatego nikogo nie powinien dziwić arabski rap. Jest szansa, że klubowe ucho z radością wychwyci bardzo cenione przez didżejów rytmy kolumbijskiej cumbii, wywodzącego się z Angoli kwaito czy podchodzącego z RPA kuduro – gość Nowego Wspaniałego Świata do tej pory chętnie je grywał, bo wprowadzają tańczących w trans. Ale i obdarzony bardziej konserwatywnym gustem, spokojniejszy słuchacz powinien być zadowolony, chłonąc reggae, salsę i mieszankę indyjskich dźwięków.

O to, by brzmienie piosenek było bardziej organiczne, zadba grający na djembe Mohamed.

www.kontynent-warszawa.pl

Mamadou Diouf i Mohamed, Nowy Wspaniały Świat, Warszawa, ul. Nowy Świat 63, wstęp wolny, informacje: tel. 22 505 66 90, sobota (6.08), godz. 22

 

Parkiet Nowego Wspaniałego Świata będzie tętnić w rytmach wszystkich kontynentów.

Z Kulturą na Ty - poleć swoje wydarzenie kulturalne

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Taniec
Trzy nosy Pinokia. Premiera Polskiego Baletu Narodowego
Taniec
Josephine Baker: "zdegenerowana" artystka w spódniczce z bananów
Taniec
Agata Siniarska zatańczy na festiwalu w Berlinie
Taniec
Taneczne święto Indii
Taniec
Primabalerina z Teatru Bolszoj opuściła kraj. "Wstydzę się Rosji"