Jak zaznacza Polska Akcja Humanitarna, walka z rozprzestrzenianiem się koronawirusa może być skuteczna jedynie, gdy wszyscy solidarnie otrzymają wsparcie.
Pomoc uchodźcom w Grecji
Tysiące uchodźców, którzy przebywają w obozach na południu Grecji są wyjątkowo narażone na zachorowania związanie z wirusem COVID-19. Ze względu na brak odpowiednich warunków sanitarnych, czy dostęp do czystej wody, nie ma możliwości umycia rąk.
Osoby, które zamieszkują obozy, są w jeszcze gorszej sytuacji ze względu na fakt, że są wycieńczone, wychłodzone i niedożywione, a więc mają zdecydowanie osłabioną odporność. Zachorowanie może przez to bezpośrednio zagrozić ich życiu. W razie zarażenia nie ma również możliwości, aby udzielić im adekwatną pomoc medyczną oraz zastosować kwarantannę, gdyż w obozach panuje przeludnienie. Choroba ta może się wówczas rozprzestrzeniać w niekontrolowany sposób.
- Polska Akcja Humanitarna zdecydowała się na wsparcie ludzi mieszkających w jednym z obozów dla uchodźców w Grecji - mówi Celina Kretkowska-Adamowicz z Polskiej Akcji Humanitarnej. - Chcemy nawiązać współpracę z lokalnie działającą organizacją, aby na bieżąco monitorować najpilniejsze potrzeby oraz prowadzić interwencje poprawiające sytuację uchodźców i zapobiegające rozprzestrzenianiu się choroby - dodaje.
Pomoc w ramach programu „Pajacyk”
PAH w Polsce obejmie pomocą dzieci dożywiane w ramach programu „Pajacyk”. Z powodu zamkniętych szkół oraz świetlic pozostają one w domach i nie mają możliwości korzystania ze stołówek. Dla wielu uczniów z ubogich rodzin była to jedyna szansa na spożycie ciepłego posiłku w ciągu dnia.