Socjaldemokratyczny rząd przyznał, że w Danii nie było podstawy prawnej do wybicia norek w związku z zagrożeniem epidemicznym. Zdaniem hodowców decyzja rządu zrujnuje ostatecznie prowadzoną przez nich działalność gospodarczą.

We wtorek mniejszościowy rząd duński porozumiał się z większością parlamentarną do stworzenia podstawy prawnej dla rozporządzenia pozwalającego wybić hodowane w kraju norki, aby nie dopuścić do transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 przez te zwierzęta. Prawo będzie w tej sytuacji działało wstecz.

W związku z wprowadzeniem nakazu, który nie miał podstawy prawnej, minister rolnictwa Mogens Jensen poinformował o swojej rezygnacji.

- Chcę, aby premier zrobiła to samo - powiedział lider opozycji Jakob Elleman-Jensen. - Chcę, żeby premier przyznała, że kiedy popełnia błąd, to jest to jej odpowiedzialność - dodał.

Dwa tygodnie temu władze kraju zaangażowały wojsko i policję, aby pomóc 1100 duńskim hodowcom norek w zabiciu 17 mln sztuk zwierząt. Powodem było wykrycie mutacji koronawirusa, która może rozprzestrzeniać się na ludzi.

W maju w Hiszpanii nakazano wybicie 93 tysięcy norek na fermie po wykryciu, że większość znajdujących się tam norek jest skażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

Holandia wybijała norki po pojawieniu się ogniska na fermie, gdzie od zwierząt miało zakazić się dwoje ludzi. Przypadki zakażeń ludzi przez zwierzęta są jednak bardzo rzadkie.

Od początku epidemii incydentalnie wykrywano zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u zwierząt w zoo i zwierząt domowych (w tym ostatnim przypadku źródłem zakażeń byli właściciele zwierząt).