W intencji autorów ustawy stworzenie takiej "przepustki covidowej" ma ułatwić bezpieczne odmrożenie gospodarki kraju.

"Przepustki covidowe", które miałaby być wydawane od 9 czerwca, ma dowodzić, że dana osoba została zaszczepiona na COVID-19, legitymuje się negatywnym wynikiem testu PCR na koronawirusa bądź powraca do zdrowia po COVID-19, co oznacza, że posiada w organizmie przeciwciała chroniące przed reinfekcją.

We wtorek wieczorem Zgromadzenie Narodowe zagłosowało nieoczekiwanie przeciwko ustawie, popieranej przez partię Emmanuela Macrona En Marche!, po tym jak przeciwko ustawie zagłosowali posłowie koalicyjnego Ruchu Demokratycznego w obawie, że ograniczy ona swobody obywatelskie.

W drugim głosowaniu ustawa zyskała większość, po tym jak rząd zgodził się skrócić okres przejściowy, w którym będzie mógł ponownie wprowadzać obostrzenia takie jak godzina policyjna, bez zgody parlamentu, po tym jak stan wyjątkowy we Francji zostanie zawieszony 2 czerwca.

Francja wychodzi obecnie z trzeciego ogólnokrajowego lockdownu wprowadzonego w związku z zimowo-wiosennym uderzeniem epidemii koronawirusa. W kraju wciąż jest jednak wykrywanych blisko 20 tys. zakażeń dziennie.

Od 19 maja we Francji otwarte zostaną restauracje, kawiarnie, bary, które będą mogły serwować posiłki i napoje pod gołym niebem. Otwarte zostaną także sklepy, muzea i kina.

Macron przekonuje, że wprowadzenie "przepustki covidowej" ograniczy transmisję koronawirusa w czasie imprez masowych z udziałem ponad 1 000 osób. "Paszporty covidowe" nie będą musiały być okazywane przez klientów restauracji, widzów kin lub osoby korzystające z transportu publicznego.

Ustawę musi teraz przyjąć Senat.