Sondaż: Blisko połowa ankietowanych za powrotem uczniów do szkół od września

47,3 proc. respondentów w sondażu, przeprowadzonym przez agencję badań SW Research dla „Rzeczpospolitej”, opowiedziało się za powrotem od września uczniów do szkół. Za nauczaniem zdalnym opowiada się co trzeci ankietowany.

Aktualizacja: 01.08.2020 21:52 Publikacja: 01.08.2020 21:35

Matura 2020 w jednym z łódzkich liceów

Matura 2020 w jednym z łódzkich liceów

Foto: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki

Z sygnałów płynących z rządu i od epidemiologów wynika, że jesienią czeka nas druga fala koronawirusa. Choć premier Mateusz Morawiecki jeszcze w czerwcu zapowiadał, że od września wraca nauka stacjonarna, dziś wydaje się, że rząd powoli zaczyna się z tej deklaracji wycofywać.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w ostatni poniedziałek, że decyzja o tym, czy dzieci we wrześniu zasiądą w szkolnych ławkach, zostanie podjęta dopiero w ostatnim tygodniu sierpnia. - Wszystko zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia.

Nic nie wskazuje jednak na to, by ta była zadowalająca. Lekarze zakaźnicy biją na alarm i podkreślają, że łóżka szpitalne znów zaczynają się zapełniać. W czwartek resort zdrowia poinformował o rekordowych 615 nowych zakażeniach, a od tego czasu wynik ten został pobity aż dwukrotnie. W piątek nowych zakażeń było aż 657, w sobotę - jeszcze o jeden więcej.

Poniedziałkowa deklaracja ministra Kraski to już kolejny sygnał o tym, że szkoły jesienią mogą pozostać zamknięte. W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o tym, że opracowuje specjalne przepisy umożliwiające dyrektorom szkoły zamknięcie placówki w sytuacji, gdy pojawi się w niej zagrożenie zakażeniem. Zapowiedź ta jednak spotkała się z ogromnym protestem środowiska nauczycielskiego, które jest przekonane, że jest to nic innego jak przerzucanie odpowiedzialności z rządu na dyrektorów. Rozwiązanie bezpieczne dla władzy tym bardziej, że coraz więcej rodziców na pretensje o to, że zostały odmrożone niemal wszystkie dziedziny gospodarki i życia społecznego poza szkolnictwem.  

W sondażu, przeprowadzonym przez SW Research dla „Rzeczpospolitej”, za powrotem uczniów do szkół od 1 września opowiedziało się 47,2 proc. ankietowanych. O tym, że lekcje nadal powinny odbywać się zdalnie, tak jak przez ostatnie miesiące poprzedniego roku szkolnego, przekonanych jest 30,5 proc. respondentów.

- 22 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii - mówi Wiktoria Maruszczak, Senior Project Manager w SW Research, dodając, że „nie ma istotnych różnic pomiędzy kobietami a mężczyznami, którzy uważają, że uczniowie powinni wrócić do szkół”.

- Za powrotem uczniów do szkół są częściej osoby pomiędzy 25 a 34 rokiem życia (54 proc.), badani z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (52 proc.), zarabiający od 1001-2000 zł (54 proc.) oraz mieszkańcy w miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (56 proc.) - dodaje Wiktoria Maruszczak.

Sondaż został przeprowadzony we wtorek i środę, a więc jeszcze przed trzema największymi od początku epidemii dobowymi wzrostami liczby osób zakażonych.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 28.07-29.07.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 467
Świat
Pościg myśliwców za odrzutowcem nad stolicą USA. Samolot się rozbił
Świat
Białoruś skarży zaporę na granicy z Polską. Powołuje się na konwencję dotyczącą środowiska
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 465
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 464
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463