Świątynię leżącą na skraju starożytnego miasta Hierapolis (obecnie to znane z ciepłych źródeł mineralnych tureckie Pamukkale) opisywał grecki geograf Strabon. Twierdził on, że zbudowano ją przy jaskini, z której wydobywały się trujące gazy. „Wpuszczałem tam jaskółki, a one od razu padały martwe" – pisał Strabon. W czasie świąt religijnych odurzeni gazami kapłani składali w ofierze bogom i duszom z zaświatów woły.
Znalezienie ruin starożytnej świątyni boga śmierci Plutona potwierdził kierujący pracami archeologicznymi prof. Francesco D'Andia. Odkrycie było przypadkowe, bowiem w istocie poszukiwano miejsca wypływu podziemnych źródeł wody mineralnej.
Prawdziwość przekazu Strabona potwierdziła obserwacja śmierci kilku drobnych ptaków, które padły martwe po dostaniu się do odsłoniętej przez archeologów jaskini. Wewnątrz znaleziono starożytne kolumny i inne elementy budowli zniszczonych zapewne przez trzęsienie ziemi. Greckie inskrypcje na elementach budowli potwierdzają, że rzeczywiście chodzi o świątynię wzniesioną ku czci Plutona.
Przeprowadzona przez włoskich naukowców komputerowa rekonstrukcja starożytnej budowli umożliwi jej częściową rekonstrukcję w ramach istniejącego na miejscu starożytnego Hierapolis parku archeologicznego.