Jak donosi syryjska agencja SANA, amnestia obejmuje większość przestępstw, w tym m.in. te, za które orzekano kary śmierci. Z nowej ustawy skorzystają także skazani za wykroczenia oraz osoby starsze i cierpiące na nieuleczalne choroby. Kary unikną również ci, których przestępstwa polegały na nielegalnym posiadaniu broni lub "zbrodni dezercji wewnętrznej i zewnętrznej". Z amnestii wyłączono jednak zdradę, szpiegostwo i terroryzm.
Syryjski resort sprawiedliwości wezwał do natychmiastowego wdrożenia decyzji prezydenta. Minister Najem Hamad el-Ahmad poprosił przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, by niezwłocznie przystąpili do realizacji amnestii. Podkreślił przy tym, że 18 kwietnia jest normalnym dniem pracy dla wszystkich sądów i prokuratur.
Dyrektor państwowej Izby Adwokackiej Nizar el-Skeif ocenił, że dekret el-Asada jest najbardziej kompleksowym postanowieniem amnestyjnym, jaki dotychczas został wydany w Syrii. Obejmuje bowiem wszystkie kary za wykroczenia i przewinienia, w tym wykroczenia drogowe.
El-Skeif zauważył również, że amnestia przewiduje 15-dniowy okres dla tych, którzy są gotowi oddać swoją nielegalną broń oraz 30-dniowy okres dla dezerterów wewnątrz kraju i 90-dniowy dla uciekinierów za granicę.