– Premier, wybierając Polskę za cel pierwszej wizyty w Europie, podkreśla, jak ważnym strategiczne jest dla nas partnerem i że fundamentem naszych stosunków są wspólne wartości – deklaruje rzecznik MSZ w Tokio Masaru Sato. Najważniejszy podczas szczytu w Warszawie będzie jednak biznes i możliwe gigantyczne inwestycje.
Trzecia gospodarka świata zmaga się z trwającą od 15 lat stagnacją gospodarczą i w dużej mierze od inwestowania za granicą będzie zależeć, czy uda się ją pokonać. Stawka rozmów dla obu stron jest wysoka: gdy Japonia zakończy negocjacje umowy o wolnym handlu z Unią Europejską, może powstać 420 tys. nowych miejsc pracy. – Rząd w Tokio podczas negocjacji liczy na poparcie Warszawy – mówi „Rz" doradca premiera Japonii ds. gospodarczych prof. Esturo Honda.
Japończykom w Warszawie zależeć będzie na promowaniu swych technologii nuklearnych. Trzy z czterech państw Grupy Wyszehradzkiej planują zbudowanie u siebie reaktorów jądrowych: Polska i Węgry chcą mieć po dwie siłownie, a Czechy trzy. – Idealnym rozwiązaniem byłyby reaktory tego samego rodzaju, m.in. ze względu na możliwość wymiany informacji między operatorami, choć zapewne nie będzie to kluczowy czynnik podczas podejmowania decyzji – przyznaje w rozmowie z „Rz" prof. Nobuo Tanaka, były szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Jego zdaniem ważne podczas rozmów w Warszawie będą też tematy związane z technologiami czystego węgla, LNG i gazem łupkowym.
– Nie tylko dlatego, że Japonia chce sprzedawać technologie. Po tsunami dwa lata temu i spowodowanej tym awarii elektrowni nuklearnych wciąż pracujemy nad dywersyfikacją źródeł energii. Polityka energetyczna, którą planuje się z 30–40-letnim wyprzedzeniem, może być ciekawym polem wymiany doświadczeń – zauważa Tanaka.
Na razie, jeśli idzie o współpracę energetyczną, najlepiej układa nam się ta, którą dofinansowano z funduszy za sprzedaż emisji gazów cieplarnianych. 4 mln jednostek kupiła japońska rządowa Organizacja Rozwoju Nowych Energii i Technologii Przemysłowej (NEDO) zajmująca się nowoczesnymi rozwiązaniami dotyczącymi m.in. czystej energii czy inteligentnych sieci elektroenergetycznych. NEDO planuje m.in. stworzenie w Warszawie ekodzielnicy, jaką zbudowano już m.in. w Lyonie i Maladze.