Agata Kaźmierska

Pożegnanie giganta XX wieku - Nelsona Mandeli

10 maja 1994 roku Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA. W rocznicę tych wydarzeń przypominamy tekst poświęcony Mandeli, który ukazał się w "Rzeczpospolitej" po jego śmierci, w grudniu 2013 roku.

Nowa fala zarażeń wirusem Ebola

Wirus ebola rozprzestrzenia się dziewięć razy szybciej w niektórych regionach Sierra Leone niż jeszcze miesiąc temu – alarmuje organizacja Africa Governance Initiative.

Państwo Islamskie znów zabija zakładnika

Dżihadyści z Państwa Islamskiego opublikowali w Internecie nagranie, na którym widać egzekucję brytyjskiego zakładnika. To David Haines, pracownik organizacji pomocowej, porwany w Syrii.

Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeży Chile

Wstrząsy o sile 8,2 stopnia wywołały falę tsunami. Co najmniej pięć osób zginęło. Prezydent Chile ogłosiła stan klęski żywiołowej w dwóch najbardziej zniszczonych regionach na północy kraju.

Ziemia zatrzęsła się w Chile

Wstrząsy o sile 8,2 stopnia wywołały falę tsunami. Co najmniej pięć osób zginęło. Prezydent Chile ogłosiła stan klęski żywiołowej w dwóch najbardziej zniszczonych regionach na północy kraju

Navy Seals przejęli tankowiec Kima

Komandosi z sił specjalnych amerykańskiej marynarki wojennej przejęli kontrolę nad tankowcem wyładowanym ropą od libijskich rebeliantów – podał amerykański Departament Obrony.

RPA: Kolejni świadkowie pogrążają Pistoriusa

„Zawsze nosił przy sobie broń”, „łatwo wpada w gniew”, „zaraz po strzelaninie w jego domu twierdził, że wszystko jest w porządku” - to tylko niektóre z twierdzeń, jakie padły podczas procesu słynnego niepełnosprawnego lekkoatlety oskarżonego o zamordowanie narzeczonej.

Katastrofa samolotu z 239 osobami na pokładzie

Samoloty wietnamskich sił powietrznych znalazły na powierzchni morza u południowych wybrzeży Wietnamu dwa równoległe, liczące od 10 do 15 km długości, ślady ropy. Mógł je zostawić zaginiony samolot linii Malaysia Airlines, który w sobotę zniknął z radarów.

Niemcy: Znaleziono jeszcze większą kolekcję dzieł niż w Monachium

Kolekcja obrazów Corneliusa Gurlitta jest znacznie większa niż przypuszczono. Zabezpieczono kolejnych 60 dzieł m.in. Renoira, Moneta i Picassa.

Stara gwardia terrorystów

Al-Kaida odcięła się ostatnio stanowczo od organizacji uważanej za jej najgroźniejszą mutację na Bliskim Wschodzie. Natychmiast pojawiły się komentarze, że Ajman Zawahiri, stary druh Osamy bin Ladena, który stanął na czele „starej gwardii” międzynarodówki terrorystycznej, traci na znaczeniu, a stara Al-Kaida rozpada się.