W najnowszym raporcie organizacji napisano, że w rejonach graniczących ze stolicą kraju Freetown pod koniec października notowano aż po 12 nowych przypadków zachorowań każdego dnia.

„Podczas, gdy w Liberii odnotowywanych jest co raz mniej nowych przypadków zarażeń wirusem Ebola, w niektórych rejonach Sierra Leone wirus rozprzestrzenia się w przerażającym tempie" - twierdzi organizacja dodając, że we Freetown codziennie zaraża się średnio sześć osób, podczas gdy jeszcze miesiąc temu odnotowywano każdego dnia tylko jeden taki przypadek.

Pod koniec października wysłannicy ONZ i Czerwonego Krzyża twierdzili, że wirus Ebola wyhamowuje i odnotowywanych jest coraz mniej przypadków zachorowań. Stwierdzono to na podstawie danych dotyczących zbieranych ciał osób, które zabił wirus.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia wirusem Ebola zaraziło się już ponad 13,7 tys. ludzi, a zmarło ponad pięć tysięcy. WTO zastrzega, że dane te nie uwzględniają znaczącej zapewne liczby nieznanych lub niezgłoszonych przypadków zakażeń i zgonów.

Najwięcej zgonów odnotowano w Gwinei, Sierra Leone i Liberii.