Po trzech latach zawieszenia rozmów Bruksela miała w tym tygodniu zgodzić się na otwarcie kolejnego rozdziału w negocjacjach o przystąpieniu Turcji do Wspólnoty. Decyzję zablokowały jednak Niemcy popierane przez Holandię i Austrię.
– To były kraje, które do tej pory najbardziej sceptycznie odnosiły się do członkostwa Turcji. Jednak równie silny był w Unii obóz zwolenników przyjęcia Turcji do Wspólnoty złożony m.in. z Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Teraz wszystkie kraje Unii poparły stanowisko Niemiec. To zasadnicza zmiana – mówi „Rz" Marco Incerti, ekspert Center for European Policy Studies (CEPS) w Brukseli.
Zamiast otwarcia rokowań o „polityce regionalnej" Rada UE nałożyła na Ankarę „okres próbny" do października. Właśnie wtedy Komisja Europejska opublikuje specjalny raport o tym, jak Turcy przestrzegają prawa człowieka i zasady demokracji. Zależnie od wydźwięku tego dokumentu Bruksela zdecyduje o otwarciu wspomnianego rozdziału bądź nie.
Na razie niewiele wskazuje na to, aby Rada UE miała zapalić w tej sprawie zielone światło. Od kilku dni tureckie siły podjęły zmasowaną akcję aresztowania manifestantów oskarżonych o „działalność terrorystyczną". Władze chcą także ograniczyć możliwość korzystania z takich mediów społecznościowych jak Twitter czy Facebook. Jednocześnie jednak rząd podjął decyzję o uwolnieniu policjanta, który wcześniej zabił jednego z manifestantów. To wywołało we wtorek kolejną falę protestów w Stambule – znów spacyfikowaną przez policję. Od początku protestów siły porządkowe użyły aż 130 tys. kanistrów gazu łzawiącego. Brutalne metody sił porządkowych spowodowały śmierć przynajmniej czterech osób. Rannych zostało 7,5 tysiąca. Ku irytacji Berlina, policja szturmowała nawet szpital niemiecki w Stambule oraz hotel, w którym byli zakwaterowani niemieccy dyplomaci.
– Dla Angeli Merkel przesunięcie decyzji o wznowieniu rokowań akcesyjnych z Turcją jest bardzo wygodne, bo zostanie ona podjęta już po wrześniowych wyborach do Bundestagu. Większość Niemców jest przeciwna przyjęciu Ankary do Unii – wskazuje Incerti.