Aktualizacja: 16.04.2015 12:21 Publikacja: 16.04.2015 12:21
Foto: Reuters
To biały czy czarny dym, który snuje się z komina Kapeli Sykstyńskiej? - łamano sobie głowy dziesięć lat temu, 19 kwietnia 2005 roku. Wkrótce stało się jasne. Dym był biały. Obwieścił światu wybór nowego papieża. Ku zaskoczeniu wielu został nim kardynał Joseph Ratzinger - Benedykt XVI.
Wybór niemieckiego duchownego na pierwszego od 480 lat papieża z Niemiec najpierw elektryzował – do historii przeszedł nagłówek w Bild-Zeitung: „Jesteśmy papieżem"; potem rozczarował. Konserwatywny kurs Benedykta XVI był trudny do pogodzenia z kryzysami wstrząsającymi Kościołem katolickim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie drony-kamikadze znów atakowały Ukrainę. Alarm ogłoszono m.in. dla Kijowa.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
1 stycznia nie zawsze był pierwszym dniem roku. To stosunkowo niedawna tradycja w historii naszej cywilizacji, ściśle łącząca się z opracowaniem kalendarza słonecznego przez Cezara, ale też związana z poprawką dokonaną przez innego Rzymianina szesnaście wieków później.
Papież Franciszek podjął niezapowiedzianą decyzję, która nie jest bez znaczenia w kontekście wyboru jego następcy - podała agencja Reutera.
Kościół zgadza się na kult publiczny w Medziugorie – miejscu, w którym miała objawiać się Matka Boża. Oznacza to m.in. zgodę na oficjalne pielgrzymki i propagowanie orędzi z Medziugorie. Watykan zastrzega jednak, że decyzja nie jest uznaniem prawdziwości objawień.
Papież Franciszek w czasie audiencji generalnej na Placu Św. Piotra podjął temat sposobu traktowania imigrantów, którzy próbują przedostać się do Europy szlakiem przez Morze Śródziemne.
Papież Franciszek skrytykował ukraińską ustawę zmuszającą miejscową Cerkiew do ostatecznego zerwania związków z Moskwą.
Papież Franciszek ostro zareagował na podpisanie przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ustawy, która ogranicza działalność organizacji religijnych powiązanych z Rosyjską Cerkwią Prawosławną.
Jeśli można powiedzieć, że coś się w Watykanie nie zmienia, to z pewnością jest to podejście do wojny w Ukrainie. Pokojowa frazeologia niezmiennie skrywa w sobie prorosyjskie podejście.
Aż dziw, że sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej nie jest w stanie zrozumieć, komu służy odrzucenie teorii wojny sprawiedliwej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas