Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 13 na 14 styczni...
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Bułgaria, Rumunia i Ukraina uzgodniły kroki ws. katastrofy w Cieśninie Kerczeńskiej
Ukraina, Rumunia i Bułgaria uzgodniły na szczeblu ministerialnym wspólne kroki dla międzynarodowych instytucji w celu współpracy w sprawie katastrofy ekologicznej na Morzu Czarnym, spowodowanej zanieczyszczeniem olejem opałowym po wypadku dwóch rosyjskich tankowców w Cieśninie Kerczeńskiej
Ukraina już zwróciła się do odpowiednich sekretariatów konwencji ONZ, UNEP, UNESCO, Unii Europejskiej, Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), 27 stycznia br. sprawa zostanie rozpatrzona na posiedzeniu podkomitetu IMO ds. zapobiegania zanieczyszczeniom.
Zełenski i Macron omówili „praktyczne kroki” w celu rozmieszczenia sił zagranicznych na Ukrainie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że odbył rozmowę telefoniczną ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem
Politycy omówili sytuację na froncie, w szczególności „postępy sił ukraińskich w operacji kurskiej” i że zgodzili się ściśle współpracować z sojusznikami w celu opracowania „skutecznych gwarancji bezpieczeństwa”.
„Jako jedną z takich gwarancji omówiliśmy francuską inicjatywę rozmieszczenia kontyngentów wojskowych na Ukrainie. Zajęliśmy się praktycznymi krokami w celu jej wdrożenia, potencjalnej ekspansji i zaangażowania innych narodów w ten wysiłek” — przekazał Zełenski.
Zełenski zapowiada nowe sankcje na rosyjski sektor finansowy
Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał 13 stycznia dekret nakładający nowe sankcje na rosyjski sektor finansowy. Sankcje dotyczą 140 odrębnych podmiotów.
Wraz z dekretem prezydent podpisał również projekt ustawy wprowadzającej kary za próby uchylenia się od sankcji. Proponowana ustawa opiera się na międzynarodowych standardach egzekwowania sankcji.
Sullivan uważa, że Ukraina musi obniżyć wiek poboru
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan uważa, że Ukraina będzie musiała rozwiązać problem braku zasobów ludzkich w Siłach Zbrojnych poprzez obniżenie wieku poboru.
W wywiadzie dla Bloomberga powiedział, że Ukraina już obniżyła wiek poboru z 27 do 25 lat, ale od tego czasu kwestia uzupełniania kadr w Siłach Zbrojnych Ukrainy „ewoluowała”.
Sullivan stwierdził, że problem ten został omówiony z „zespołem ukraińskim”. - To suwerenna decyzja, którą Ukraina będzie musiała podjąć, ale jasno i wyraźnie powiedzieliśmy, także publicznie, że kwestia zasilenia armii w ludzi jest kwestią pilną i jest czymś, czym Ukraina będzie musiała się zająć, nawet jeśli zrobimy, co w naszej mocy, aby zapewnić im amunicję, której potrzebują – powiedział doradca.
Fico proponuje Zełenskiemu rozmowy o gazie
We wpisie zamieszczonym na Facebooku premier Słowacji zauważa, że jego ojczyzna „wykazała i wykazuje duży poziom solidarności” z obywatelami Ukrainy i deklaruje, że chce „kontynuować konstruktywny i oparty na wzajemnym szacunku dialog z prezydentem Zełenskim”.
Czytaj więcej
W obszernym wpisie na Facebooku premier Słowacji zapewnia o solidarności z Ukrainą i deklaruje ch...
Pożegnalna konferencja prezydenta Bidena
- Putin myślał, że podbije Kijów w 3 dni, ale to ja byłem w centrum Kijowa, a nie on – powiedział prezydent USA Joe Biden.
Na pożegnalnej konferencji prasowej przypomniał, że Rosji nie udało się podbić Ukrainy, a Stany Zjednoczone zjednoczyły 50 krajów, w tym państwa azjatyckie, aby udzielić Kijowowi wsparcia.
Biden zauważył również, że jest jedynym amerykańskim naczelnym dowódcą, który odwiedził kraj ogarnięty wojną, a w którym nie ma amerykańskich sił zbrojnych.
Rosja zaatakowała Czasiw Jar. Nie żyją dwie osoby
„Miasto ponownie znalazło się pod ostrzałem rosyjskiej artylerii, zginęły dwie kobiety w wieku 60 i 66 lat”-przekazał na Facebooku szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej Wadym Filaszkin.
Reuters: Tankowiec rosyjskiej floty cieni planował uszkodzenie większej liczby kabli na dnie Bałtyku
Załoga tankowca podejrzanego o sabotowanie podwodnych kabli na Morzu Bałtyckim przygotowywała się do uszkodzenia większej liczby kabli i rurociągów, zanim statek został zatrzymany – przekazał Risto Lohi, szef fińskiego śledztwa w sprawie incydentu.
26 grudnia 2024 r. fińskie władze zatrzymały tankowiec Eagle S, który transportował rosyjską ropę. Podejrzewa się, że statek uszkodził linię energetyczną Estlink 2 między Finlandią a Estonią oraz cztery kable telekomunikacyjne, ciągnąc swoją kotwicę po dnie morskim na odcinku ponad 100 km.
Lohi oświadczył, że w momencie zatrzymania tankowiec stanowił bezpośrednie zagrożenie dla innej krytycznej infrastruktury podwodnej, w tym kabla energetycznego Estlink 1 i gazociągu BalticConnector między Finlandią a Estonią
Na początku tego miesiąca Finlandia nałożyła zakazy podróżowania na ośmiu z 24 członków załogi tankowca. Kapitanem statku jest obywatel Gruzji, a załogę stanowią osoby z Indii i Gruzji.
Jedno z ukraińskich lotnisk rozważa możliwość wznowienia lotów cywilnych
Międzynarodowy Port Lotniczy we Lwowie rozważa możliwość wznowienia lotów cywilnych w stanie wojennym, pod warunkiem spełnienia wymogów bezpieczeństwa dla samolotów, pasażerów i infrastruktury.
Lotnisko opracowało dokument ewakuacji operacyjnej i przeprowadza regularne ćwiczenia procedur ewakuacyjnych. W okresie stanu wojennego lotnisko zoptymalizowało również liczbę pracowników, zatrzymując 30 proc. przedwojennego personelu.
„Pozostały personel utrzymuje swoje kwalifikacje i będzie gotowy świadczyć wysokiej jakości usługi dla niewielkiej liczby lotów, gdy operacje zostaną wznowione” - informuje port lotniczy.
Silne eksplozje w Briańsku
Syreny alarmowe odezwały się także w obwodach biełgorodzkim, kurskim, rostowskim i w Sewastopolu.
Ambasador Ukrainy w Polsce złożył listy uwierzytelniające
Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Wasyl Bodnar złożył listy uwierzytelniające prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie.
Bodnar pełnił funkcję ukraińskiego dyplomaty w Polsce w latach 2006-2010, a następnie wiceministra spraw zagranicznych w latach 2017-2021. W 2021 roku Bodnar kierował ambasadą w Turcji.
Sześć krajów UE wezwało Komisję Europejską do obniżenia ceny rosyjskiej ropy
Sześć krajów Unii Europejskiej wezwało Komisję Europejską do obniżenia ceny rosyjskiej ropy do 60 USD za baryłkę ustalonej przez Grupę Siedmiu krajów, argumentując, że obniżyłoby to dochody Moskwy potrzebne do kontynuowania wojny na Ukrainie bez wywoływania szoku rynkowego.
"Środki ukierunkowane na dochody z eksportu ropy są kluczowe, ponieważ zmniejszają najważniejsze źródło dochodów Rosji” — napisały Szwecja, Dania, Finlandia, Łotwa, Litwa i Estonia w liście do KE. „Uważamy, że nadszedł czas, aby jeszcze bardziej zwiększyć wpływ naszych sankcji poprzez obniżenie pułapu cen ropy naftowej G7” — czytamy w liście.
Scholz: Wsparcie dla Ukrainy nie może mieć wpływu na inne wydatki Niemiec
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył podczas wiecu w Bielefeld, że sprzeciwia się zwiększeniu dostaw broni na Ukrainę, jeśli będzie to wymagało zmniejszenia finansowania innych wydatków z budżetu państwa.
- Jestem przeciwny pobieraniu [finansowania] z emerytur, jestem przeciwny robieniu tego poprzez cięcie budżetów lokalnych i jestem przeciwny ograniczaniu inwestycji w koleje i drogi… Dlatego potrzebujemy dodatkowego finansowania – mówił Scholz.
Ukraińscy spadochroniarze schwytali włoskiego najemnika i pedofila
Spadochroniarze z 78. Oddzielnego Pułku Desantowo-Szturmowego w pobliżu Kupiańska wzięli do niewoli Włocha walczącego dla sił rosyjskich. Zanim został wysłany na front, pracował jako pizzaiolo we włoskiej restauracji w Samarze.
Obywatel Włoch, Gianni Cenni, został skazany na 7 lat więzienia za przemoc seksualną wobec 9-letniej dziewczynki. Uciekł z Włoch i przeniósł się do Rosji. To jego drugi wyrok: w 1999 r., pracując jako ochroniarz, Cenni zastrzelił kolegę, za co odsiedział prawie 10 lat w więzieniu.
Rutte: Przyszłość europejskiego i globalnego bezpieczeństwa zależy od wyniku wojny Rosji z Ukrainą
Podczas spotkania Komisji Spraw Zagranicznych i Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego w Brukseli sekretarz generalny NATO Mark Rutte powiedział, że przyszłość europejskiego i globalnego bezpieczeństwa zależy od wyniku wojny, którą Rosja prowadzi z Ukrainą
- Wszyscy chcemy, aby ta wojna się skończyła. Ale przede wszystkim chcemy, aby pokój trwał. Nie wiem, jak i kiedy wojna się skończy, ale wiem, że pokój nie będzie trwał, jeśli Putin postawi na swoim na Ukrainie, ponieważ wtedy będzie naciskał dalej— powiedział Rutte.
Rutte uważa również, że pokój nie potrwa długo, jeśli „wojna zakończy się porozumieniem, w którym Putin, Xi Jinping, Kim Dzong Un i reżim w Teheranie przybiją sobie piątki, czując się wzmocnionymi”.
Sztab Generalny: 94 starcia z siłami rosyjskimi
W poniedziałek rosyjskie wojska zaatakowały pozycje ukraińskie 94 razy. Walki trwają w sześciu sektorach frontu, przy czym najbardziej intensywne walki odnotowano w osi Pokrowska.
UE przeznaczyła 140 milionów euro na projekty humanitarne na Ukrainie
Środki te zostaną przeznaczone na pomoc doraźną, w tym żywność, schronienie, czystą wodę i opiekę zdrowotną zimą. Ponadto kolejne 8 mln € przeznaczono na projekty humanitarne dla ukraińskich uchodźców w Mołdawii.
Potężne zwolnienia w Gazpromie
Ogromne straty koncernu, utrata najważniejszych i najbardziej zyskownych rynków i rosnące zadłużenie odcisną się na żyjącej w luksusie armii pracowników centrali Gazpromu. Efekt? 46 proc. kadry straci pracę.
Czytaj więcej
Ogromne straty koncernu, utrata najważniejszych i najbardziej zyskownych rynków i rosnące zadłuże...
Indie nie zezwolą na rozładunek tankowców objętych sankcjami
Indie odmawiają rozładowania tankowców, które zostały objęte sankcjami Stanów Zjednoczonych ze względu na ich rolę w transporcie towarów dla Rosji.
Nie dotyczy to statków czarterowanych przed 10 stycznia, pod warunkiem, że zostaną rozładowane do 12 marca.
W Tule płonie wojskowy szpital
W Tule, stolicy obwodu tulskiego, mieście leżącym niecałe 100 km na południe od Moskwy, z powodu pożaru zawalił się dach szpitala wojskowego.
Tysiące chętnych do pułku dronów K-2
W ciągu zaledwie jednego miesiąca do nowo utworzonego Pułku Oddzielnych Systemów Bezzałogowych K-2, jednostki ukraińskich sił lądowych, złożono ponad 7000 wniosków. Jednostka specjalizuje się w wykorzystaniu dronów do rozpoznania, regulacji ognia i operacji specjalnych.
Utworzony pod koniec 2024 r. z batalionu K-2 54. Brygady Zmechanizowanej, pułk ten rekrutuje personel w celu zwiększenia zdolności Ukrainy w zakresie wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych.
Minister Obrony Ukrainy z wizytą w Wielkiej Brytanii
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow spotkał się ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Johnem Healeyem podczas wizyty roboczej w Wielkiej Brytanii.
Gównym tematem rozmów z Healeyem było uzgodnienie planów współpracy dwustronnej w 2025 r. w kluczowych obszarach bezpieczeństwa.
„Wielka Brytania potwierdziła swoje zaangażowanie w zapewnianie ciągłego i wszechstronnego wsparcia w celu wzmocnienia pozycji Ukrainy zarówno na polu bitwy, jak i na arenie międzynarodowej. Spodziewamy się zwiększonej pomocy wojskowej, politycznej i gospodarczej od naszych brytyjskich sojuszników w tym roku”, napisał Umerow.
Od początku wojny Ukraina otrzymała 36 haubic PzH 2000
Informacja takie przekazuje Ministerstwo Obrony Niemiec. 25 tych haubic przekazały Ukrainie Niemcy. W drugiej połowie 2027 roku Ukraina otrzyma kolejnych 18 haubic PzH 2000.
W grudniu Białoruś przerzuciła na granicę z Ukrainą 1 500 żołnierzy
Informacje takie przekazuje kanał Biełaruskij Hajun w serwisie Telegram.
Od początku dnia na froncie doszło do 94 potyczek
Najintensywniejsze walki toczą się w rejonie pokrowskim – wynika z komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosjanie: Kobieta i dziecko ranni w ataku dronów na obwód biełgorodzki
O skutkach ataku informuje gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. W ataku ranna miała zostać mieszkanka wsi w rejonie borisowskim i jej półtoraroczne dziecko. Obydwoje zostali hospitalizowani.
Obwód sumski: Atak na infrastrukturę energetyczną. Mieszkańcy bez prądu
W obwodzie sumskim 185 miejscowości jest bez prądu z powodu rosyjskiego ataku na obiekty infrastruktury krytycznej. Trwają prace naprawcze.
Niemcy przekazali Ukrainie pierwszą nową haubicę RCH 155
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował, że ukraińska armia otrzyma nową haubicę kołową RCH 155. - To sygnał, że Ukraina może na nas liczyć. A Niemcy są gotowe przejąć odpowiedzialność w Europie - powiedział Pistorius w Kassel, gdzie producent czołgów KNDS produkuje ten system uzbrojenia.
Na Ukrainie przeprowadzono pierwszą transplantację serca
W Kijowie przeprowadzono pierwszy w kraju przeszczep serca. Dla 30-letniego pacjenta była to już druga taka operacja. Poprzednią przeprowadzono siedem lat temu w Mińsku.
Powstrzymano zamach na linię kolejową w Dnieprze
funkcjonariusze policji i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zapobiegli atakowi terrorystycznemu na linii kolejowej w Dnieprze. Zatrzymano dwoje sabotażystów, którzy chcieli zdetonować ładunek wybuchowy. Atak mieli planować 24-letnia kobieta i 36-letni mężczyzna.
UE przeznacza 148 mln euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy i Mołdawii
Unia Europejska ogłosiła w poniedziałek nowy pakiet pomocy humanitarnej w wysokości 140 milionów euro dla Ukrainy i 8 milionów euro dla Mołdawii.
Środki mają pomóc w zapewnieniu żywności, schronienia, czystej wody i ogrzewania dla ludności Ukrainy.
Doradca Trumpa: Wkrótce może dojść do rozmowy z Putinem
- Oczekuje się, że prezydent-elekt USA Donald Trump i prezydent Rosji Władimir Putin odbędą rozmowę telefoniczną w nadchodzących dniach lub tygodniach – powiedział Mike Waltz, przyszły doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA.
Ceny ropy mocno w górę. Nowe sankcje USA uderzają w Chiny i Indie
Analitycy uważają, że ceny ropy mogą osiągnąć nawet 90 dolarów za baryłkę, jeśli Iran również zmniejszy produkcję. Część irańskiego surowca także jest transportowana przez objętą nowymi sankcjami rosyjską flotę cieni.
Czytaj więcej
Ogłoszone w piątek antyrosyjskie sankcje Joe Bidena już wymuszają zmniejszenia dostaw rosyjskiej...
Ukraińcy zatrzymali rosyjskiego szpiega. Pomagał przy ataku na Kijów
Kontrwywiad wojskowy SBU zatrzymał agenta rosyjskiego wywiadu, który przekazywał Rosjanom koordynaty ataku dronów na agencje rządowe w Kijowie.
Rosyjski dron uderzył w Wesełe w obwodzie charkowskim. Ranny mężczyzna
Dron FPV uderzył nad ranem we wsi Wesełe. W wyniku eksplozji ranny został 41-letni mężczyzna – informuje ukraińska policja.
Kreml: Zbyt wcześnie, by mówić o miejscu potencjalnego spotkania Władimira Putina z Donaldem Trumpem
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow stwierdził, że obecnie nie toczą się „żadne istotne przygotowania” do spotkania Putina z Trumpem. W mediach pojawiły się spekulacje, że Trump i Putin mogliby spotkać się w Serbii lub Szwajcarii.
Rosjanie informują o zajęciu wsi Pesczanoje w obwodzie donieckim
Z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji wynika, że w walkach w obwodzie donieckim straty poniosło osiem brygad zmechanizowanych ukraińskich sił zbrojnych i dwie brygady Gwardii Narodowej. Ukraińcy mieli stracić na tym odcinku frontu w ciągu doby 615 żołnierzy i siedem bojowych wozów piechoty oraz dziewięć zestawów artyleryjskich. Danych tych nie sposób zweryfikować.
Litwa dostarczy Ukrainie 4,5 tys. dronów wartych 5 mln euro
Informację na ten temat podała w serwisie X litewska minister obrony Dovilė Šakalienė.
Gen. Skrzypczak wskazał główny problem Ukrainy na wojnie z Rosją
Były dowódca Wojsk Lądowych ocenia, że „tu nie chodzi o to, czy my damy im (Ukraińcom – red.) dużo czołgów i dużo amunicji”.
Czytaj więcej
– Prezydent Chin Xi Jinping jest jedyną osobą, która może powiedzieć Putinowi: „Masz doprowadzić...
Rosjanie przeprowadzają ewakuację okupowanego Kurachowego
Ewakuację miejscowości w obwodzie donieckim prowadzą jednostki zmotoryzowane południowego zgrupowania rosyjskich wojsk.
Michał Dworczyk w rozmowie z Programem III Polskiego Radia zapowiada wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce
Zełenski ma przyjechać do Polski w tym tygodniu – wynika ze słów Dworczyka.
W nocy alarm powietrzny w obwodzie kijowskim trwał pięć godzin
Szczątki strąconych dronów uszkodziły cztery budynki mieszkalne, internat, a także budynek placówki medycznej.
Rosjanie oskarżają Ukrainę o atak na stację gazową w Kraju Krasnodarskim, która pompuje gaz do gazociągu Turkish Stream
Stacja miała zostać zaatakowana 11 stycznia przez dziewięć ukraińskich dronów. Wszystkie zostały strącone – twierdzi rosyjski resort obrony.
W nocy nad Ukrainą strącono 78 dronów-kamikadze
Rosjanie atakowali cele na Ukrainie przy użyciu 110 dronów-kamikadze.
140 starcia na ukraińskim froncie w ciągu doby
Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ciągu doby Rosjanie mieli przeprowadzić 42 uderzenia powietrzne i ponad 6 tysięcy ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich sił zbrojnych i terenów zabudowanych.
Dziesięć osób rannych w ostrzale obwodu chersońskiego w ciągu ostatniej doby
W atakach na obwód chersoński uszkodzone zostały cztery wielopiętrowe budynki mieszkalne i 10 budynków jednorodzinnych.
W nocy nad obwodem sumskim strącono 14 dronów-kamikadze
Od początku roku Ukraińcy strącili nad obwodem sumskim 109 takich dronów – wynika z komunikatu sumskiej obwodowej administracji wojskowej.
Na Morzu Czarnym jest jeden rosyjski okręt
Na pokładzie okrętu, który znajduje się na Morzu Czarnym, są cztery pociski Kalibr – podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 809 760 żołnierzy, 9 764 czołgi, 20 315 pojazdów opancerzonych, 21 876 zestawów artyleryjskich, 1 261 wyrzutni rakiet, 1 044 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 331 śmigłowców, 22 204 bezzałogowych statków powietrznych, 3 018 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 33 708 pojazdów (w tym cystern) i 3 695 jednostek sprzętu specjalnego.
Armenia rozpoczyna starania o wejście do UE
Stosunki Eyrwania z Moskwą, zaczęły psuć się po wojnie Azerbejdżanu z ormiańskim Górskim Karabachem w 2020 roku. Erywań oskarżał Kreml o nieudzielenie pomocy wojskowej, mimo iż w kraju jest rosyjska baza wojskowa, a Armenia należy do wojskowego, prorosyjskiego sojuszu ODKB. Od tego czasu Erywań zaczął ograniczać kontakty z sojuszem, aż w ubiegłym miesiącu premier Paszynian oznajmił, że „osiągnięto punkt, z którego nie ma już odwrotu”: kraj formalnie pozostaje członkiem ODKB, ale nie uczestniczy w jego pracach.
Czytaj więcej
Władze w Erywaniu postanowiły rozpocząć proces wstępowania do Unii Europejskiej. Rosja zagroziła...
Były przywódca Litwy: Rosja chce Europy pod swoją kontrolą
Kiedy sąsiad jest niezależny, to według Rosji staje się zagrożeniem – mówi były przewodniczący litewskiego parlamentu Vytautas Landsbergis w rozmowie z Jerzym Haszczyńskim.
Czytaj więcej
Powinniśmy bronić Ukrainy jak siebie, a tego nie robimy - mówi w najnowszym odcinku podcastu „Glo...
W walkach z Ukraińcami miało zginąć jak dotąd ok. 300 żołnierzy z Korei Północnej
Ok. 2,7 tys. żołnierzy z Korei Północnej zostało rannych – podaje południowokoreański wywiad.
Czytaj więcej
Południowokoreański wywiad podał nowe dane dotyczące strat wśród żołnierzy z Korei Północnej walc...
W nocy nad Rosją strącono osiem ukraińskich dronów
Drony były strącane nad obwodami biełgorodzkim, briańskim i woroneskim – podaje Ministerstwo Obrony Rosji.
W ciągu tygodnia Siły Powietrzne Ukrainy strąciły 400 różnych celów powietrznych
Jak informuje ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych nad Ukrainą strącono m.in. cztery rakiety różnych typów oraz 299 dronów-kamikadze.
W okupowanej części obwodu chersońskiego władze przestały przekazywać węgiel osobom, które nie mają rosyjskich paszportów
Informacje takie przekazuje Centrum Narodowego Oporu, ukraiński portal rządowy opisujący sytuację w okupowanych częściach Ukrainy. Z komunikatu Centrum wynika, że osoby nie posiadające paszportu Federacji Rosyjskiej nie otrzymują pomocy w postaci dostaw węgla do ogrzania domów.
W nocy Ukraina była atakowana przez rosyjskie drony-kamikadze
Celem ataku były północne, południowe i wschodnie obwody Ukrainy.
Przykarpacie przyjęło w grudniu 645 uchodźców wewnętrznych
Informację o liczbie osób uciekających przed wojną do zachodniego rejonu Ukrainy podała Switłana Onyszczuk, gubernator obwodu iwanofrankiwskiego.
RB ONZ na nieformalnym spotkaniu zajmie się sprawą niehumanitarnego traktowania przez Rosję ukraińskich jeńców wojennych
Spotkanie jest organizowane z inicjatywy Wielkiej Brytanii, wspieranej w tym zakresie przez USA, Estonię, Łotwę, Litwę i Ukrainę. Na spotkaniu głos zabrać ma jeden z obrońców Mariupola, Walerij Horisznyj, były jeniec wojenny.
MSZ Rosji: Relacje Rosji z NATO na najniższym poziomie od końca zimnej wojny
Ocenę taką przedstawił w rozmowie z dziennikiem „Izwiestia” Władisław Maslennikow, dyrektor departamentu w rosyjskim MSZ. Jednocześnie dodał on, że nadal funkcjonują „awaryjne linie komunikacyjne” pozwalające na kontakty przedstawicieli NATO z Rosją. - Jeśli chodzi o normalne kontakty i mechanizm dialogu, który może być wykorzystywany do redukcji napięcia, Sojusz je odrzuca. To nie nasz wybór – dodał Maslennikow. Urzędnik rosyjskiego MSZ przypomniał, że w 2014 roku (po nielegalnej aneksji Krymu – red.) NATO "jednostronnie zawiesiło współpracę z Moskwą realizowaną w ramach Rady Rosja-NATO. - Rosja nigdy nie chciała pogorszenia relacji z NATO, wina za ich pogorszenie leży całkowicie po stronie Sojuszu. Nie zamierzamy zaatakować krajów NATO i nie czynimy takich agresywnych planów – podsumował Maslennikow.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1054 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1054 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.