Vytautas Landsbergis: Co zrobi Rosja? Podbój świata wciąż jest w głowie tego potwora

Powinniśmy bronić Ukrainy jak siebie, a tego nie robimy - mówi w najnowszym odcinku podcastu „Globalny Chrząszcz” Vytautas Landsbergis, były przywódca Litwy. Wspomina też kluczowe dla litwy wydarzenia 13 stycznia 1991

Publikacja: 13.01.2025 06:00

Vytautas Landsbergis, legendarny litewski polityk, mówi w rozmowie z Jerzym Haszczyńskim o zagrożeniach ze strony Rosji i nadziejach na przetrwanie zjednoczonej, demokratycznej Europy. Jego refleksje to nie tylko świadectwo historii, ale i ostrzeżenie dla współczesnych przywódców.

Vytautas Landsbergis - polityk, przywódca, profesor

Vytautas Landsbergis, rocznik 1932, najważniejszy współczesny polityk litewski, przywódca państwa w pierwszych latach odzyskanej niepodległości 1990-1992 (jako przewodniczący parlamentu). Potem przewodniczący litewskiego Sejmu (1996-2000), eurodeputowany )(2004-2014). Założyciel i długoletni szef konserwatywnej partii Związek Ojczyzny. Obóz konserwatystów do dzisiaj bywa określany mianem landsbergisistów (szefem partii w latach 2015-2024 był wnuk Vytautasa, Gabrielius Landsbergis), a główny podział polityczny na Litwie definiuje właśnie stosunek do konserwatystów – wszyscy inni ważni gracze, z różnych ugrupowań, to antylandsbergisiści. Prof. Vytautas Landsbergis jest z zawodu muzykologiem, wykładał historię muzyki i kształcił pianistów. Autor monografii poświęconej Mikalojusowi Konstantinasowi Čiurlionisowi, wybitnemu kompozytorowi i malarzowi z przełomu wieków XIX i XX.

Czytaj więcej

Dlaczego Amerykanie mają bronić Białegostoku, skoro my sami tego nie chcemy robić?

Walka o niepodległość Litwy

- Pamiętam bardzo dobrze tamte wydarzenia – zachowania ludzi, decyzje polityczne i działania. To pozostaje w pamięci na całe życie – wspomina Vytautas Landsbergis, odnosząc się do pamiętnej nocy 13 stycznia 1991 roku, kiedy Litwa zmagała się z sowiecką agresją. Pod wieżą telewizyjną w Wilnie Litwini stawiali opór, wierząc w możliwość zwycięstwa.

Landsbergis podkreśla, że choć tamten wróg był brutalny, w końcu się cofnął. Dzisiejsza Rosja, jak zauważa, jest inna. - Ten wróg się nie cofa, dopóki nie zostanie pokonany - podkreśla.

Rosyjskie ambicje i zagrożenie dla Europy

Zdaniem Landsbergisa, obecne działania Putina to kontynuacja imperialistycznych dążeń Rosji. - Rosja chce Europy pod swoją kontrolą. Kiedy sąsiad jest niezależny, to według Rosji staje się zagrożeniem – komentuje. Zwraca uwagę, że wojna na Ukrainie to tylko etap w wielkiej wojnie przeciwko Europie i Zachodowi.

Czytaj więcej

Rosja twierdzi, że Litwa ma wobec niej roszczenia terytorialne. Zapowiada działania

Jego zdaniem Zachód pozwala Putinowi wojować i „nawet rozszerzać wojnę”. Gość podcastu zastanawia się, co teraz zrobi „cesarz Trump”.

Polska i Litwa na straży Europy

Landsbergis chwali Polskę za jej podejście do obrony Europy i wsparcie dla Ukrainy. - Polska patrzy na sytuację bardzo serio. I jest przygotowana do walki - mówi.

Podkreśla jednak, że Europa nie jest ani zjednoczona, ani „tak demokratyczna, jak by należało”. Powinna działać wspólnie, aby skutecznie przeciwstawić się rosyjskiej agresji - przekonuje.

Czytaj więcej

Po zdobyciu Kurachowego Rosjanie ruszą nad Dniepr? „Poderwane morale obrońców”

- Powinniśmy bronić Ukrainy, a tego nie robimy – mówi dodając, że choć Zachód zapewnia, że Ukraina to część Europy, to w momencie zagrożenia ją zostawia, sugerując „niech ginie sama”. - Myślę, że wojska europejskie powinny bronić Europy - podkreśla.

Nauka polskiego i odkrywanie Čiurlionisa

Vytautas Landsbergis opowiada, kiedy i dlaczego uczył się języka polskiego. Był samoukiem. Polski był mu potrzebny do lepszego poznania życia i twórczości wybitnego litewskiego kompozytora i malarza Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa. Čiurlionis „uczył się w Warszawie i długo żył w Warszawie”. - Jego utwory literackie pisane po polsku są przepiękne – podkreśla prof. Landsbergis.

Podcast „Globalny Chrząszcz”

Dla gości podcastu polski nie jest pierwszym językiem. W poprzednich odcinkach Jerzy Haszczyński rozmawiał z Szalomem Ber Dowem Stamblerem, z Adilem Abdelem Aatim i Shahlą Kazimovą.

Polityka
Wybory pokazały, że Donald Trump jednoczy Kanadyjczyków
Polityka
Liberałowie wygrywają wybory w Kanadzie. Donald Trump znów pisze o aneksji sąsiada
Polityka
Przyszły rząd Friedricha Merza na razie niekompletny
Polityka
Wołodymyr Zełenski nie przyjedzie do Warszawy na szczyt Trójmorza
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Jest wyrok. Były prezydent Ukrainy skazany na 15 lat więzienia