Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 2 na 3 września doszło do kolejnego ataku dronów na obwód kijowski.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Rosjanie zajęli najwięcej ukraińskiego terytorium od października 2022 roku
W sierpniu rosyjska armia zdobyła najwięcej ukraińskiego terytorium od października 2022 roku – poinformowała agencja AFP po analizie danych zebranych przez amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). W sierpniu wojska rosyjskie zyskiwały każdego dnia 15 km kwadratowych, w większości w obwodzie donieckim – wylicza AFP. Po raz ostatni Moskwa zdobyła tak dużo terenu w październiku 2022 roku. Do 1 września Rosja zajęła 66 266 km kwadratowych ukraińskiego terytorium. Nie licząc terenów zajętych w 2014 roku podczas aneksji Krymu i inwazji rosyjskich "zielonych ludzików", na obwody ługański i doniecki, Rosja kontroluje 18 proc. terytorium Ukrainy z 2013 roku.
Wojska ukraińskie również posunęły się do przodu w trakcie ofensywy w obwodzie kurskim. W dwa tygodnie zajęły 1100 km kwadratowych terytorium. Ostatnio natarcie na tym kierunku jednak spowolniło; obecnie Ukraińcy zajmują między 1150 a 1300 km kwadratowych obwodu kurskiego
Rosyjska rakieta Buriewiestnik prawdopodobnie zostanie rozmieszczona w pobliżu Wołogdy
Dwóch amerykańskich badaczy po przestudiowaniu zdjęć satelitarnych twierdzi, że zidentyfikowało potencjalną lokalizację rosyjskiego pocisku Buriewiestnik o napędzie atomowym. Na podstawie zdjęć satelitarnych z Planet Labs z 26 lipca Decker Eveleth i Jeffrey Lewis wskazali obiekty w budowie, zlokalizowane w pobliżu magazynu głowic nuklearnych w pobliżu wsi Chebsara, niecałe 500 km na północ od Moskwy.
Rosjanie ostrzelali miasto Dniepr na Ukrainie. Są zabici i ranni
Miasto Dniepr zostało ostrzelane - poinformował szef obwodu dniepropietrowskiego Siergiej Łysak. "Niestety, są już informacje o ofiarach śmiertelnych i trzech rannych w wyniku ataku rakietowego. Kondolencje dla bliskich i przyjaciół" – napisał w serwisie Telegram.
Zełenski: Rozmawialiśmy dziś o wzmocnieniu obrony powietrznej i F-16 dla Ukrainy
„Dzisiaj, podczas spotkania z premierem Holandii rozmawialiśmy o wzmocnieniu obrony powietrznej Ukrainy, w tym nowych systemach obrony powietrznej i pociskach do nich. Rozmawialiśmy również o F-16 dla Ukrainy i całej niezbędnej broni do obrony przed rosyjskimi okupantami” - powiedział w wieczornym nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opisując rozmowy z premierem Holandii Dickiem Schoofem.
Rzecznik KE: o udziale Rosji w szczycie pokojowym może decydować wyłącznie Ukraina
- Propozycje dotyczące udziału Rosji w drugim szczycie pokojowym może składać wyłącznie Ukraina – powiedział Peter Stano, rzecznik KE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Dodał, że komisja już wielokrotnie dawała do zrozumienia, iż zaangażowanie Rosji "będzie prawdopodobnie konieczne, ponieważ ten ogromny problem bezpieczeństwa międzynarodowego stworzyła Rosja". - Jeśli chcesz rozwiązać problem, musisz zaangażować także tych, którzy go powodują - dodał.
Rosjanie ugasili skład ropy w Proletarsku
Skład ropy naftowej w Proletarsku w obwodzie rostowskim płonął przez 16 dni, zanim udało się go ugasić. Radio Swoboda publikuje zdjęcia satelitarne skutków pożaru.
Kilka eksplozji w Charkowie. "Pozostańcie w schronach!"
W Charkowie słychać było wielokrotne eksplozje – poinformowali dziennikarze, a także mer miasta Ihor Terechow i gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow.
Rosjanie zniszczyli na Ukrainie 3798 placówek oświatowych
Szkoła w Pokrowsku, zniszczona w wyniku rosyjskiego nalotu
Na Ukrainie w czasie wojny Rosjanie uszkodzili 3798 placówek oświatowych. 365 z nich zostało całkowicie zniszczonych - poinformował na kanale w serwisie Telegram Dmytro Łubiniec, rzecznik praw człowieka ukraińskiej Rady Najwyższej.
Były rosyjski więzień wrócił z wojny i znów zabił. Ofiara miała go "sprowokować", nazywając "głupcem"
Petersburski sąd umieścił w areszcie 22-letniego mężczyznę, który wrócił z wojny na Ukrainie. Trafił tam z kolonii karnej w ramach programu wysyłania więźniów na front. W kolonii karnej mężczyzna również odbywał karę za morderstwo. Według oskarżonego nieznajoma kobieta na ulicy sprowokowała go do ataku, nazywając "głupcem". Z materiałów śledztwa wynika, że 22-latek zaatakował nożem na ulicy nieznaną mu kobietę, zadając dwie rany w klatkę piersiową.
Były ambasador USA przy NATO: Rosja nie może jednocześnie atakować i bronić się
- Inwazja Ukrainy na obwód kurski w Federacji Rosyjskiej pokazuje, że Rosja nie może jednocześnie atakować i bronić się - powiedział były ambasador USA przy NATO Kurt Volker, Według dyplomaty, operacja kurska wskazuje, że Rosja jest u kresu możliwości.
MSZ Ukrainy ostro komentuje decyzję Mongolii o przyjęciu Władimira Putina
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ostro skomentowało decyzję władz Mongolii, by wpuścić do kraju Władimira Putina pomimo nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny. To „poważny cios dla Międzynarodowego Trybunału Karnego i międzynarodowego systemu wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych” - napisał rzecznik resortu. "Mongolia pozwoliła oskarżonemu o przestępstwa uciec przed wymiarem sprawiedliwości, dzieląc w ten sposób odpowiedzialność za jego zbrodnie wojenne" - dodał.
Analitycy ISW: Rosjanie chcą zbliżyć się do Charkowa
Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną twierdzi, że rosyjskie wojska czynią powolne postępy na północ od Charkowa. Prawdopodobnym celem Rosji – zdaniem analityków ISW – jest odsunięcie wojsk ukraińskich od granicy z obwodem biełgorodzkim i zbliżenie się na odległość rażenia artylerii do Charkowa, co miałoby umożliwić atak na to miasto.
Zełenski: Dzięki operacji kurskiej mamy kogo wymieniać na naszych chłopaków
Wołodymyr Zełenski
- Dzięki operacji kurskiej wzięliśmy do niewoli ponad 600 rosyjskich jeńców, którzy mogą być wymienieni na Ukraińców przebywających w niewoli w Rosji – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Rezerwy wymiany jeńców są uzupełniane i te wymiany już się rozpoczęły. Nie stało się to ot tak po prostu. Rozpoczęły się wymiany, ponieważ mamy kogo wymieniać na naszych chłopaków, którzy znajdują się w rosyjskiej niewoli – stwierdził Zełenski.
"Iran wkrótce dostarczy Rosji rakiety balistyczne"
Iran wkrótce dostarczy Rosji rakiety balistyczne, informuje Bloomberg. Według tych informacji, dostawy mogą rozpocząć się w ciągu kilku dni. Skala dostaw i rodzaje pocisków są nieznane.
Grom-E1. Taką bronią Rosjanie zaatakowali Charków
„31 sierpnia wróg po raz pierwszy w czasie wojny użył na Charków tak nietypowej broni jak Grom-E1 – będącej hybrydą rakiety i kierowanej bomby lotniczej” - napisał w serwisie Telegram mer Charkowa Ihor Terechow. Grom-E1 jest hybrydą rakiety i bomby szybującej, bazującą na pocisku powietrze-ziemia Kh-38.
Ukraiński dowódca mówi o ataku na Moskwę. "Na rozkaz możemy tam dotrzeć"
Ukraińscy dziennikarze odwiedzili obóz szkoleniowy Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie czernihowskim i rozmawiali z dowódcą 22. Brygady Zmechanizowanej o znaku wywoławczym „Burza”. Pytany o ukraińską ofensywę w obwodzie kurskim powiedział, że jego podwładni są gotowi do jej kontynuowania, a na rozkaz mogą dotrzeć do Moskwy. - Jeśli będzie rozkaz, możemy dotrzeć nawet do Moskwy i pokazać, czym jest Ukraina - powiedział.
Saperzy usunęli pozostałości rosyjskiego pocisku Ch-101 z ulicy Kijowa
Po porannym ataku na Kijów saperzy usunęli bezpieczne pozostałości rosyjskiego pocisku manewrującego Ch-101.
Wołodymyr Zełenski o sytuacji wokół Pokrowska
Wołodymyr Zełenski, Dick Schoof
W Zaporożu na południu Ukrainy, podczas spotkania z nowym premierem Holandii Dickiem Schoofem, Wołodymyr Zełenski powiedział, że sytuacja wokół miasta Pokrowska na wschodniej Ukrainie, będącego obecnie głównym celem Moskwy, pozostaje „trudna”, ale „od dwóch dni w tym rejonie nie było żadnego rosyjskiego natarcia”.
Prezydent Ukrainy poinformował też, że armia ukraińska wzięła około 600 jeńców w obwodzie kurskim, co umożliwi wynegocjowanie nowych wymian jeńców.
Na stacjach moskiewskiego metra można zgłosić się na wojnę
Na stacjach moskiewskiego metra otwarto punkty werbunkowe, w których mogą zgłosić się ochotnicy na wojnę z Ukrainą - podaje "Moscow Times".
Na ulicach Pokrowska trwa budowa fortyfikacji
Miasto Pokrowsk w obwodzie donieckim przygotowuje się do walk, które mogą rozegrać się na jego ulicach – powiedział Serhij Dobriak, szef administracji wojskowej miasta. Poinformował, że w mieście trwa budowa fortyfikacji.
13 osób rannych po rosyjskim ataku na Charków
W wyniku ostrzału Charkowa rannych zostało co najmniej 13 osób – podał mer tego miasta Ihor Terechow.
Pojazdy departamentu "nuklearnego" zauważone na Krymie
Na Krymie zauważono transport wojskowy departamentu „nuklearnego” rosyjskiego resortu obrony, odpowiedzialnego za przechowywanie, eksploatację i konserwację amunicji nuklearnej. Pojazdy te – zauważają media – mają na rejestracjach kod 39.
Putin przybył do Mongolii. Nie został aresztowany
Władimir Putin przybył z wizytą do Mongolii. Putin jest poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za bezprawną deportację dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. Po raz pierwszy od wydania przez MTK nakazu aresztowania jest gościem kraju członkowskiego MTK. Mongolia została członkiem MTK w 2003 r. Zgodnie z traktatem założycielskim ma obowiązek współpracy z Trybunałem, w tym aresztowania i wydawania podejrzanych, którzy wkraczają na jej terytorium.
Premier Holandii ogłosił w Zaporożu nowy pakiet wsparcia
"Musimy zrobić wszystko, co możliwe, żeby pomóc Ukrainie, by dalej szła naprzód. Nie tylko na linii frontu, ale i w życiu codziennym. Właśnie dlatego Holandia zapewnia (Ukrainie) nowy duży pakiet pomocy na sumę ponad 200 mln euro" - ogłosił premier Dick Schoof w komunikacie na platformie X.
Kolejny dowódca zatrzymany w Rosji. Miał przyjąć gigantyczne łapówki
Zastępca dowódcy Leningradzkiego Okręgu Wojskowego gen. Walerij Mumindżanow został zatrzymany – informują media, powołując się na informacje z Komitetu Śledczego. Zarzuca mu się przyjęcie ponad 20 milionów rubli (223 325 dolarów) łapówek w zamian za pomoc firmom w uzyskaniu rządowych kontraktów na dostawy mundurów wojskowych.
Czytaj więcej
Zastępca dowódcy Leningradzkiego Okręgu Wojskowego gen. Walerij Mumindżanow został zatrzymany – powiadomiły media, powołując się na Komitet Śledczy. Sprawa karna dotyczy "łapówek o wyjątkowo dużej wysokości" w zamian za pomoc firmom w uzyskaniu rządowych kontraktów na wojskowe mundury.
Media: Ukraina w sierpniu po raz pierwszy użyła drona Palanycia przeciwko celowi wojskowemu na Krymie
- W sierpniu Siły Obronne Ukrainy po raz pierwszy wystrzeliła drona rakietowego dalekiego zasięgu Palanycia przeciwko celowi wojskowemu na terytorium półwyspu krymskiego okupowanego przez Rosję.
O użyciu nowego sprzętu przez wojsko mówił wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski.
Jak informuje portal Ukraińska Prawda, celem ataku był obiekt wojskowy na okupowanym przez Rosjan Krymie. Cel ataku miał być skutecznie rażony.
Premier Danii: Rosja nie mogłaby kontynuować wojny przeciwko Ukrainie bez pomocy Chin
Premier Danii Mette Frederiksen uważa, że Rosja nie byłaby w stanie kontynuować wojny na pełną skalę przeciwko Ukrainie bez pomocy Chin. Zwróciła uwagę na potrzebę zmniejszenia zależności od Chin w dziedzinie technologii.
Duńska premier dodała, że Europa powinna więcej inwestować we własne technologie. - Byliśmy zbyt zależni od rosyjskiego gazu i ropy, a teraz powtarzamy to samo z Chinami w wielu technologiach, co jest dużym błędem – powiedziała w rozmowie z „Financial Times”.
Rosjanie przeprowadzili nalot na Charków
Lokalne władze poinformowały, że w wyniku ataku ranne zostały co najmniej cztery osoby.
Bloomberg: Turcja złożyła wniosek o członkostwo w BRICS
Turcja złożyła wniosek o przystąpienie do bloku BRICS, do którego należą Rosja, Chiny, Indie, RPA i Brazylia.
Czytaj więcej
Turcja złożyła wniosek o przystąpienie do bloku BRICS, do którego należą Rosja, Chiny, Indie, RPA i Brazylia - informuje Bloomberg, powołując się na swoje źródła.
Barbara Nowacka: Do polskiego systemu nauczania wejdzie w tym roku 30-40 tys. dzieci z Ukrainy
Nowacka zarzuciła rządowi Mateusza Morawieckiego i swojemu poprzednikowi na stanowisku ministra edukacji, Przemysławowi Czarnkowi, że nie interesowali się oni tym, czego uczą się przebywające w Polsce dzieci, które brały udział w zajęciach zdalnych w ramach ukraińskiego systemu nauczania.
Czytaj więcej
- 800plus to pieniądze polskich podatników. Chcielibyśmy mieć pewność, że są wydawane dobrze i są wydawane na dzieci, które są na terytorium Rzeczpospolitej - mówiła na konferencji prasowej w Mielcu minister edukacji, Barbara Nowacka.
Rząd Rumunii zatwierdza projekt ustawy o przekazaniu systemu Patriot Ukrainie
W poniedziałek 2 września rumuński rząd zatwierdził projekt ustawy zezwalający na przekazanie Ukrainie systemu obrony powietrznej Patriot i przesłał dokument parlamentowi do ostatecznego przegłosowania.
Bukareszt poinformował w czerwcu, że przekaże Ukrainie jeden z dwóch działających systemów Patriot pod warunkiem, że sojusznicy zastąpią go podobnym systemem obrony powietrznej.
Jak zauważono, jest to część dostawy pięciu takich systemów i innych strategicznych jednostek obrony powietrznej obiecanych Kijowowi przez państwa NATO.
Ukraińska komisja parlamentarna rekomenduje zatwierdzenie 12,1 mld USD na budżet obronny
Komisja budżetowa ukraińskiego parlamentu zaleciła zatwierdzenie zmienionego projektu ustawy nr 11417, który proponuje zwiększenie wydatków na obronę do 500 mld UAH (około 12,1 mld USD).
Putin zapowiada rozliczenie z „bandytami”
Putin stwierdził, że rosyjskie siły zbrojne „oczywiście zrobią wszystko”, aby przywrócić pokój na zaatakowanych przez Kijów terenach, ale nie zrezygnują z rozliczenia się z „bandytami”.
Czytaj więcej
Rosyjska armia przejmuje pod kontrolę w Donbasie nie metry, ale kilometry kwadratowe - mówił w Republice Tuwy przebywający tam z wizytą Władimir Putin.
Trzy osoby ranne w ataku powietrznym na Biełgorod i okolice miasta
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że wśród rannych jest 16-latka ze wsi Dubowoje w rejonie biełgorodzkim.
Rosjanie podają, że zajęli miejscowość Skucznoje w obwodzie donieckim
Miejscowość miała zostać zajęta przez jednostki rosyjskiego zgrupowania "Centrum". Skucznoje znajduje się w rejonie pokrowskim, czyli na odcinku frontu, na którym Rosjanie skupiają obecnie swoje wysiłki ofensywne.
Finlandia zakaże Rosjanom kupowania nieruchomości w związku z problemami bezpieczeństwa
Finlandia ujawniła plany całkowitego zakazu nabywania nieruchomości przez niektórych obywateli państw obcych, ponieważ pojawiły się obawy dotyczące bezpieczeństwa związane z zakupami powiązanymi z Rosją w pobliżu krytycznej infrastruktury.
Minister obrony Antti Hakkanen przedstawił w poniedziałek propozycję powstrzymania Rosjan przed dokonywaniem jakichkolwiek zakupów nieruchomości. Oczekuje się, że projekt ustawy zostanie złożony w parlamencie przed końcem roku.
Rosyjscy blogerzy wojskowi piszą o walkach w dwóch miastach w obwodzie donieckim
Rosyjska armia ma prowadzić walki na ulicach miast Sełydowe i Ukraińsk, w ramach ofensywy prowadzonej w obwodzie donieckim, której głównym celem jest obecnie Pokrowsk - twierdzą rosyjscy blogerzy. Informacji tych nie potwierdza na razie strona ukraińska.
Stefaniszyna: Ukraina dołączy do NATO w granicach z 1991 r.
W wywiadzie dla RBC-Ukraine wicepremier Ołha Stefaniszyna była pytana o możliwość dołączenia Ukrainy do NATO „częściowo”, co oznacza terytoria, które Ukraina obecnie de facto kontroluje.
- Nigdy nie będziemy podnosić kwestii jakichkolwiek ograniczeń lub redystrybucji dotyczących członkostwa w NATO. W granicach z 1991 r. jest Ukraina, suwerenne i niezależne państwo, które dołącza do NATO — powiedziała.
Wicepremier wyjaśniła również, że gdy nadejdzie czas ratyfikacji decyzji o przyjęciu Ukrainy do NATO, Kijów będzie otwarcie komunikował się ze wszystkimi zaangażowanymi.
Władimir Putin zapowiada, ze "Rosja i jej siły zbrojne zrobią wszystko, by przywrócić normalne życie" na pograniczu z Ukrainą
Putin, w czasie rozmowy z uczniami szkoły średniej w Republice Tuwy zapewniał, że władze Rosji "myślą o ich rówieśnikach z obwodów kurskiego, biełgorodzkiego i briańskiego, którzy zostali zmuszeni, w związku ze znanymi okolicznościami, uczyć się zdalnie lub z innymi grupami (nie w swoich szkołach - red.)". - Oczywiście, kraj, nasze siły zbrojne, zrobią wszystko, aby zapewnić normalne warunki życia w tych obwodach, przywrócić normalne życie tym dzieciom - dodał Putin. Putin mówił też, że w walkach na Ukrainie uczestniczy ok. 10 tys. mieszkańców Republiki Tuwy.
Fiński premier uważa, że sytuacja na Ukrainie jest lepsza niż trzy miesiące temu
Prezydent Finlandii Alexander Stubb uważa, że chociaż sytuacja w trwającej wojnie rosyjsko-ukraińskiej pozostaje krytyczna, „ale dla Ukrainy stan rzeczy wygląda lepiej niż trzy miesiące temu”
Jeśli chodzi o perspektywy pokoju, Stubb przyznał, że trudno przewidzieć, kiedy wojna może się zakończyć, zauważył jednak „pozytywny” rozwój rozpoczęcia rozmów pokojowych. Stubb podkreślił, że warunki pokoju zaproponowane przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w tym zwrot terytoriów, gwarancje bezpieczeństwa, odpowiedzialność zbrodniarzy wojennych i odbudowa kraju, muszą zostać spełnione. Jednocześnie Stubb uznał, że wybrane przez Finlandię proukraińskie stanowisko w sprawie wojny komplikuje jej zdolność do działania jako mediatora w negocjacjach.
Sawicki: Martwi mnie kondycja ministra Sikorskiego
Martwi mnie kondycja ministra Sikorskiego, bo będąc na Campusie, nie zareagował, gdy Kułeba zrównał zbrodnię wołyńską z akcją "Wisła", kiedy domagał się de facto rewizji granic w podtekście – mówił w RMF FM polityk PSL Marek Sawicki.
Dwa tygodnie po ataku ukraińskiego drona ugaszono pożar składu ropy w Proletarsku
W składzie ropy w Proletarsku w obwodzie rostowskim udało się ostatecznie ugasić pożar, który wybuchł po ataku drona 18 sierpnia.
Wcześniej informowano, że powierzchnia pożaru składu ropy sięgnęła dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych. Stwierdzono, że nie ma zagrożenia wybuchem, nie stwierdzono nadmiernego poziomu substancji szkodliwych – nie było potrzeby ewakuacji ludności.
Sikorski: Polska i kraje graniczące z Ukrainą są zobowiązane zestrzelić rosyjskie rakiety
W rozmowie z „Financial Times” minister powiedział, że członkostwo w NATO nie zastępuje odpowiedzialności każdego kraju za ochronę swojej przestrzeni powietrznej i jest to konstytucyjna odpowiedzialność państw. Dodał, że lepiej jest przechwytywać rakiety na większej wysokości nad Ukrainą, aby zmniejszyć ryzyko dla obywateli Polski.
Czytaj więcej
Nie tylko Ukraina, ale cały Zachód powinien trzymać Putina w niepewności, a jednym z błędów, jakie popełniamy konsekwentnie, jest wcześniejsze informowanie Putina, co zrobimy, a czego nie - powiedział w wywiadzie dla „Financial Times” szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.
Centrum Kultury Islamskiej i meczet uszkodzone w rosyjskim ataku rakietowym na Kijów
Budynek Centrum Kultury Islamskiej Duchowej Administracji Muzułmanów Autonomicznej Republiki Krymu i meczet na jego terenie uległy znacznym uszkodzeniom w wyniku ataku rakietowego na Kijów 2 września.
ISW: Poparcie dla wojny wśród Rosjan wciąż jest wysokie
Rosyjska pracownia socjologiczna Centrum Lewady opublikowała 30 sierpnia wyniki miesięcznego sondażu, z którego wynika, że około 78 proc. respondentów popiera wojnę na Ukrainie, w porównaniu z 75 proc. w lipcu 2024 r. i 77 proc. w czerwcu 2024 r.
Sześcioro dzieci rannych w rosyjskim ataku na obwód sumski
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało rano 2 września, że liczba osób, które odniosły obrażenia w rosyjskim ataku na Sumy, wzrosła do 18, w tym 6 dzieci.
„Uszkodzona została placówka edukacyjna i co najmniej pięć budynków mieszkalnych. Na miejscu zdarzenia pracują wszystkie odpowiednie służby. Mieszkańcy uszkodzonych budynków otrzymują niezbędną pomoc” - poinformowała miejscowa policja.
Obrona powietrzna zestrzeliła pociski balistyczne i manewrujące nad Kijowem
Wczoraj wieczorem siły obrony powietrznej zniszczyły ponad tuzin pocisków manewrujących i około tuzina pocisków balistycznych, a także drona szturmowego w przestrzeni powietrznej stolicy.
Dokładny typ i liczba pocisków zostaną opisane w raportach Sił Powietrznych.
Rosyjski atak na Charków i obwód charkowski
Jedna osoba została ranna, domy prywatne, budynki niemieszkalne i tory kolejowe są uszkodzone w wyniku rosyjskich ataków na miasto Charków i obwód charkowski w nocy z 1 na 2 września.
O sytuacji w obwodzie poinformował Ołeh Synehubow, Szef Administracji Wojskowej obwodu charkowskiego
Ukraińska Straż Graniczna umacnia granicę z Białorusią
Państwowa Służba Graniczna opublikowała film o sytuacji na granicy z Białorusią, w którym pokazano, z czego zbudowane są ukraińskie umocnienia, informuje Państwowa Służba Graniczna na kanale Telegram.
„Łukaszenko ściąga wojska białoruskie na granicę z Ukrainą pod pretekstem ćwiczeń. W odpowiedzi strażnicy graniczni wzmacniają obronę w obwodzie czernihowskim” – czytamy w raporcie.
Według materiału, wzmocnienia składają się z kilkumetrowego szybu, wypełnionego na całej długości minami odłamkowymi, za nim – rowu przeciwpancernego wypełnionego wodą, dalej – pasa minowego, a także ogrodzenia z drutu kolczastego.
Straż graniczna wykorzystuje również bezzałogowe statki powietrzne do rozpoznania z powietrza.
Prawie 22 000 osób zostało ewakuowanych z obwodu sumskiego
„Tylko w sierpniu Rosjanie ostrzelali ponad 2200 razy osiedla i obszary obwodu sumskiego"- podał na Facebooku gubernator obwodu Wołodymyr Artiuch.
Dwa ukraińskie drony strącone w nocy nad obwodem biełgorodzkim i Morzem Czarnym
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji.
Nocny atak Ukrainy na Biełgorod
Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow poinformował, że w nocy Biełgorod został zaatakowany z powietrza. W ataku uszkodzona została placówka socjalna i obiekt handlowy. W obwodzie biełgrodzkim aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 617 600 żołnierzy, 8 601 czołgów, 16 786 bojowych wozów piechoty, 17 646 zestawów artyleryjskich, 1 177 wyrzutni rakiet, 368 samolotów, 328 śmigłowców, 14 537 bezzałogowych statków powietrznych, 2 557 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 23 925 pojazdów (w tym cystern) i 2 993 jednostek sprzętu specjalnego.
Samiec białuchy arktycznej, który miał być rosyjskim szpiegiem, nie żyje
Ciało Hvaldimira zauważono u wybrzeży Norwegii.
Czytaj więcej
Hvaldimir, samiec białuchy arktycznej, który w przeszłości był podejrzewany o szpiegowanie dla Rosji, po tym jak pięć lat temu pojawił się na norweskich wodach, nie żyje - podaje norweski nadawca publiczny NRK.
Prezydent Tajwanu wskazuje na podstawę do roszczeń terytorialnych, jakie Chiny mogłyby mieć względem Rosji
W rozmowie z tajwańską telewizją Lai przypomniał o Traktacie z Aigun z 1858 roku na podstawie którego Chiny zrzekły się na rzecz Rosji dużej części swojego terytorium, które jest obecnie częścią rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Traktat wytyczył obecną granicę między Rosją a Chinami na rzece Amur.
Czytaj więcej
Jeśli roszczenia Chin wobec Tajwanu są związane z integralnością terytorialną, wówczas (Chiny) powinny odebrać Rosji ziemię przekazaną jej przez ostatnią chińską dynastię w XIX wieku - oświadczył prezydent Tajwanu, Lai Ching-te, w wywiadzie dla tajwańskich mediów.
Polska podrywa myśliwce w związku z atakiem powietrznym Rosji na Ukrainę
Komunikat w tej sprawie wydało Dowództwo Operacyjne.
Szczątki rakiet spadły na co najmniej dwie dzielnice Kijowa
W rejonach swiatoszyńskim i hołosijiwskim szczątki rakiet miały uszkodzić budynki niemieszkalne.
Czytaj więcej
W nocy Ukraina najpierw była celem ataku dronów-kamikadze Shahed, a ok. 3:40 pojawiła się informacja o wystrzeleniu w stronę Ukrainy przez Rosjan pocisków manewrujących i balistycznych. Jednym z głównych celów ataku był Kijów.
Ukraińcy informują, że Rosjanie używają do nocnego ataku zarówno pocisków balistycznych, jak i manewrujących
Wygląda na to, że głównym celem ataku jest Kijów.
Alarm rakietowy na Ukrainie
Celem ataku rakietowego jest m.in. Kijów. W stolicy Ukrainy rozległy się eksplozje.
Charków był celem nocnego ataku dronów
Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego, informuje o uszkodzeniu obiektu infrastruktury i budynków mieszkalnych.
W nocy w Dnieprze rozległa się eksplozja
Wcześniej w obwodzie dniepropietrowskim ogłoszono alarm powietrzny.
W nocy obwód kijowski był celem ataku powietrznego
Obwód kijowski był atakowany przez drony i rakiety. Na terenie obwodu aktywna była obrona przeciwlotnicza.
W wyniku wieczornego ataku rakietowego na Sumy rannych zostało 13 osób, w tym czworo dzieci
Materiały takie przekazuje ukraińska policja. Do ataku doszło 1 września wieczorem. W jego wyniku uszkodzona została placówka edukacyjna i co najmniej pięć wielopiętrowych budynków mieszkalnych.
Zniszczenia po ataku rakietowym na Sumy
Władimir Putin z wizytą w Republice Tuwy
2 września Putin przebywa z wizytą w autonomicznej republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Prezydent Rosji odwiedzi m.in. jedną ze szkół średnich w stolicy republiki, mieście Kyzyl, gdzie poprowadzi otwartą lekcję „Rozmowy o rzeczach ważnych”. To pierwsza robocza wizyta Putina w tej republice od września 2014 roku. Z Tuwy Putin uda się do Mongolii.
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 921 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 921 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.