Rzeczpospolita

Rzeczpospolita

22:57

Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji. Na kolejne doniesienia, dotyczące pandemii koronawirusa, zapraszamy w niedzielę od wczesnego poranka.

22:55

Rzecznik praw dziecka alarmuje, że ponad 600 tys. młodych ludzi potrzebuje natychmiastowej pomocy psychiatrycznej. „Musimy pilnie podjąć nadzwyczajne działania, bo kryzys psychiatrii i psychologii dziecięcej pogłębiany pandemią doprowadzi do wielu tragedii” – napisał Mikołaj Pawlak. Kondycji psychicznej dzieci nie poprawia nauka w trybie online i weryfikacja wiedzy przez internet. Tym bardziej że przedłużona do końca semestru nauka w trybie online spowodowała, że nauczyciele na potęgę zaczęli wystawiać uczniom stopnie, sprawdzając wiedzę także metodą online. Tyle że dla wielu dzieci to horror.

22:48

Rząd Danii przyznał w piątek, że rozważa ekshumację i skremowanie pospiesznie zakopanych trucheł milionów norek, wybitych w obawie przed koronawirusem.

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo

22:41

W sobotę resort zdrowia poinformował o 15 178 nowych przypadkach koronawirusa. Liczba nowych zakażeń jest o 11 proc. mniejsza niż w piątek i o 37,3 proc. mniejsza niż w poprzednią sobotę.

22:18

Według statystyk agencji AFP, liczba ofiar śmiertelnych, związanych z Covid-19, przekroczyła w Europie 400 tys.

22:15

Po raz pierwszy od początku epidemii koronawirusa w Polsce w ciągu tygodnia liczba pacjentów z Covid-19 spadła o ponad tysiąc (dokładnie o 1002).

21:57

Gen. Stanisław Koziej, w latach 2010-2015 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, poinformował o potwierdzeniu u niego zakażenia koronawirusem.

21:45

Otyłość negatywnie wpływa na przebieg zakażenia Covid-19 oraz na ewentualne powikłania tej choroby – taki jest wniosek z badań międzynarodowego zespołu naukowców na podstawie danych od 399 tys. pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

21:24

Resort zdrowia poinformował dziś o czwartym w ciągu ostatniego tygodnia spadku liczby hospitalizowanych po zakażeniu SARS-CoV-2.

21:14

Do 155 osób wzrosła liczba zatrzymanych po dzisiejszej antycovidowej demonstracji w Londynie. Wcześniej policja informowała o ponad 60 zatrzymaniach.

20:58

Pandemia Covid-19 nie oszczędza również chorych na cukrzycę. Aktualny stan wiedzy pokazuje, że chorzy na cukrzycę są tak samo narażeni na zachorowanie jak osoby bez tej choroby. Wstępne statystyki pokazały, że diabetycy są bardziej podatni na powikłania w przebiegu infekcji Covid-19. Obecnie wiemy, że to nie sama cukrzyca, ale cukrzyca niewyrównana bądź otyłość czy powikłania cukrzycy stanowią o zwiększonym ryzyku zgonu lub komplikacji.

20:14

20 października ostatni raz kwarantanną z uwagi na koronawirusa objętych było mniej niż 300 tys. osób.

19:54

Senat odrzucił proponowaną przez Lewicę poprawkę do Tarczy 6.0, zakładającą uregulowanie prowizji, pobieranych przez firmy pośredniczące pomiędzy konsumentem a lokalami gastronomicznymi. Zdaniem Lewicy gastronomia mocno odczuwa skutki lockdownu i by móc utrzymać się na powierzchni zgadza się na „nierówne warunki współpracy” z zagranicznymi korporacjami. Wcześniej podobna poprawka przepadła w Sejmie. – Kilka międzynarodowych korporacji, które kontrolują polski rynek, będzie nadal mogło łupić gastronomię bez ograniczeń – skomentował Adrian Zandberg z partii Razem.

19:38

Jak podało dziś Ministerstwo Zdrowia, liczba osób objętych kwarantanną z powodu SARS-CoV-2 wzrosła o 12 465. To najwyższy wzrost dobowy od 19 listopada.

19:08

Ponad 60 osób zostało zatrzymanych w centrum Londynu po starciach policji z osobami protestującymi przeciwko obostrzeniom, wprowadzonym w celu ograniczenia epidemii Covid-19.

18:48

Pierwszego dnia ponownego otwarcia wielu sklepów w centrach handlowych w większości widać było prawdziwe oblężenie.

18:16

W Turcji 30 103 nowe przypadki zakażeń koronawirusem – największy dobowy wzrost ich liczby od początku pandemii. Według oficjalnych, ale kwestionowanych zarówno przez opozycję, jak i środowisko naukowe, danych, zmarło 182 chorych z Covid-19. To także rekord.

W Turcji dwa dni temu zmieniono sposób raportowania statystyk koronawirusowych. Wówczas liczba zakażeń wystrzeliła w górę.

17:50

W Danii odnotowano w sobotę 1636 nowych przypadków zakażeń koronawirusem – podała państwowa agencja kontroli chorób zakaźnych Statens Serum Institut. To najwyższy dobowy przyrost zakażeń od początku pandemii. W sobotę zmarło 7 chorych z Covid-19. Łącznie liczba ofiar pandemii w Danii to 823.

17:22

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zmarło 479 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 – podaje Sky News.

17:17

W centrum Warszawy trwa demonstracja, zwołana w 102. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych. Manifestanci protestują przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Policja powtarza przez megafony komunikaty o nielegalności zgromadzenia i apeluje o zejście z jezdni. Funkcjonariusze przypominają o obostrzeniach wynikających z epidemii Covid-19.

16:49

W ciągu ostatniej doby we Włoszech potwierdzono 26 323 nowe przypadki zakażeń koronawirusem. Zmarło kolejnych 686 chorych z Covid-19 – najmniej od pięciu dni.

16:19

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier nie wyklucza, że częściowy lockdown, jaki wprowadzono w ty, kraju w związku z ponownym wzrostem zachorowań na Covid-19, trzeba będzie przedłużyć aż do wiosny przyszłego roku.

15:44

Przerwa w obradach Senatu do środy będzie oznaczała, że „niezbędne będzie zwołanie Sejmu w piątek, żeby przede wszystkim tę ustawę o pracy w najbliższą niedzielę wprowadzić w życie” – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Ryszard Terlecki. – Zakończymy dziś obrady Sejmu, a podejmiemy je na nowo najprawdopodobniej w piątek – zapowiedział wicemarszałek, cytowany przez serwis 300polityka.pl.

15:41

Podczas sobotniego posiedzenia Sejm opowiedział się za dodatkami jedynie dla medyków, których do pracy z pacjentami z koronawirusem skierował bezpośrednio wojewoda. Tym samym odrzucił piątkową uchwałę Senatu o odrzuceniu przepisów tzw. ustawy covidowej.

15:28

Kraje, w których spada liczba nowych zakażeń koronawirusem, nie powinny spoczywać na laurach – powiedziała w piątek Maria van Kerkhove, dyrektor generalna Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. Covid-19. Wezwała wszystkie kraje do zwiększenia skali testów na koronawirusa, w ramach przygotowań na możliwe przyszłe wybuchy epidemii.

15:21

Rzeczpospolita

Rzeczpospolita

14:47

Błędem jest ujednolicanie terminu ferii – twierdzi prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych, ordynator oddziału chorób zakaźnych szpitala we Wrocławiu.

14:29

Premier zamraża do końca roku nagrody w budżetówce. Środki zaoszczędzone na nagrodach i dodatkowych wynagrodzeniach rocznych mają być przeznaczone na zakup szczepionki na SARS-CoV-2 oraz na pomoc dla przedsiębiorców.

14:03

Prawdopodobnie więcej firm skorzysta z tzw. tarczy antykryzysowej 6.0. W sobotę Senat zgłosił kolejne kilkaset poprawek do ustawy ws. rządowej pomocy dla firm. Teraz propozycje przepisów trafią ponownie do Sejmu.

13:23

Waldemar Kraska powiedział, że resort przygotowuje się na trzecią falę koronawirusa, która może nastąpić w styczniu i lutym. – To okres typowo grypowy, więc ryzyko zachorowania może być większe – mówił.

12:53

AFP

AFP

Milion Rosjan ukarano za łamanie zasad bezpieczeństwa w pandemii. Wypisano mandaty na łączną kwotę 1 miliarda 700 milionów rubli (ok. 18 milionów euro)

12:24

Belgia łagodzi część ograniczeń wprowadzonych w związku z koronawirusem. Od najbliższego wtorku otwarte zostaną sklepy, których działalność nie jest niezbędna. Jednak ograniczone kontakty społeczne zostaną utrzymane na czas Świąt: rodziny będą mogły zaprosić tylko jedną osobę do domu, a ci, którzy mieszkają sami, mogą zaprosić dwie osoby.

12:10

Gruzja ogłosiła częściowy lockdown. Do 31 stycznia obowiązywać będą ograniczenia w funkcjonowaniu instytucji publicznych, placówek handlowych i transportu. Gruzja ogłosiła częściowy lockdown. Minionej doby zarejestrowano 4 i pół tysiąca nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Gruzji od początku pandemii zachorowało na COVID-19 prawie 130 tys. osób.

11:41

Od 1 do 22 listopada w Polsce wykryto 499 240 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W tym samym czasie w Polsce stwierdzono 181 534 zachorowania na grypę i podejrzenia zachorowań na grypę – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.

11:11

Nadchodzące ferie zimowe mimo wielu protestów odbędą się w jednym terminie dla wszystkich województw. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w tej sprawie.

10:59

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk ma pozytywny wynik na obecność wirusa wywołującego chorobę Covid-19. Z chorobą walczy też prezydent Krakowa.

10:34

Średnia dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce z ostatnich 7 dni spadła do poziomu 15638. To dziewiąty dzień ze spadkiem średniej dobowej liczby zakażeń z siedmiu dni (wyliczenia nie obejmują ponad 20 tysięcy zakażeń koronawirusem dodanych przez Ministerstwo Zdrowia do statystyk 24 listopada, ponieważ resort nie wskazał kiedy zakażenia te zostały wykryte).

10.30

AFP

AFP


15 178 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 599 osób.

10:16

Liczba zakażonych koronawirusem pacjentów wymagających respiratorów przebywających w polskich szpitalach spadła do 2 100 – podało Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 pozostało ponad 17,8 tys. wolnych łóżek i 990 respiratorów.

10:03

Zatrudnianie lekarzy spoza UE na prostszych zasadach coraz bliżej. Sejm przyjął nowelizację

9:31

Niemcy szykują się już do szczepień, choć szczepionki na Covid-19 nie ma jeszcze na rynku. Ale jest już strategia i zdania są rozdzielone. Rząd podpisał umowy z sześcioma firmami farmaceutycznymi, a landy tworzą już ośrodki, gdzie odbędą się szczepienia.

9:01

Druga fala COVID-19 w Polsce ponownie wypchnęła wielu pracowników z biur do domów. To zaś oznacza też częstszą pracę wieczorami. W trakcie pandemii rzadziej pracujemy jednak w weekendy i nocami.

8:47

1 mln 442 tys. ofiar śmiertelnych oraz 61 milionów zakażeń – to najnowsze dane amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa na temat pandemii koronawirusa. Najgorsza sytuacja jest w Europie i w USA, gdzie przechodzi druga fala zakażeń.

8:09
„Jak Pani/Pan ocenia decyzję rządu, by ferie zimowe odbyły się w jednym terminie dla całej Polski?” – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl. Okazuje się, że większości respondentów ta decyzja się nie podoba.

7:36

AFP

AFP

We Francji rozpoczyna się wychodzenie z lockdownu. Po raz pierwszy od miesiąca będą dziś otwarte wszystkie sklepy i kościoły. Francuzi będą też mogli wyjść na dłuższy spacer.

7:11

W UE są obecnie cztery państwa, w których liczba zgonów na COVID-19 na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu 14 dni jest wyższa niż w Polsce (Czechy, Belgia, Bułgaria i Słowenia). Najwyższy wskaźnik zgonów ma Bułgaria i Słowenia.

6:31

W Niemczech w ciągu doby wykryto 21 695 zakażeń koronawirusem. Zmarło 379 osób chorych na COVID-19.

John MACDOUGALL / AFP

John MACDOUGALL / AFP

6:15

W Polsce wykryto jak dotąd 958 416 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 16 147 chorych na COVID-19.

6:10

W wyniku COVID-19 zmarło na świecie 1 442 171 chorych. W USA w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło 264 850 osób, w Brazylii – 171 974, w Indiach – 135 715, w Meksyku – 104 242, w Wielkiej Brytanii – 57 648, we Włoszech – 53 677, we Francji – 51 999, w Iranie – 47 095, w Hiszpanii – 44 668, w Argentynie – 38 216, w Rosji – 38 175, w Kolumbii – 36 214, w Peru – 35 785, w RPA – 21 378.

6:00

Według danych Johns Hopkins University liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie, potwierdzonych wynikami testów, wynosi obecnie 61 604 201. Najwięcej zakażeń wykryto w USA – 13 088 823. W Indiach wykryto 9 309 787 zakażeń, w Brazylii – 6 238 350, we Francji – 2 248 209, w Rosji – 2 196 691, w Hiszpanii – 1 628 208, w Wielkiej Brytanii – 1 593 248, we Włoszech – 1 538 217, w Argentynie – 1 407 277, w Kolumbii – 1 290 510, w Meksyku – 1 078 594, w Niemczech – 1 038 649, w Polsce – 958 416, w Peru – 956 347, w Iranie – 922 397, w RPA – 781 941, na Ukrainie – 712 249, w Belgii – 570 829, w Turcji – 548 244, w Chile – 547 243, w Iraku – 547 215, w Indonezji – 522 581, w Holandii – 517 045, w Czechach – 515 984.