fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Minister gospodarki Niemiec: Lockdown możliwy do wiosny

Biznes zamknięty - ogłoszenie przy pensjonacie w Bawarii
Biznes zamknięty - ogłoszenie przy pensjonacie w Bawarii
AFP
Przed nami trzy, cztery długie zimowe miesiące – ostrzega szef resortu gospodarki. Angela Merkel stara się dodać Niemcom otuchy.

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier nie wyklucza, że częściowy lockdown, jaki wprowadzono w Niemczech w związku z ponownym wzrostem zachorowań na Covid-19, trzeba będzie przedłużyć aż do wiosny przyszłego roku.

- Niestety nie można jeszcze odwoływać alarmu. Może być tak, że ograniczenia będą obowiązywać także w pierwszych miesiącach 2021 roku – powiedział w rozmowie z sobotnim wydaniem dziennika „Die Welt”.

Altmaier dodał, że tak długo, jak w wielu regionach Niemiec utrzymywać będzie się wskaźnik zakażeń przekraczający poziom 50 nowych zachorowań na 100 tys. mieszkańców, pandemia nie będzie pod kontrolą.

- Dla mnie od początku było jasne, że obostrzenia muszą obowiązywać tak długo, jak długo liczba nowych zakażeń przekracza dopuszczalny poziom (...) to nie jest samowolna decyzja, ona opiera się na wydajności systemu ochrony zdrowia i szpitali – powiedział.

Podczas ostatniego posiedzenia przedstawicieli rządu federalnego i władz niemieckich landów zdecydowano o przedłużeniu i częściowym zaostrzeniu restrykcji pandemicznych, na razie do 20 grudnia. Kanclerz Angela Merkel dawała jednak do zrozumienia, że spodziewa się ich dalszego przedłużenia.

W ciągu minionej doby w Niemczech stwierdzono 21.695 nowych przypadków zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 379 osób. Całkowita liczba zgonów powiązanych z COVID-19 wzrosła do 15.965.

W najnowszym przesłaniu wideo opublikowanym w sobotę, Angela Merkel stara się dodać Niemcom otuchy. - Duża część drogi już za nami - powiedziała zaznaczając, że od wybuchu pandemii sporo już osiągnięto. - Jeszcze na początku roku mieliśmy do czynienia z zupełnie nieznanym wirusem, dziś wiemy już dużo więcej o sposobach infekcji, o tym jak się chronić, o symptomach i leczeniu.

Szefowa niemieckiego rządu zaapelowała przy tym o dalsze przestrzeganie obostrzeń. Jak mówiła, walka z pandemią nie jest tylko w rękach naukowców. – Wszyscy możemy coś zrobić, każdy z nas może coś zrobić – dodała przypominając o podstawowych zasadach przeciwdziałania infekcjom jak zachowywanie dystansu, noszenie masek czy wietrzenie pomieszczeń.

Źródło: Deutsche Welle
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA