fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o aborcję

Protest kobiet w Warszawie. Policja zatrzymała demonstrację

AFP
W centrum Warszawy odbyła się demonstracja, zwołana w 102. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych. Manifestanci protestowali przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.

Manifestacja rozpoczęła się po godz. 15.00 na Rondzie Romana Dmowskiego w samym centrum stolicy, przemianowanym przez demonstrantów na Rondo Praw Kobiet. Demonstranci zablokowali m.in. ulicę Marszałkowską, a po tym, jak policjanci próbowali zatrzymać marsz, skierowali się chodnikami w stronę Placu Konstytucji i okolice Placu Unii Lubelskiej.

Policja powtarzała przez megafony komunikaty o nielegalności zgromadzenia i apelowała o zejście z jezdni. Część uczestników była legitymowana przez funkcjonariuszy. Uczestnicy manifestacji skarżyli się, że mundurowi otaczali grupki demonstrantów i nie pozwalali im wyjść poza kordon, do czasu wylegitymowania każdego z osobna.

Według relacji posła Koalicji Obywatelskiej Michała Szczerby, jego klubowa koleżanka Barbara Nowacka „została zaatakowana gazem w trakcie interwencji poselskiej”.

Policja ani Ratusz nie podały danych o frekwencji, jednak manifestacja jest znacznie mniejsza, niż te odbywające się tuż po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku ws. aborcji.

Podobne manifestacje odbywają się w sobotę w innych polskich miastach, m.in. w Krakowie i Gdańsku.

22 października TK orzekł, że przepis pozwalający na przerwanie ciąży, gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Chodzi o art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania. Wyrok TK nie został jak dotąd opublikowany.

Po decyzji TK w całej Polsce doszło do protestów, organizowanych m.in. przez „Strajk Kobiet”. Na ulicach i w mediach społecznościowych powtarzane było jedno z głównych haseł protestu, "wyp...". Największa demonstracja odbyła się 30 października w Warszawie. Protesty organizowano także przed kościołami. Uczestnicy części z nich wchodzili z transparentami do świątyń w czasie mszy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA