00:06
18.11.2023

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 633
23:59
17.11.2023

Francja przeznacza 12 mln euro na wsparcie ukraińskiego systemu opieki zdrowotnej

Środki zostaną przeznaczone na finansowanie projektów w zakresie zdrowia psychicznego, poprawę diagnostyki nowotworów, odbudowę placówek medycznych w obwodzie czernihowskim oraz utworzenie specjalnego funduszu na zakup sprzętu na najpilniejsze potrzeby.

23:39
17.11.2023

Czesi zebrali w jeden dzień 3 miliony koron na Black Hawka dla Ukrainy

W ramach czeskiej inicjatywy „Prezent dla Putina” w ciągu jednego dnia zebrano ponad 3 miliony koron (ponad 133 000 dolarów) na zakup helikoptera Black Hawk, który ma zostać dostarczony na Ukrainę.

Inicjatywa zbiórki środków na Black Hawka dla Ukrainy została podjęta z okazji 34. rocznicy aksamitnej rewolucji.

23:11
17.11.2023

Ukraina potrzebuje 15 miliardów dolarów na zakrojoną na szeroką skalę modernizację systemu energetycznego

Ukraina powinna w nadchodzących latach podjąć szereg działań zwiększających wydajność i elastyczność swojego systemu energetycznego, co będzie wymagało inwestycji o wartości około 15 miliardów dolarów - powiedział prezes Ukrenergo Wołodymyr Kudrycki.

Według szacunków Ukrenergo Ukraina będzie potrzebować około 15 miliardów dolarów, z czego 5,4 miliarda dolarów będzie można zainwestować w elektrownie wiatrowe, 2,5 miliarda dolarów w elektrownie słoneczne, elektrownie cieplne (oba rodzaje) po 2,3 miliarda dolarów, a systemy magazynowania energii elektrycznej a elektrownie szczytowo-pompowe będą potrzebować odpowiednio 1,2 miliarda dolarów i 3,7 miliarda dolarów.

Kudrycki dodał, że transformacja systemu energetycznego powinna odbywać się przede wszystkim za pośrednictwem prywatnych inwestorów. Kontekst: Ukrenergo planuje podpisać umowę do końca 2023 r., aby pozyskać do 200 mln euro finansowania z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

22:43
17.11.2023

Zełenski odwołał zastępcę szefa Służby Wywiadu Zagranicznego

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał Ołeksandra Tarasowskiego ze stanowiska zastępcy szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy.

Tarasowski został mianowany zastępcą szefa Służby Wywiadu Zagranicznego w styczniu 2022 roku. Wcześniej piastował różne stanowiska w tej samej agencji, a także w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy i Państwowej Służbie Łączności i Informacji Specjalnej.

22:11
17.11.2023

Zełenski zapowiedział ukraińsko-amerykańską konferencję

Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział wspólną ukraińsko-amerykańską konferencję dotyczącą zagadnień obronnych, w której wezmą udział przedstawiciele przemysłu obronnego i rządu.

  - W grudniu tego roku odbędzie się specjalna konferencja z udziałem ukraińskiego i amerykańskiego przemysłu i wszystkich zaangażowanych w organizację naszej obrony – powiedział prezydent.

Zełenski sprecyzował, że wydarzenie odbędzie się w Waszyngtonie jako kontynuacja zorganizowanego we wrześniu Forum Przemysłu Obronnego w Kijowie.

21:40
17.11.2023

Ukraina i Niemcy rozpoczynają rozmowy w sprawie gwarancji bezpieczeństwa

Ukraina i Niemcy rozpoczęły pierwszą rundę negocjacji w sprawie dwustronnej umowy o gwarancjach bezpieczeństwa.

Ukraińskim zespołem negocjacyjnym kieruje zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ihor Żółkiew.

- Niemcy są naszym niezawodnym partnerem i jednym z liderów pomocy finansowej, wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy. Bez Niemiec nie można sobie wyobrazić skuteczności zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa i drogi Ukrainy do przyszłego członkostwa we wspólnocie euroatlantyckiej. Dlatego też kluczowe jest rozpoczęcie dwustronnych negocjacji z Niemcami w sprawie bezpieczeństwa i wsparcia – podkreślił Ihor Żółkiew.

21:11
17.11.2023

Armia prowadzi nabór do projektu Victory Drones

Rozpoczął się nabór do nowego programu szkolenia instruktorskiego Victory Drones.

20:43
17.11.2023

Rosja nazywa decyzję Finlandii o zamknięciu przejść granicznych „wielkim błędem”

W związku z decyzją o zamknięciu niektórych przejść granicznych z Rosją, Kreml oskarżył Finlandię o obranie drogi „niszczącej stosunki dwustronne”,

„Finlandia wybrała drogę konfrontacji z Rosją. Z punktu widzenia Kremla jest to duży błąd” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Finlandia planuje zamknąć cztery z dziewięciu przejść wzdłuż swojej wschodniej granicy w okresie od 17 listopada do lutego. 18 listopada, aby zatrzymać napływ migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, Moskwa celowo przekracza granicę, powiedział dziennikarzom 16 listopada premier Finlandii Petteri Orpo.

20:11
17.11.2023

Estonia instaluje antyczołgowe bariery na granicy z Rosją

19:52
17.11.2023

"The Moscow Times" na liście "zagranicznych agentów" Kremla

Rosyjski rejestr „zagranicznych agentów”, uruchomiony w 2012 r. w odpowiedzi na podobne ustawodawstwo w Stanach Zjednoczonych, był w ostatnich latach w nieproporcjonalny sposób wykorzystywany do atakowania niezależnych dziennikarzy, aktywistów i organizacji pozarządowych.

19:21
17.11.2023

Pieskow o powracających do Rosji: Trudno im się będzie wytłumaczyć

- Tym, którzy otworzyli usta przeciwko swojemu krajowi, bardzo trudno będzie  wytłumaczyć się ludziom, którzy zostali. To będzie dla nich duży problem – stwierdził rzecznik Kremla.

Czytaj więcej

Pieskow zapowiada problemy dla powracających z zagranicy przeciwników inwazji
18:53
17.11.2023

O północy Finlandia zamyka cztery przejścia graniczne

Były one najbliżej położone Petersburga. W rezultacie dwie linie autobusowe Lux Express i Ecolines zawiesiły rejsy między Rosją a Finlandią. Przejścia będą zamknięte do 18 lutego. Na granicy nadal działa pięć drogowych przejść, ale znacznie dalej na północ od Petersburga i Zatoki Fińskiej.

Czytaj więcej

Sąsiedzi zamykają przejścia graniczne z Rosją. „Sytuacja jest zatrważająca”
18:20
17.11.2023

Serbia chce pomóc  w odbudowie Ukrainy

Władze Serbii oświadczyły, że chciałaby wziąć udział w odbudowie Ukrainy po zakończeniu wojny

Napisał o tym na X Goran Vesić, minister budownictwa, transportu i infrastruktury Serbii, podaje European Pravda.

Zauważył, że niedawno we współpracy z partnerami z USA podjęto inicjatywę dotyczącą potencjalnego udziału serbskich firm budowlanych w projektach odbudowy Ukrainy.

„Wspólny wniosek z tego spotkania jest taki, że serbski przemysł budowlany i maszynowy dysponuje potencjałem inżynieryjnym, siłą roboczą, mechanizacją, rekomendacjami i doświadczeniem, aby uczestniczyć w bardzo złożonych projektach, które czekają Ukrainę po wojnie” – dodał. minister.

17:53
17.11.2023

12 pakiet sankcji UE ostrzejszy niż planowano

Euobserver dotarł do szczegółów sankcji na diamenty z Rosji. Unia zabroni obrotu nie tylko rosyjskimi diamentami nieoszlifowanymi, ale także większością diamentów przemysłowych i syntetycznych. Zakaz obejmie biżuterię z Rosji, produkty z perłami naturalnymi lub sztucznymi, a także złotą lub srebrną biżuterię zawierającą diamenty rosyjskie. Na czarnej liście znajdą się nawet zegarki naręczne i kieszonkowe, a także stopery zawierające diamenty.

Czytaj więcej

Sankcje na rosyjskie diamenty będą ostrzejsze niż planowano
17:21
17.11.2023

Rosja wykonuje kolejny krok przeciwko środowisku LGBT

W oficjalnym wniosku Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że w działalności ruchu LGBT zidentyfikowano „różne przejawy i przejawy ekstremizmu, w tym podżeganie do niezgody społecznej i religijnej”.

Czytaj więcej

Rosja. Ministerstwo Sprawiedliwości chce uznania LGBT za ruch ekstremistyczny
16:54
17.11.2023

Litwa przekazała Ukrainie kolejny pakiet pomocy

Znalazły się  w nim m.in. generatory, łóżka polowe i suche racje żywnościowe.

16:25
17.11.2023

Holandia przekaże Ukrainie dodatkową pomoc wojskową

Holandia wyśle ​​Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej w wysokości 2 miliardów euro.

„Holandia w dalszym ciągu zapewnia Ukrainie stałe wsparcie. Na rok 2024 rząd przeznaczył ponad 2 miliardy euro. Kwota ta przeznaczona jest głównie na wsparcie wojskowe” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Holandii.

Przyznane środki zostaną przeznaczone na dostawy amunicji, konserwację sprzętu i broni, poprawę cyberbezpieczeństwa, a także na odbudowę kraju.

16:07
17.11.2023

Zakaz sprzedaży alkoholu w niektórych częściach obwodu chersońskiego

Zakaz sprzedaży alkoholu został wprowadzony na większości obszarów zachodniego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, z wyjątkiem miasta Chersoń, poinformował 17 listopada gubernator obwodu Ołeksandr Prokudin.

W poście na Telegramie Prokudin poinformował, że zakaz wprowadzono w około 160 osadach na terenach położonych w 30-kilometrowej strefie rzeki Dniepr.

Podobny zakaz spożywania alkoholu wprowadzono w obwodzie donieckim – gdzie nadal toczy się większość zaciętych walk. W przeciwieństwie do ograniczeń w Chersoniu, główne miasta obwodu donieckiego – Kramatorsk i Słowiańsk – nie są zwolnione z zakazu.

15:55
17.11.2023

Estonia: Rosjanie chcą okrążyć Awdijiwkę

Z cytowanej przez estońskiego publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego, ERR, analizy centrum wywiadowczego Estońskich Sił Obronnych wynika, że mimo codziennych ciężkich strat Rosjanie nie rezygnują ze swoich celów w wojnie przeciw Ukrainie. Zdaniem analityków, prawdopodobne jest, że wojska rosyjskie będą starały się uniknąć wkroczenia do Awdijiwki, co mogłoby się wiązać z długimi i krwawymi walkami miejskimi, lecz "najwyraźniej" ich celem jest okrążenie miasta oraz broniących go sił ukraińskich.

15:34
17.11.2023

Nieoficjalnie: Charles Michel ma odwiedzić Kijów

Na początku przyszłego tygodnia przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel uda się z podróżą do Kijowa - podało Politico, powołując się na dwie osoby zaznajomione ze sprawą.

15:19
17.11.2023

Francja przekaże środki na ukraińską służbę zdrowia

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy podało w komunikacie, że Francja przeznaczy dodatkowo 12 mln euro (52 mln zł) na pilne potrzeby ukraińskiej służby zdrowia.

Minister Wiktor Laszko omówił kluczowe kierunki podziału środków podczas spotkania ze specjalnym przedstawicielem prezydenta Francji ds. pomocy i odbudowy Ukrainy, którym jest Pierre Heilbronn. Laszko podziękował Paryżowi za wsparcie.

14:57
17.11.2023

Wołodymyr Zełenski chce, aby loty samolotów, które mogą przenosić rakiety Kindżał, nie paraliżowały kraju na godziny

Obecnie każde poderwanie się cięzkich myśliwców MiG-31K z lotnisk w pobliżu Ukrainy powoduje ogłaszanie alarmu powietrznego w całym kraju.

14:45
17.11.2023

Ukraińska armia: Rosjanie przegrupowują siły i chcą nadal atakować Kupiańsk

Rzecznik ukraińskich wojsk lądowych, ppłk Wołodymyr Fitjo podał, że na kupiańskim odcinku frontu Rosjanie stracili 156 żołnierzy w ciągu doby. Ukraińcy mieli też zniszczyć tu 30 jednostek sprzętu wojskowego, w tym jeden czołg i jeden pojazd opancerzony.  Według słów ppłk Fitjo Rosjanie obecnie przegrupowują się i "nie rezygnują z planów ataku na Kupiańsk".

14:15
17.11.2023

O północy Finlandia zamknie cztery przejścia na granicy z Rosją

Decyzja jest spowodowana nagłym wzrostem napływu imigrantów starających się o azyl z Finlandii szlakiem przez Rosję.

Czytaj więcej

Finlandia zamyka przejścia graniczne z Rosją
13:40
17.11.2023

Wołodymyr Zełenski dziękuje żołnierzom za przeprawienie się przez Dniepr w obwodzie chersońskim

Od kilku dni ukraińskie władze i Siły Zbrojne Ukrainy potwierdzają, że uchwyciły przyczółki na wschodnim brzegu Dniepru. Wpisowi prezydenta towarzyszą zdjęcia żołnierzy przeprawiających się przez rzekę.

13:31
17.11.2023

Duży wzrost eksportu Polski do Ukrainy

Polski eksport po trzech kwartałach 2023 r. był wyższy o 3 proc., zaś bilans wymiany towarowej znalazł się na plusie. Najbardziej, bo aż o 25 proc., urosła sprzedaż do Ukrainy.

Czytaj więcej

Rośnie polski eksport. Największy wzrost w sprzedaży do Ukrainy
13:01
17.11.2023

W czasie wojny na Ukrainie rosyjska flota straciła 15 okrętów, 12 zostało uszkodzonych

Informacje takie przekazał rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy, kpt Dmytro Pletenczuk, na antenie ukraińskiej telewizji.

12:40
17.11.2023

David Cameron, nowy szef MSZ Wielkiej Brytanii, przybył do Mołdawii z niezapowiedzianą wizytą

Maia Sandu poinformowała o tym, że spotkała się z Cameronem, który przyleciał do Kiszyniowa z Kijowa. Sandu wyraziła wdzięczność dla Wielkiej Brytanii z powodu "wsparcia dla Ukrainy, które jest kluczowe dla bezpieczeństwa i stabilności Mołdawii oraz dobrobytu Europy".

12:37
17.11.2023

Czechy odbierają Rosjanom nieruchomości i żądają zapłaty

Luksusowe nieruchomości w Czechach, które Rosja bezpłatnie wykorzystuje od dziesięcioleci, nazywając je swoimi, wracają do właścicieli. Dotyczy to około 70 budynków. Czesi żądają też od Kremla zapłaty za wieloletnie użytkowanie.

Czytaj więcej

Czesi odbierają nieruchomości Rosjanom. Kreml traci konsulaty, szkoły, hotele
12:27
17.11.2023

Wołodymyr Zełenski: Spotkanie Joe Bidena z Xi Jinpinga było dobre dla Ukrainy

W rozmowie z "Le Monde" prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski stwierdził, że spotkanie prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem było "dobre dla Ukrainy". Zełenski dodał, że "nie może potwierdzić czy Biden i Xi rozmawiali o wojnie na Ukrainie", ale jak sądzi w rozmowach między supermocarstwami temat wojny na Ukrainie musiał "w jakiś sposób" się pojawić.

11:49
17.11.2023

Wołodymyr Zełęnski: W związku z wojną Izraela z Hamasem na Ukrainę trafia mniej pocisków artyleryjskich

Zełenski, cytowany przez Bloomberg przyznał, że w związku z zapotrzebowaniem izraelskiej armii na pociski artyleryjskie kalibru 155 mm, spadły dostawy tego typu pocisków artyleryjskich na Ukrainę. - Nasze dostawy zmniejszyły się. To jest życie, to jest normalne, ponieważ wszyscy walczą o przetrwanie. A my także musimy się bronić - powiedział Zełenski. - Bez wsparcia, zrobimy krok wstecz - dodał.

11:31
17.11.2023

60-letnia kobieta zginęła w ostrzale Biłozerki przez Rosjan

Miejscowość w obwodzie chersońskim została ostrzelana ok. 11:20 czasu lokalnego - podaje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu.

10:55
17.11.2023

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, jest przekonany, że Władimir Putin pozostanie prezydentem Rosji

Pieskow mówił, że ma nadzieję, iż Putin zdecyduje się wystartować w wyborach prezydenckich i wyraził przekonanie, że jeśli tak się stanie, Putin wybory wygra. - Szczerze wierzę, że to zrobi (wystartuje w wyborach). Nie mam wątpliwości, że wygra wybory, nie mam wątpliwości, że pozostanie naszym prezydentem - dodał. Putin w 2024 roku ma szansę ubiegać się o piątą kadencję na stanowisku prezydenta Rosji (był prezydentem w latach 2000-2008 i ponownie od 2012 roku.

10:26
17.11.2023

Mołdawia 8 lutego przestanie być członkiem Międzyparlamentarnego Zgromadzenia Wspólnoty Niepodległych Państw

Walentina Matwiejenko, szefowa rosyjskiej Rady Federacji (izba wyższa rosyjskiego parlamentu) oświadczyła, że będzie to "wielka strata" dla Kiszyniowa.

10:04
17.11.2023

Ukraińska armia podaje, że piechota morska uchwyciła "kilka przyczółków" na wschodnim brzegu Dniepru

W tym tygodniu strona rosyjska po raz pierwszy przyznała, że ukraińska armia działa na wschodnim brzegu Dniepru.

Czytaj więcej

Ukraińska armia informuje o "udanych operacjach na wschodnim brzegu Dniepru"
09:38
17.11.2023

Pieskow: Nadal używam iPhone'a

- Ktoś (w rosyjskiej administracji prezydenckiej - red.) używa iPhone'a, ktoś już zrezygnował. Ja nadal używam iPhone'a - powiedział w rozmowie ze studenckim kanałem MGIMO 360 rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Trzeba przyznać, że iPhone to wspaniały wynalazek. Zarówno system operacyjny, jak i iOS (system operacyjny opracowany przez Apple - red.) to coś, czego u nas jeszcze nie udało nam się zrobić - dodał. - Ale musimy pamiętać, że ten system jest idealny dla nich (USA - red.), ale nie dla nas, ponieważ jest wrażliwy z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa i, jak to się mówi, bezpieczeństwa danych osobowych - zastrzegł jednocześnie Pieskow.

09:34
17.11.2023

Rosyjska armia zniszczyła dwa ukraińskie pociski przeciwokrętowe Neptun u wybrzeży Krymu

Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że "ukraińskie pociski zostały wykryte przez zestawy obrony powietrznej Floty Czarnomorskiej u wybrzeży Półwyspu Krymskiego". Do ataku z użyciem pocisków Neptun miało dojść ok. 10:40 czasu moskiewskiego.

09:26
17.11.2023

W Sewastopolu ogłoszono alarm powietrzny

Szef okupacyjnych władz miasta, Michaił Razwożajew poinformował o strąceniu dwóch celów powietrznych w rejonie Sewastopola. Razwożajew zapewnił, że infrastruktura miejska nie została uszkodzona. Alarm powietrzny obowiązywał w mieście od 10:45 do 11:07 czasu lokalnego.

08:56
17.11.2023

Dwie kobiety ranne w czwartek w ostrzale obwodu chersońskiego zmarły w szpitalu

Informacje takie przekazał gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. Jedna z kobiet była mieszkanką Biłozerki, druga - Chersonia.

08:30
17.11.2023

Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało ponad 17,148 mln osób

Informacje takie przekazuje Straż Graniczna. Z jej komunikatu wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 21,7 tys. osób, a w tym samym czasie na Ukrainę z Polski wyjechało 19,3 tys. osób. Łącznie, od rozpoczęcia wojny, z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 15,353 mln osób.

08:17
17.11.2023

W wyniku działań wojennych na Ukrainie śmierć poniosło 510 dzieci

Informacje takie podaje ukraińska Prokuratura Generalna. Z podanego przez nią komunikatu wynika, że od 24 lutego 2022 roku rannych zostało na Ukrainie 1 145 dzieci.

07:55
17.11.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 17 miejscowości w obwodzie charkowskim

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Ołeh Synehubow.

07:46
17.11.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu trzech ukraińskich dronów nad obwodem smoleńskim

Drony miały zostać zestrzelone ok. 8 rano czasu lokalnego.

07:27
17.11.2023

Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt uzbrojony w pociski Kalibr

Z trzech rosyjskich okrętów znajdujących się na wodach Morza Czarnego, w pociski Kalibr jest uzbrojony jeden - podaje ukraińska Marynarka Wojenna. Na pokładzie tego okrętu ma znajdować się osiem pocisków tego typu.

07:10
17.11.2023

Obwód chersoński ostrzelany 58 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału sześć osób zginęło, a 10, w tym dziecko, zostało rannych - podał gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin, na swoim profilu na Facebooku.

06:54
17.11.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 316 760 żołnierzy, 5 415 czołgów, 10 132 pojazdów opancerzonych, 7 712 zestawów artyleryjskich, 895 wyrzutni rakiet, 585 zestawów przeciwlotniczych, 323 samoloty, 324 śmigłowce, 5 709 bezzałogowych statków powietrznych, 1 563 pociski manewrujące, 22 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 10 077 pojazdów (w tym cystern), 1 086 jednostek sprzętu specjalnego.

06:50
17.11.2023

W nocy nad Ukrainą strącono dziewięć dronów-kamikadze

Drony były strącane nad obwodami: mikołajowskim, żytomierskim, odeskim i chmielnickim - podał ukraiński Sztab Generalny.

06:13
17.11.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 72 potyczki na froncie w ciągu doby

Ukraiński Sztab Generalny podaje, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 12 ataków rakietowych, 47 ataków powietrznych oraz 38 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii oraz terenów zamieszkanych na Ukrainie.

05:55
17.11.2023

USA: Ukraińscy piloci już latają samolotami F-16

Departament Obrony USA podał, że w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się już loty szkoleniowe ukraińskich pilotów uczących się obsługi myśliwców F-16.

05:29
17.11.2023

Departament Stanu USA oskarża Białoruś o udział w nielegalnym wywozie dzieci z okupowanej Ukrainy

Z komunikatu Departamentu Stanu wynika, że w proceder ten zaangażowane mają być "rząd i służby specjalne Białorusi". W związku z oskarżeniami w sprawie nielegalnej deportacji dzieci z Ukrainy Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji, Władimira Putina.

05:13
17.11.2023

Irlandia: Uchodźcy z Ukrainy mogą wrócić do domów na święta

"Irish Mirror" pisze, że uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w Irlandii i którym irlandzkie władze zapewniły zakwaterowanie, mogą wrócić na Ukrainę na święta nie tracąc miejsca zamieszkania w Irlandii, pod warunkiem, że wrócą do Irlandii maksymalnie 5 stycznia, a wyjadą nie wcześniej niż 22 grudnia.

04:42
17.11.2023

Wołodymyr Zełenski: Ukraina zasadniczo zmieniła sytuację na Morzu Czarnym

- Nasz kraj zasadniczo zmienił sytuację na Morzu Czarnym - Rosja straciła kontrolę. I, generalnie, straciła nadzieję na zatrzymanie dla siebie Morza Czarnego jako odskoczni do agresji przeciw innym narodom - podkreślił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:40
17.11.2023

Nad ranem dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informowało o grupie dronów nad obwodem kijowskim

Drony miały pojawić się nad południową częścią obwodu kijowskiego. Z komunikatu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy wynika, że zmierzały w zachodnim kierunku.

04:36
17.11.2023

W nocy doszło do ataku dronów na obwód chmielnicki

Serhij Tiurin, zastępca szefa administracji obwodowej, napisał na swoim profilu na Facebooku, że jak dotąd nie ma doniesień o zniszczeniach infrastruktury lub ofiarach ataku. "Po raz kolejny dziękujemy za doskonałą pracę obrony powietrznej broniącej nieba nad obwodem chmielnickim" - podkreślił Tiurin.

04:32
17.11.2023

UE potępiła rosyjski atak, w którym ucierpiał statek towarowy wpływający do portu Piwdennyj

Do ataku doszło 8 listopada. Ucierpiał w nim statek pływający pod banderą Liberii. UE w oświadczeniu, wydanym w czasie spotkania Rady Stałej OBWE w Wiedniu podkreśliła, że był to "pierwszy rosyjski atak, w którym zginęli i zostali ranni cywile znajdujący się na pokładzie cywilnej jednostki". Jak głosi oświadczenie atak pokazuje brak poszanowania Rosji dla ludzkiego życia oraz wykorzystywanie przez Rosję globalnego bezpieczeństwa żywnościowego jako broni.

04:27
17.11.2023

Kolejny samolot z Rosjanami ewakuowanymi ze Strefy Gazy wylądował w Moskwie

Na pokładzie samolotu Ił-76, który wylądował na lotnisku w Domodiedowie, znajdowało się 120 obywateli Rosji - podaje Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej. Łącznie ze Strefy Gazy do Rosji wróciło już 288 obywateli Federacji Rosyjskiej.

04:25
17.11.2023

Rosyjska artyleria miała ostrzelać ukraińskie zgrupowanie pod Sołedarem

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Z jego komunikatu wynika, że zgrupowanie ukraińskiej armii zostało ostrzelane przez baterię haubicoarmat D-20 wchodzącą w skład jednostki wojsk powietrzno-desantowych z obwodu tulskiego. Oprócz zgrupowania ukraińskich żołnierzy rosyjscy artylerzyści mieli też ostrzelać składy amunicji ukraińskiej armii.

04:24
17.11.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 631