06:00
19.11.2023

Niedzielna relacja

Doniesienia z niedzieli można śledzić w naszej nowej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 634
23:55
18.11.2023

 Kończymy relację

Najnowsze doniesienia z Ukrainy na rp.pl już w niedzielę rano

23:42
18.11.2023

Zełenski: W miarę zbliżania się zimy Rosjanie będą starali się zwiększyć siłę uderzeń

"W miarę zbliżania się zimy rosyjskie próby ataków będą coraz częstsze. Dla nas wszystkich na Ukrainie najważniejsze jest, abyśmy byli stuprocentowo skuteczni. Pomimo wszystkich trudności. Pomimo całego zmęczenia. Pomimo wszelkich prób osłabienia Ukrainy” – powiedział Zełenski w codziennym wystąpieniu.

Głowa państwa wspomniała, że zeszłej nocy nad Ukrainą zniszczono około 30 wrogich dronów typu Shahed. Zełenski podziękował wszystkim zaangażowanym w działanie mobilnych drużyn strażackich, a także ukraińskim Siłom Powietrznym i oddziałom rakietowym.

„Wasza dokładność, chłopaki, jest dosłownie życiem dla Ukrainy” – podkreślił Zełenski.

Pogratulował także ukraińskim sierżantom i chorążym dnia zawodowego i podziękował każdemu z nich, który „autentycznie troszczy się o żołnierzy, podtrzymuje ducha walki w swoich jednostkach i wie, jak być dowódcą wojska”.

23:27
18.11.2023

Obrona powietrzna pracuje w obwodzie kijowskim

Jednostki obrony powietrznej atakują rosyjskie drony w obwodzie kijowskim - podała regionalna administracja wojskowa.

22:59
18.11.2023

Ukraiński rząd dostarczył 2000 dronów na linię frontu

Minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow powiedział, że w zeszłym tygodniu ukraińskie drony zniszczyły 39 czołgów, 57 ciężkiej broni i 34 pojazdy opancerzone.

22:30
18.11.2023

Ukraina zaatakowana dronami od północy

Około 20:54 czasu lokalnego siły rosyjskie wystrzeliły drony kamikadze Shahed przez północną granicę Ukrainy. Zagroziły obwodom sumskiemu i połtawskiemu.

Alarmy włączono także w obwodach czernihowskim, kijowskim i czerkaskim po zaobserwowaniu dronów przemieszczających się na zachód.

O 21:32 zaobserwowano drony przemieszczające się przez obwód sumski w kierunku południowo-zachodnim.

21:58
18.11.2023

Wywiad wojskowy zaprzecza twierdzeniom Rosji o ucieczce ukraińskiego pilota

Ukraiński wywiad wojskowy odrzucił twierdzenia Rosji, jakoby ukraiński pilot wojskowy uciekł swoim samolotem do Rosji.

Wcześniej tego samego dnia rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS podała, że ukraiński pilot helikoptera Ka-52 nazwiskiem Ołeksij Wojewoda rzekomo przyleciał na terytorium Rosji.

W odpowiedzi rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow powiedział, że Rosja stworzyła tę propagandę, aby zapanować nad szkodami dla reputacji wynikającymi z „masowej kapitulacji i ucieczki rosyjskich okupantów, w tym oficerów i pilotów pojazdów”.

21:30
18.11.2023

Amerykańska senator: Ukraina po zwycięstwie zostanie członkiem NATO

Ukraina będzie mogła zostać pełnoprawnym członkiem NATO po zaprzestaniu działań wojennych na jej terytorium - powiedziała amerykańska senator z Partii Demokratycznej Jeanne Shaheen o podczas swojej wizyty w Kanadzie.

Shaheen powiedziała, że gdy tylko wojna się zakończy, Ukraina będzie miała możliwość przyłączenia się do NATO. Jej zdaniem bezpośrednie członkostwo Ukrainy w NATO popiera szerokie grono osób, jednak istnieją czynniki, które to uniemożliwiają. Przede wszystkim istnieje art. 5, który zostanie uruchomiony w przypadku przystąpienia Ukrainy do NATO już teraz, co powoduje, że wiele osób ma wątpliwości, czy teraz jest właściwy moment – stwierdziła senator.

Dodała, że Ukraina także powinna przeprowadzić pewne reformy, bo NATO to także sojusz wartości.

21:05
18.11.2023

Zełenski zatwierdził sankcje wobec osób fizycznych i prawnych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekrety w sprawie stosowania i zmiany środków ograniczających osobistych i innych środków ograniczających (sankcji).

Poza osobami fizycznymi nałożono sankcje na 37 podmiotów prawnych, min  Ogólnorosyjską Pozarządową Fundację Charytatywną „Rosyjski Fundusz na rzecz Dzieci”, Fundację Charytatywną „Geografia Dobra”, Autonomiczną Organizację non-profit promującą adaptację społeczną jednostek „Dzielnica Louisa”.

Sankcje będą obowiązywać odpowiednio przez okres pięciu i dziesięciu lat.

20:34
18.11.2023

UE rozważa plan wprowadzenia zakazu sprzedaży tankowców do Rosji

Jakakolwiek sprzedaż tankowców do kraju trzeciego zawierałaby klauzule zabraniające późniejszej odsprzedaży statków do Rosji lub frachtu rosyjskich produktów naftowych wbrew zachodnim pułapom cenowym, takim jak 60 dolarów za baryłkę ropy.

20:05
18.11.2023

Eksperci: za kilka lat Rosja może zaatakować państwa NATO

Czytaj więcej

NATO kontra Rosja. Za kilka lat Kreml może zaatakować Europę
19:36
18.11.2023

Obwód czerkaski otrzymał od Kanadyjczyków 71 generatorów

Kanadyjski Czerwony Krzyż przekazał regionowi czerkaskiemu 71 generatorów i cztery kotły modułowe - poinformował szef Obwodowej Administracji Wojskowej Czerkas Ihor Taburec.

„Dzięki pomocy Kanadyjskiego Czerwonego Krzyża otrzymaliśmy 71 generatorów o różnej mocy dla naszych obiektów infrastruktury oraz cztery kotły modułowe” – napisał.

„To nasi wypróbowani przyjaciele. Mamy już na swoim koncie wiele wspólnych, udanych projektów, które obowiązują w regionie. Mobilne zespoły medyczne do udzielania pomocy mieszkańcom odległych osiedli; opieka domowa nad potrzebującymi; wsparcie psychospołeczne – to tylko kilka projektów z historii naszej współpracy” – zauważył Taburec.

19:02
18.11.2023

Media: Kolejny gruziński ochotnik zginął na Ukrainie

 Jak poinformowały gruzińskie Sova News, Nika Gelenidze, 31-letni gruziński ochotnik służący w ukraińskiej armii, zginął w okolicach Bachmutu.

X

18:32
18.11.2023

Scholz chce znów rozmawiać z Putinem

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że chce zakończyć trwającą rok ciszę na łączach telefonicznych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

„Będę z nim rozmawiał” – powiedział Scholz w sobotę podczas dyskusji publicznej w Nuthetal niedaleko Poczdamu. Kanclerz nie podał jednak, kiedy ta rozmowa miałaby nastąpić.

Zdaniem Scholza w przypadku Putina nie można postępować w stylu: „Pójdę i wypiję kawę, a na końcu dojdziemy do porozumienia". W tej chwili Putin nie sygnalizuje w jakikolwiek sposób, że jest „gotowy na jakąkolwiek dyskusję” – dodał kanclerz Niemiec.

18:09
18.11.2023

Media: Kazachstan blokuje Sputnik24

 Władze Kazachstanu zablokowały rosyjski serwis Sputnik24, który nadaje w Kazachstanie rosyjskie kanały telewizyjne kontrolowane przez państwo - podało 18 kazachstańskie  Arbat Media.

17:44
18.11.2023

Fico u władzy, Ukraina traci sojusznika

Czytaj więcej

Słowacja. Populistyczny premier sieje zamęt
17:12
18.11.2023

Apel lekarzy do Putina

Ponad 100 rosyjskich lekarzy podpisało list otwarty do prezydenta Władimira Putina, wzywając go do uwolnienia kobiety uwięzionej za organizowanie protestu w supermarkecie w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.

W zeszłym tygodniu sąd w Petersburgu skazał 33-letnią Aleksandrę Skoczylenko na siedem lat więzienia za rozpowszechnianie „fałszywych informacji”. Skoczylenko podmieniła metki z supermarketami na hasła krytykujące rosyjską ofensywę na Ukrainie.

Skoczylenko, artystka znana jako Sasza, cierpi na problemy zdrowotne, w tym na celiakię i wrodzoną wadę serca. Jej matka powiedziała niedawno AFP, że długi wyrok więzienia byłby „katastrofą”.

„Jako środowisko medyczne mamy poważne obawy o zdrowie Saszy” – stwierdzono w liście opublikowanym w sobotę w mediach społecznościowych i niezależnych rosyjskich serwisach informacyjnych.

16:48
18.11.2023

Orbán chce zmieniać Unię Europejską

Węgry muszą powiedzieć „nie” obecnemu modelowi Europy zbudowanemu w Brukseli -  powiedział premier Viktor Orbán przemawiając w sobotę na kongresie swojej partii Fidesz, i dodał, że Unię Europejską należy zmienić, a nie opuszczać.

„Skorygowanie błędnej obietnicy rozpoczęcia rozmów (z Ukrainą w sprawie członkostwa w UE) będzie również naszym zadaniem, ponieważ Ukraina jest teraz o lata świetlne od UE” – powiedział Orban.

16:21
18.11.2023

Dwóch cywilów zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu chersońskiego

Władze lokalne podały, że 18 listopada w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie chersońskim na Ukrainie dwie osoby, w tym wolontariusz, zostały ranne.

15:41
18.11.2023

Straż graniczna: 2800 ciężarówek zablokowanych w związku ze strajkami na granicy polsko-ukraińskiej

Strajkujący polscy kierowcy ciężarówek zablokowali około 2800 ciężarówkom przejazd przez granicę polsko-ukraińską - powiedział rzecznik Państwowej Straży Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko.

AFP

15:12
18.11.2023

Ukrainka zdobyła trzy złote medale na Mistrzostwach Świata Juniorów

Switłana Samuliak, ukraińska sztangistka, zdobyła trzy złote medale na Mistrzostwach Świata Juniorów w Guadalajarze. 

14:45
18.11.2023

Dwóch ratowników zginęło w wyniku ataków rakietowych na Zaporoże

Rosjanie przeprowadzili ataki rakietowe na osiedle Komyszuwacha w regionie Zaporoża. Zginęło dwóch ratowników.

Według doniesień, Rosjanie dwukrotnie zaatakowali osiedle pociskami nieznanego typu. W wyniku dwóch pierwszych uderzeń czterech mieszkańców zostało rannych, a budynek mieszkalny stanął w płomieniach.

Gdy na miejsce przybyła policja i ratownicy, Rosjanie ponownie oddali strzały.

14:27
18.11.2023

ISW: Rosyjskie wojska nacierają w pobliżu Awdijiwki w obwodzie donieckim i w pobliżu Urożajne w Zaporożu

W piątek Rosjanie posunęli naprzód w pobliżu Awdijiwki. Działania ofensywne prowadzone są również na wschód od Urożajne.

Geolokalizowane nagrania opublikowane 16 listopada pokazują rosyjskie wojska dokonujące niewielkich postępów w obszarze przemysłowym na południowy wschód od Awdijiwki - informuje Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

13:43
18.11.2023

Scholz wezwał Putina do zrobienia pierwszego kroku w kierunku pokoju. "Musi wycofać swoje wojska" 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin powinien zrobić pierwszy krok w kierunku pokojowego rozwiązania wojny na Ukrainie.

- Musi wycofać swoje wojska - powiedział Scholz, ale zapytany, czy możliwe są rozmowy pokojowe, zauważył, że "w tej chwili nic na to nie wskazuje".

- Putin nie może osiągnąć swojego celu, jakim jest użycie siły do aneksji części sąsiedniego kraju - podkreślił kanclerz.

12:49
18.11.2023

Część obwodu odeskiego bez prądu po rosyjskim ataku

Rosyjskie ataki spowodowały przerwę w dostawie prądu dla około 2000 gospodarstw domowych w obwodzie odeskim. Naprawa awarii jest utrudniona z powodu panujących warunków atmosferycznych.

12:34
18.11.2023

Brytyjski wywiad ocenia, czy sytuacja na kierunku wschodnim zmieni się wraz z nadejściem zimy 

W ciągu ostatniego tygodnia najbardziej intensywne walki toczyły się w sektorze kupiańskim, w pobliżu Awdijiwki i na lewym brzegu Dniepru, gdzie ukraińskie wojska utworzyły przyczółek - ocenił wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.

"Wraz z nadejściem mroźnej zimy na wschodzie Ukrainy, znaczące zmiany na linii frontu są mało prawdopodobne" - dodano w raporcie.

12:31
18.11.2023

Ukraińskie Siły Zbrojne kontynuują operacje bojowe na lewym brzegu obwodu chersońskiego

- Lewy brzeg obwodu chersońskiego jest trudnym obszarem naszej aktywności. Działania tam są nadal prowadzone. Nie wszystko możemy ujawniać, nawet jeśli o niektórych operacjach informowano publicznie. Jest duża różnica w określeniach "zdobyliśmy przyczółek" i "zdobywamy przyczółek". Kontynuujemy operacje bojowe, a jednostki piechoty morskiej ciężko pracują - powiedziała Natalia Humeniuk z Dowództwa Operacyjnego "Południe".

11:35
18.11.2023

Minister obrony Estonii: Ukraina potrzebuje broni dalekiego zasięgu, same samoloty nie wystarczą 

Estoński minister obrony Hanno Pevkur powiedział, że same zachodnie samoloty nie wystarczą, aby zmienić przebieg wojny. Jego zdaniem potrzebna jest amunicja, zwłaszcza do systemów dalekiego zasięgu.

11:12
18.11.2023

Rosja rzuci do walki drony „drukowane w okopach"

Biuro projektowe Spektr opracowuje nietypowy szturmowy statek powietrzny. Drony powstaną dzięki niewielkim drukarkom 3D dostarczonym na front. Jako materiał posłużą im surowce z recyklingu.

Czytaj więcej

Rosja wyśle drukarki 3D na front. Mają w okopach „drukować” drony szturmowe
10:47
18.11.2023

Ile pocisków i dronów zgromadzili Rosjanie?

- Etap zmasowanych ataków na Ukrainę jest jeszcze przed nami, ponieważ wróg zgromadził 950 rakiet różnych typów i wyprodukował trzy razy więcej dronów niż zeszłej zimy - ocenił politolog i ekspert ds. broni rakietowej Ołeksandr Koczetkow

Według niego, Rosjanie obecnie rozpoznają i skanują ukraińskie systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, szukając słabych punktów.

10:20
18.11.2023

283 dzieci ewakuowanych z okolic Kupiańska

W obwodzie charkowskim 283 dzieci zostało ewakuowanych z zagrożonych terenów wokół Kupiańska. Lokalne władze informują, że na przeniesienie czeka jeszcze 12 nieletnich.

Region Charkowa jest stale ostrzeliwany przez rosyjskie wojska.

10:18
18.11.2023

Norwegia przechwyciła sześć bombowców i myśliwców z Rosji 

Norweskie myśliwce F-35 przechwyciły sześć rosyjskich bombowców i myśliwców. Zostały one zauważone w pobliżu przestrzeni powietrznej NATO.

09:45
18.11.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 317 380 żołnierzy

Rosja straciła 317 380 żołnierzy na Ukrainie od początku inwazji na pełną skalę - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Liczba ta obejmuje 620 żołnierzy wyeliminowanych w ciągu ostatniej doby.

Wojsko podało również, że Rosja straciła 5 422 czołgi, 10 141 opancerzonych wozów bojowych, 10 091 pojazdów i zbiorników paliwa, 7 726 systemów artyleryjskich, 896 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 586 systemów obrony powietrznej, 323 samoloty, 324 śmigłowce, 5 726 dronów, 22 statki i łodzie oraz jeden okręt podwodny.

08:58
18.11.2023

Finlandia zamyka cztery przejścia graniczne z Rosją do 18 lutego 

W nocy z soboty na niedzielę Finlandia zamknęła cztery z ośmiu przejść granicznych z Rosją w odpowiedzi na gwałtowny wzrost migracji, a ograniczenia obowiązują do 18 lutego 2024 r.

08:27
18.11.2023

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie drony w pobliżu Kijowa 

Ukraińska obrona powietrzna przechwyciła prawie tuzin dronów Shahed na obrzeżach Kijowa - poinformował Serhij Popko, szef Kijowskiej Administracji Wojskowej.

To już drugi raz w tym miesiącu, kiedy siły rosyjskie zaatakowały Kijów za pomocą dronów. Ukraińska obrona powietrzna 10 listopada przechwyciła pięć z sześciu dronów Shahed nad stolicą.

07:51
18.11.2023

Rosyjski sąd skazał artystkę - przeciwniczkę wojny na 7 lat więzienia 

Sąd w Sankt Petersburgu skazał rosyjską artystkę Aleksandrę Skoczilenko na siedem lat więzienia za "publiczne rozpowszechnianie celowo fałszywych informacji" na temat rosyjskiej armii - podał niezależny rosyjski serwis informacyjny "Nowaja Gazieta".

W marcu 2022 roku, miesiąc po rozpoczęciu inwazji kobieta zamieniła w sklepie metki z cenami na antywojenne treści.

"Putin okłamuje nas z ekranów telewizorów od 20 lat" - pisała w jednej z wiadomości. "Rezultatem tego kłamstwa jest nasza gotowość do usprawiedliwienia wojny i bezsensownych śmierci".

"Rosyjska armia zbombardowała szkołę artystyczną w Mariupolu, około 400 osób ukryło się w niej przed nalotem" - informowała w innej.

Według "Nowej Gaziety", Skoczilenko jest przetrzymywana w areszcie tymczasowym od kwietnia 2022 roku. Ma wadę serca i celiakię, a jej stan zdrowia gwałtownie się pogorszył w areszcie. Jej matka powiedziała sądowi, że kara więzienia może być wyrokiem śmierci.

07:09
18.11.2023

Prawie 4000 cyberataków zgłoszonych na Ukrainie od początku wojny 

Prawie 4000 cyberataków zostało zarejestrowanych przez ukraiński zespół reagowania na ataki komputerowe w okresie od stycznia 2022 r. do września 2023 r. -  poinformował 17 listopada urzędnik Departamentu Skarbu USA.

- W tygodniach następujących po inwazji Rosji na Ukrainę, rosyjskie podmioty cybernetyczne sponsorowane przez państwo przeprowadziły falę cyberataków na ukraińską infrastrukturę - powiedział Graham Steele, asystent sekretarza ds. instytucji finansowych w Departamencie Skarbu USA.

Łączna liczba ataków jest trzykrotnie wyższa niż w okresie bezpośrednio poprzedzającym inwazję Rosji.

06:43
18.11.2023

Rosja została oskarżona o wstrzymanie wymiany jeńców wojennych 

Rosja praktycznie zaprzestała wymiany jeńców wojennych z Ukrainą - twierdzą Ukraińcy.

- Od lata Rosja zamroziła wymianę - powiedział Petro Jacenko z ukraińskiego sztabu koordynacyjnego ds. jeńców wojennych.

Jacenko zasugerował, że celem Rosji może być destabilizacja ukraińskiego społeczeństwa i przekonanie rodzin jeńców wojennych, że przeszkody po stronie ukraińskiej utrudniają wymianę.

06:42
18.11.2023

Ukraińska policja intensyfikuje wysiłki w celu zwalczania uchylania się od poboru 

"Policja Narodowa otrzymała polecenie zintensyfikowania poszukiwań osób uchylających się od służby wojskowej", powiedział Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

Prokudin przedstawił plany rozbudowy punktów kontrolnych w obwodzie chersońskim, mających na celu weryfikację statusu służby wojskowej osób, które wcześniej otrzymały wezwania do poboru.

06:41
18.11.2023

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 632