Sąsiedzi zamykają przejścia graniczne z Rosją. „Sytuacja jest zatrważająca”

Finlandia, Estonia i Norwegia podejrzewają, że Kreml próbuje doprowadzić do kryzysu imigracyjnego na ich granicach.

Publikacja: 17.11.2023 18:53

Przejście graniczne Nuijamaa-Brusnicznoje

Przejście graniczne Nuijamaa-Brusnicznoje

Foto: EPA/LAURI HEINO

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 632

O północy z piątku na sobotę Finlandia zamyka cztery przejścia graniczne: Vaalimaa-Torfianowka (leżące prawie na wybrzeżu Zatoki Fińskiej), Nuijamaa-Brusnicznoje, Imatra-Swietogorsk i Niirala-Wiartsila.

Były one najbliżej położone Petersburga. W rezultacie dwie linie autobusowe Lux Express i Ecolines zawiesiły rejsy między Rosją a Finlandią.

Czytaj więcej

Ukraińska armia informuje o "udanych operacjach na wschodnim brzegu Dniepru"

Przejścia będą zamknięte do 18 lutego. Na granicy nadal działa pięć drogowych przejść, ale znacznie dalej na północ od Petersburga i Zatoki Fińskiej (oraz dwa kolejowe, w tym jedno tylko dla ruchu towarowego). Najbliższe czynne położone jest ponad 500 km na północ od Petersburga i ponad 370 km od Pietrozawodska. Jednocześnie władze fińskie postanowiły, że tylko na dwóch z pięciu będą przyjmowane wnioski o azyl. Na pozostałych imigranci będą zawracani.

Fala imigrantów na fińskiej granicy

Jeszcze we wtorek fińska minister spraw wewnętrznych Mari Rantanen przestrzegła, że resort szykuje rekomendacje o ograniczeniu ruchu z Rosji. Przyczyną jest „szybko rosnąca liczba nielegalnych imigrantów”.

Czytaj więcej

Były rosyjski dowódca, który krytykował Putina, znaleziony martwy. Tajemnicze okoliczności śmierci

- Sytuacja jest zatrważająca i jesteśmy gotowi pomóc Finom, przede wszystkim w ustalaniu tożsamości imigrantów i przesłuchiwaniu przybyszy – powiedział zastępca dyrektora Europejskiej Agencji Straży Granicznej Uku Särekanno.

Zakaz jazdy na rowerach

Od środy na wszystkich fińskich przejściach nie przepuszczają przyjezdnych na rowerach. Przejścia nie obsługują ruchu pieszego, ale kilka lat temu dopuszczono przekraczanie ich „środkiem transportowym” w postaci roweru, by ułatwić jednodniowe wycieczki do Finlandii po zakupy.

Ale w ciągu ostatnich tygodni fińska policja odnalazła bardzo dużo rowerów porzuconych niedaleko przejść przez imigrantów. Gazeta Helsingin Sanomat rozmawiała z Irakijczykami, którzy zdążyli na nich wjechać do Finlandii. Imigranci mówili, że kupili je za 100-400 dolarów w Rosji`, a o tym, że tak można przekroczyć granicę dowiedzieli się w sieci społecznościowej Tik-tok.

Kryzys taki, jak w Polsce

Według informacji fińskiej prasy od połowy lata do Finlandii usiłowało się przedostać kilkadziesiąt tysięcy imigrantów. Znaczna ich część nie miała żadnych dokumentów. W październiku natomiast przedstawiciel naszej Straży Granicznej Konrad Szwed informował, że prawie wszyscy nielegalni imigranci złapani na polskiej granicy mają świeżo wydane rosyjskiej wizy, i do Białorusi wszyscy przyjechali z Rosji.

Estoński minister spraw wewnętrznych Lauri Läänemets w czwartek powiedział że na fińską granicę „zaczął się nacisk” taki, jak w 2021 roku od strony Białorusi na Polskę, Litwę i Łotwę. Tego samego dnia estońska straż graniczna zawróciła kilkanaście osób, które mówiły o sobie, że są z Somalii i Syrii, ale nie miały żadnych dokumentów.

- Sami tego raczej nie wymyślili, bez odpowiednich dokumentów nie mogli przekroczyć rosyjskiej granicy – stwierdził minister.

Od środy na wszystkich fińskich przejściach nie przepuszczają przyjezdnych na rowerach. Na zdjęciu s

Od środy na wszystkich fińskich przejściach nie przepuszczają przyjezdnych na rowerach. Na zdjęciu skonfiskowane rowery na przejściu granicznym Nuijamaa

Foto: VESA MOILANEN / LEHTIKUVA / AFP

W nocy z czwartku na piątek, na środku głównego przejścia na granicy estońsko-rosyjskiej – moście w Narwie – pojawiły się betonowe piramidki. Estończycy przygotowali je na wypadek konieczności zamknięcia przejścia, obawiając się że teraz imigranci skierują się na ich granicę.

 - Najtrudniej byłoby, gdyby zaczęli próbować przechodzić przez „zieloną granicę”. Ale jesteśmy jednak na to przygotowani – dodał Läänemets.

Łotysze spokojni, Norwegia się szykuje

Sąsiednia Łotwa nie podjęła na razie żadnych działań w związku z sytuacją w Finalndii. Ale Łotysze już wcześniej zamknęli dwa z czterech przejść granicznych do Rosji.

Za to Norwegia zapowiedziała, że jest również gotowa zamknąć swojej jedyne działające przejście graniczne z Rosją, na Dalekiej Północy w Storskog. Po wcześniejszym zamknięciu wszystkich przejść w państwa bałtyckich i Polsce dla ruchu turystycznego z Rosji, Storskog był ostatnim przejściem przez które Rosjanie mogli drogą lądową dostać się do „strefy Schoengen”. 

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie. Zajadłe walki nad Dnieprem, sytuacja niejasna

Oslo jednak informuje, że obecnie nie widać żadnych problemów na tym przejściu, a ruch na nim jest najmniejszy od początku jesieni.

O północy z piątku na sobotę Finlandia zamyka cztery przejścia graniczne: Vaalimaa-Torfianowka (leżące prawie na wybrzeżu Zatoki Fińskiej), Nuijamaa-Brusnicznoje, Imatra-Swietogorsk i Niirala-Wiartsila.

Były one najbliżej położone Petersburga. W rezultacie dwie linie autobusowe Lux Express i Ecolines zawiesiły rejsy między Rosją a Finlandią.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 850
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 849
Świat
Musimy więcej myśleć o osobach starszych
Świat
Europejczycy potrzebują opieki
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 848
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży