Ukraińska armia informuje o "udanych operacjach na wschodnim brzegu Dniepru"

Ukraińska piechota morska poinformowała o serii "udanych operacji" na wschodnim brzegu Dniepru, w okupowanej przez Rosjan części obwodu chersońskiego.

Aktualizacja: 17.11.2023 13:42 Publikacja: 17.11.2023 10:03

Ukraiński żołnierz

Ukraiński żołnierz

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 632

Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy dzięki "udanym operacjom na wschodnim brzegu Dniepru" udało się uchwycić "kilka przyczółków".

Ukraińcy deklarują "chęć demilitaryzacji" Krymu

W tym tygodniu strona rosyjska po raz pierwszy przyznała, że ukraińska armia działa na wschodnim brzegu Dniepru.

Zachodni brzeg Dniepru w obwodzie chersońskim został wyzwolony jesienią 2022 roku - do Chersonia, stolicy obwodu, ukraińska armia weszła 11 listopada 2022 roku.

Gdyby Ukraińcom udało się przerzucić znaczne siły przez Dniepr (w tym pojazdy opancerzone) możliwe byłoby otwarcie przez Ukrainę nowego frontu i stworzenie zagrożenia dla okupowanego przez Rosjan Krymu z nowego kierunku. Dotychczas, w ramach czerwcowej kontrofensywy, Ukraińcy prowadzili działania na kierunkach: bachmuckim, berdiańskim i melitopolskim.

Czytaj więcej

Aleksandr Łukaszenko nagle zmienia retorykę wobec Polski. Będzie reset?

Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, w mijającym tygodniu mówił w USA, że Ukraińcy uchwycili przyczółek na wschodnim brzegu Dniepru. Jermak przekonywał, że Ukraińcy chcą "zdemilitaryzować Krym" i "pokonali już 70 proc. dystansu" dzielącego ich od półwyspu.

Według ukraińskich blogerów wojskowych Ukraińcy zaczęli przekraczać Dniepr w pobliżu Chersonia, przerzucając niewielkie grupy żołnierzy i rozszerzając przyczółki m.in. w rejonie wsi Krynki.

W piątek prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, podziękował żołnierzom ukraińskiej armii za przeprawienie się przez Dniepr. Jego wpisowi towarzyszą zdjęcia żołnierzy w czasie przeprawy.

Piątkowy atak Ukrainy na Krym

W piątek pojawiła się informacja o porannym alarmie powietrznym w Sewastopolu. Szef okupacyjnych władz miasta, Michaił Razwożajew poinformował o strąceniu dwóch celów powietrznych w rejonie miasta.

Nieco później Ministerstwo Obrony Rosji podało informację, że u wybrzeży Krymu strącono dwa ukraińskie pociski przeciwokrętowe Neptun.

Ukraińska kontrofensywa nie przyniosła zakładanych rezultatów

Ukraińska kontrofensywa, prowadzona od czerwca, jak dotąd nie przyniosła spodziewanych efektów - Ukraińcom nie udało się dotrzeć do brzegu Morza Azowskiego ani przeciąć tzw. mostu lądowego między okupowanym Krymem a Federacją Rosyjską. Rosjanie utworzyli taki most po 24 lutego 2022 roku zajmując część obwodu donieckiego i zaporoskiego.

Obecnie Rosja kontroluje 17 proc. terytorium Ukrainy. Obecnie Rosjanie próbują przejąć inicjatywę na niektórych odcinkach frontu - m.in. na wschodzie Ukrainy, w rejonie Awdijiwki i Bachmutu.

Witalij Barabasz, szef administracji wojskowej w Awdijiwce, w rozmowie z ukraińską telewizją stwierdził, że rosyjskie wojska nacierają na przemysłową część miasta, sprowadzając w ten rejon odwody.

Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy dzięki "udanym operacjom na wschodnim brzegu Dniepru" udało się uchwycić "kilka przyczółków".

Ukraińcy deklarują "chęć demilitaryzacji" Krymu

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Rosja szuka w Azji najemników na wojnę. Władze państw mają dość
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak o zajęciu Wołczańska: Putin chce wygnać Ukraińców z Charkowa
Konflikty zbrojne
Radosław Sikorski: Pakiet amerykański może zaważyć na sytuacji na froncie
Konflikty zbrojne
Ukraina chce uderzać w cele w Rosji i naciska na Bidena. Bezskutecznie
Konflikty zbrojne
Ukraińcy wykorzystują taktykę "dzikiej łasicy". USA stosowały ją w Wietnamie