04:45
16.11.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 631
00:30
16.11.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:09
16.11.2023

Finlandia planuje wprowadzić ograniczenia na granicy z Rosją ze względów bezpieczeństwa 

Finlandia planuje zamknąć przejścia graniczne ze względów bezpieczeństwa - poinformował fiński dziennik "Helsingin Sanomat", powołując się na źródła w rządzie.

Fiński rząd planował ogłosić ograniczenia graniczne wcześniej, 15 listopada, ale odłożył decyzję ze względu na nowe informacje wywiadowcze.

Nie wiadomo, czy Finlandia planuje zamknąć wszystkie, czy tylko niektóre przejścia graniczne.

23:12
15.11.2023

Kliczko przemawiał w Lipsku w Niemczech i apelował o pomoc 

Od początku pełnej inwazji Rosji na Ukrainę, niemieckie miasto partnerskie Kijowa, Lipsk, przekazało sprzęt o wartości 2,5 miliona euro dla przedsiębiorstw infrastruktury krytycznej - mówił mer Kijowa Witalij Kliczko.

- Podziękowałem władzom i społeczności miasta partnerskiego za wsparcie i systematyczną pomoc dla Kijowa i Ukrainy - dodał. Zaapelował do niemieckich polityków, aby zrobili wszystko, co możliwe, aby dalej pomagać Kijowowi i Ukrainie.

22:54
15.11.2023

Rosja po raz pierwszy nie wybrana do Rady Wykonawczej UNESCO 

Rosja nie została wybrana do Rady Wykonawczej UNESCO podczas głosowania 15 listopada "po raz pierwszy w historii" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Era rosyjskich wpływów dobiegła końca, i słusznie: Rosyjscy terroryści nie mają miejsca na czele znaczących organów międzynarodowych" - dodał.

22:29
15.11.2023

Zełenski i Trudeau omówili wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej 

Prezydent Wołodymyr Zełenskij odbył rozmowę telefoniczną z premierem Kanady Justinem Trudeau. Przywódcy omówili sytuację na froncie i współpracę obronną w celu wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy.

- Wieloletni program pomocowy Kanady jest niezwykle ważnym sygnałem dla świata o niezachwianym wsparciu dla Ukrainy aż do jej zwycięstwa - skomentował Zełenski.

21:45
15.11.2023

Kułeba: Czechy zamroziły wszystkie rosyjskie aktywa państwowe

"Wszystkie kraje, które jeszcze tego nie zrobiły, powinny pójść w ich ślady. Rosyjskie pieniądze powinny zostać wykorzystane na odbudowę Ukrainy, a nie na morderstwa i zniszczenia" - napisał szef MSZ Ukrainy.

21:42
15.11.2023

Łączna kwota szkód środowiskowych na Ukrainie spowodowanych wojną osiągnęła 2,2 bln hrywien

- Całkowita kwota strat w kraju wynosi obecnie prawie 2,2 bln grywien. Są to kolosalne liczby, które rosną każdego dnia. Mamy już ponad 2700 przestępstw przeciwko środowisku - powiedział minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy Rusłan Striłeć.

20:54
15.11.2023

W USA rozpoczęło się spotkanie Biden - Xi

Prezydent USA Joe Biden powitał przywitał przywódcę Chin Xi Jinpinga na szczycie w Kalifornii.

Joe Biden i Xi Jinping

Joe Biden i Xi Jinping

AFP

20:30
15.11.2023

Rosja przyznaje, że ukraińskie wojska operują na okupowanym wschodnim brzegu Dniepru 

Rosja po raz pierwszy przyznała, że ukraińscy żołnierze zajęli pozycje na okupowanym wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.

Wołodymyr Saldo, rosyjski przywódca w okupowanej części obwodu chersońskiego, poinformował na swoim kanale na Telegramie, że małe grupy ukraińskich żołnierzy zostały rozmieszczone około 35 kilometrów na wschód od Chersonia i dwa kilometry na południowy wschód od Dniepru.

20:08
15.11.2023

Jermak ogłosił wznowienie lotów cywilnych przed końcem wojny 

- Jedno z ukraińskich lotnisk cywilnych może wznowić loty jeszcze przed zakończeniem wojny - powiedział szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak. 

Yermak nie wymienił nazwy lotniska ani konkretnego terminu jego otwarcia. Według nieoficjalnych informacji jest to miasto na zachodzie Ukrainy. - To znak, że zbliża się punkt zwrotny w wojnie. Przyszły rok będzie pod tym względem kluczowy - dodał Jermak.

20:06
15.11.2023

Media: Ukraiński oligarcha Achmetow pożyczył 400 milionów dolarów od rosyjskiego banku 

Najbogatszy człowiek na Ukrainie, Rinat Achmetow, miał pożyczyć 400 milionów dolarów od największego rosyjskiego banku, Sberbanku, poinformowałoMiędzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), powołując się na informacje uzyskane z ujawnionych dokumentów.

Pożyczki zostały rzekomo udzielone przez Sberbank przed 2014 r., kiedy to Rosja dokonała inwazji na Ukrainę.

19:15
15.11.2023

Prezydent Zełenski przeciwko "zamrożeniu" wojny: Trzeba ją zakończyć 

Prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że Ukraina nie może sobie pozwolić na słabość, jaką jest zgoda na zamrożenie konfliktu z Rosją, ponieważ oznaczałoby to, że dzieci będą musiały walczyć w przyszłości.

- Zamrożony konflikt jest tym samym, co wojna. Jest jak wulkan, który "śpi", ale na pewno się obudzi. To kwestia czasu. Dlatego nie możemy sobie pozwolić na impas - tymczasową słabość... Jeśli to będzie zamrożony konflikt, to trzeba uczciwie powiedzieć, że walczyć będą nasze dzieci, albo nasze wnuki. Straciliśmy już wielu ludzi. Czy chcemy tak żyć, wiedząc, że będziemy wychowywać dzieci, które na pewno będą później walczyć? Rosja przyjdzie ponownie, jeśli nie zostanie postawiona na swoim miejscu - powiedział Zełenski.

18:31
15.11.2023

Musk nazwał Zełenskiego "rzeźnikiem"? Nagranie udostępniają rosyjscy propagandyści

Rosjanie rozpowszechniający propagandę Kremla udostępniają w internecie wypowiedź, której autorem ma być Elon Musk.

Czytaj więcej

Rosyjscy propagandyści zachwyceni Elonem Muskiem. Miał nazwać Zełenskiego "rzeźnikiem"
18:01
15.11.2023

Kolejny sposób omijania sankcji na rosyjską ropę

Paliwa kupowane przez Pentagon od greckiej rafinerii Motor Oil Hellas, tak naprawdę są surowcem, który Grecy odbierają z magazynu ropy w Turcji. Pozwala to ukryć właściwe - rosyjskie pochodzenie i sprzedawać produkty z pominięciem sankcji.

Czytaj więcej

Pentagon kupuje rosyjską ropę, chociaż nie ma o tym pojęcia
17:26
15.11.2023

SBU: Rosyjski propagandysta skazany zaocznie na 10 lat więzienia 

Rosyjski propagandysta Armen Gasparian został zaocznie skazany na 10 lat więzienia za rolę w szerzeniu narracji, że Ukraina musi zostać "zdenazyfikowana" oraz za podżeganie do ludobójstwa - poinformowała 15 listopada Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Gasparian został uznany za winnego publicznego nawoływania do ludobójstwa, nawoływania do siłowego obalenia ukraińskiego rządu oraz naruszenia integralności terytorialnej i nienaruszalności Ukrainy.

Został skazany zaocznie, ponieważ prawdopodobnie przebywa w Rosji.

17:23
15.11.2023

UE uzgadniła 12. pakiet sankcji wobec Rosji 

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell wraz z Komisją Europejską przedstawili w środę państwom członkowskim propozycję dwunastego pakietu sankcji wobec Rosji.

Propozycja przewiduje nałożenie sankcji na ponad 120 osób fizycznych i prawnych za ich rolę w podważaniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Obejmują one przedstawicieli rosyjskiego sektora wojskowego, obronnego i IT, a także "innych ważnych podmiotów gospodarczych".

Komisja Europejska proponuje również wprowadzenie nowych zakazów importu i eksportu, a także środków mających na celu wzmocnienie pułapu cen ropy naftowej i przeciwdziałanie uchylaniu się od sankcji UE.

16:28
15.11.2023

Humeniuk: Zła pogoda wprowadziła pewne zmiany w rosyjskich działaniach na froncie południowym

- Pogarszająca się pogoda zmusiła rosyjskich najeźdźców do ograniczenia użycia pocisków lotniczych - powiedziała Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe"

- Sytuacja na froncie południowym pozostaje dość skomplikowana i napięta. Wróg nie porzucił swoich planów i nawet zła pogoda nie powstrzymuje jego zamiarów, chociaż dokonano pewnych korekt. W szczególności widzimy, że użycie kierowanych bomb lotniczych na obszarach frontowych nieznacznie spadło. W ciągu ostatnich 24 godzin użyto ich 12. To bardzo mało w porównaniu z tym, co działo się wcześniej. Nadal każda z tych bomb przenosi ekwiwalent 500 kilogramów trotylu - dodała.

16:07
15.11.2023

Metsola: Ukraina pozostanie w centrum priorytetów politycznych UE

- Wybory europejskie, które odbędą się w przyszłym roku, nie wpłyną na kontynuację wsparcia dla Ukrainy w jej walce o niepodległość - zapowiedziała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

- Rozmawialiśmy o potrzebie zademonstrowania silnego wsparcia dla Ukrainy, okazania solidarności z jej narodem. Ponieważ chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo europejskie, jak i ukraińskie - mówiła po rozmowie z prezydentem Łotwy Edgarsem Rinkēvičsem.

15:46
15.11.2023

Wsparcie dla ukraińskich saperów

Saperzy z obwodu charkowskiego otrzymali drugą maszynę do rozminowywania ukraińskiej produkcji, kupioną ze środków Światowego Programu Żywnościowego ONZ - podało biuro prasowe ukraińskiego resortu gospodarki.

15:27
15.11.2023

Sondaż: Większość Ukraińców nie wie, co przyniesie przyszłość

Z cytowanego przez agencję Ukrinform sondażu "18 miesięcy później: ocena zdrowia psychicznego i potrzeb psychospołecznych na Ukrainie" wynika, że jedna trzecia Ukraińców (35 proc.) odczuwa jakość życia poniżej średniej lub niską, 26 proc. ma objawy związane z depresją.

Wśród objawów stresu 70 proc. respondentów wymieniło niepewność co do przyszłości, a 39 proc. - obawę o bliskich.

14:57
15.11.2023

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Giorgią Meloni

Zełenski poinformował, że podziękował włoskiej premier za "silne wsparcie dla Ukrainy".

14:47
15.11.2023

Abramowicz wspiera dalej Putina. Dowodem transakcje na Cyprze

Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz po cichu przeprowadził transakcję na 40 mln dol. z tak zwanymi „strażnikami pieniędzy” Putina. Pokazały to odtajnione dokumenty z Cypru. Oligarcha zaprzecza.

Czytaj więcej

Jak Abramowicz pomaga Putinowi? Pokazały to transakcje na Cyprze
14:20
15.11.2023

Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału miejscowości Sełydowe wzrosła do dwóch

Informacje o śmierci drugiej osoby w wyniku ostrzelania budynku mieszkalnego w mieście w obwodzie donieckim podała Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

14:11
15.11.2023

Dania pomoże w ograniczeniu handlu rosyjską ropą

Unia poszukuje nowych sposobów ograniczenia handlu rosyjską ropą. Zgodnie z nowymi planami Komisji Europejskiej, Dania dostanie zadanie kontroli i blokowania tankowców z Rosji przepływających przez jej wody. A przepływa tamtędy 60 proc. morskiego eksportu Rosji.

Czytaj więcej

Jest sposób na rosyjską ropę. Dania wkracza do gry
13:59
15.11.2023

Ukraina dostanie rabaty ubezpieczeniowe na eksport przez Morze Czarne

Ukraina uzgodniła z Wielką Brytanią specjalny mechanizm rabatów w ubezpieczeniach od ryzyka wojny dla eksportu „humanitarnym korytarzem” przez Morze Czarne.

Czytaj więcej

Ukraina będzie nadal eksportować przez Morze Czarne
13:46
15.11.2023

Szef chersońskiej miejskiej administracji wojskowej pokazał zdjęcie szkoły zniszczonej w wyniku rosyjskiego ostrzału

"Kolejna szkoła w Chersoniu po kolejnym rosyjskim ostrzale" - napisał Roman Mroczko.

13:23
15.11.2023

Ukraińska Gwardia Narodowa chwali się zniszczeniem zestawu przeciwlotniczego S-60

Informacji towarzyszy nagranie ilustrujące zniszczenie armaty S-60.

13:18
15.11.2023

Rosyjski resort obrony podał dane o ukraińskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku ukraińska armia miała stracić 535 samolotów, 254 śmigłowce, 8 934 bezzałogowe statki powietrzne, 441 zestawów przeciwlotniczych, 13 396 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 184 wyrzutnie rakiet, 7 105 zestawów artyleryjskich i moździerzy i 15 273 specjalne pojazdy wojskowe - oświadczył gen. Igor Konaszenkow, rzecznik resortu obrony Rosji. 

12:53
15.11.2023

Znów doniesienia o ostrzale Chersonia

Chersońska rada miejska informuje o ostrzale przedmieść stolicy obwodu chersońskiego.

12:23
15.11.2023

Ukraińcy przyznają, że prowadzą działania na wschodnim brzegu Dniepru, proszą o ciszę informacyjną

- Wzdłuż linii frontu, która przebiega wzdłuż Dniepru, nasza strona odpycha (siły wroga) w pasie od 3 do 8 km wzdłuż całego brzegu Dniepru - przyznała Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe".

Czytaj więcej

Ukraińcy przyznają, że chcą odepchnąć Rosjan od Dniepru. Proszą o ciszę
11:46
15.11.2023

Za dolara w Moskwie trzeba płacić najmniej od 4 lipca

W środę poziom kursu dolara na giełdzie walutowej w Moskwie osiągnął poziom z 4 lipca - za dolara trzeba było płacić mniej niż 89 rubli.

11:42
15.11.2023

Rankiem Rosjanie przeprowadzili trzy ataki rakietowe na rejon zaporoski

W wyniku ataków jedna osoba zginęła, a siedem zostało rannych - poinformował Jurij Małaszko, szef zaporoskiej obwodowej administracji wojskowej. Ataki miały miejsce między 9:50 a 10:18 czasu lokalnego.

11:21
15.11.2023

Papież Franciszek wezwał do modlitwy za Ukrainę i inne ogarnięte wojną kraje

Papież mówił o tym w czasie środowej audiencji generalnej w Watykanie. Franciszek wezwał wiernych do modlitwy o pokój, "zwłaszcza dla męczeńskiej Ukrainy, która wiele wycierpiała" oraz "za pokój w Ziemi Świętej, Palestynie i Izraelu". - Nie zapominajmy też o Sudanie - dodał.

10:59
15.11.2023

Eksplozja miny w obwodzie charkowskim

Władze obwodu charkowskiego podały, że we wsi Sorokiwka (gmina Wilchiwka w rejonie charkowskim) 42-letni mężczyzna został ranny w wyniku eksplozji miny przeciwpiechotnej. Ofiara przebywa w szpitalu.

10:58
15.11.2023

Kreml komentuje doniesienia o ułaskawieniu skazanego za zabójstwo Anny Politkowskiej

Media informowały wcześniej, że Siergiej Chadżikurbanow, skazany na 20 lat za zamordowanie dziennikarki Anny Politkowskiej, został ułaskawiony w zamian za to, że zgłosił się na ochotnika do udziału w walkach na Ukrainie. Obecnie Chadżikurbanow znów ma brać udział w walkach na Ukrainie - jako ochotnik, który podpisał kontrakt z Ministerstwem Obrony Rosji. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pytany o tę sprawę stwierdził, że "praktyka ułaskawiania" uczestników wojny na Ukrainie nie przewiduje wyjątków w przypadku sprawców najgłośniejszych zbrodni. - Jest określona praktyka. Z tego co wiem, nie ma odstępstw od tej praktyki. Mówiąc precyzyjniej - są odstępstwa, ale nie odnoszą się one do tego jak głośna była ta czy tamta sprawa - dodał.

10:28
15.11.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali Sełydowe, miasto w obwodzie donieckim

W wyniku ostrzału śmierć poniosła 85-letnia kobieta. Rosjanie mieli ostrzelać bloki mieszkalne w mieście przy użyciu zestawów przeciwlotniczych S-300.

10:20
15.11.2023

Rosjanie ostrzeliwują centrum Chersonia

Roman Mroczko, szef chersońskiej miejskiej administracji wojskowej poinformował, że w centrum Chersonia rozległy się eksplozje. Rosjanie mają ostrzeliwać stolicę obwodu chersońskiego z okupowanego, wschodniego brzegu Dniepru.

10:16
15.11.2023

Premier Estonii przyznaje, że jest zainteresowana stanowiskiem sekretarza generalnego NATO

Przedłużana czterokrotnie kadencja Jensa Stoltenberga na tym stanowisku kończy się w październiku 2024 roku.

Czytaj więcej

Premier Estonii zgłasza chęć stanięcia na czele NATO
09:45
15.11.2023

49-letni profesor Uniwersytetu w Charkowie pomagał w korygowaniu ostrzału miasta przez Rosjan w pierwszej fazie inwazji

Informacje na temat działań 49-latka podał kontrwywiad Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Profesor charkowskiego uniwersytetu miał współpracować z rosyjskim wywiadem wojskowym (GRU) i pomagał w korygowaniu rosyjskiego ostrzału infrastruktury, w tym infrastruktury krytycznej.

09:22
15.11.2023

Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało ponad 17,107 mln osób

Z informacji Straży Granicznej wynika, że tylko w ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 20,7 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 19 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - ponad 15,315 mln osób.

09:01
15.11.2023

Ostrzał w obwodzie zaporoskim

Szef władz obwodowych Jurij Małaszko przekazał, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie ostrzelały 21 osad w obwodzie zaporoskim. Wpłynęło 14 zgłoszeń o uszkodzeniach budynków mieszkalnych oraz obiektów infrastruktury.

08:41
15.11.2023

Atak w obwodzie donieckim, co najmniej jedna osoba zginęła

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko przekazał, że w nocy wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na terenie miejscowości Sełydowe w rejonie pokrowskim (obwód doniecki). Dodał, że zniszczone zostało wejście do trzypiętrowego budynku mieszkalnego. Na miejscu ratownicy udzielili pomocy rannym kobiecie i mężczyźnie. Pod gruzami znaleziono ciało jednej osoby. "Prawdopodobnie co najmniej jedna osoba jest nadal uwięziona pod gruzami. Trwa akcja ratunkowa" - podał minister.

08:20
15.11.2023

Rosyjski okręt na Morzu Czarnym

Ukraińskie wojsko podało, że na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełni jeden rosyjski okręt, jednostka ta nie jest uzbrojona w pociski manewrujące Kalibr.

08:00
15.11.2023

W ciągu doby ukraińska armia przeprowadziła 81 ostrzałów obwodu chersońskiego

Informacje takie przekazał gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin, na swoim profilu na Facebooku. Obwód chersoński miał być ostrzeliwany z moździerzy, artylerii, wyrzutni rakiet, a także przez czołgi i zestawy przeciwlotnicze. Rosjanie atakowali też cele w obwodzie chersońskim dronami-kamikadze oraz używając lotnictwa. W wyniku ataków rannych zostało siedem osób.

07:52
15.11.2023

W nocy i nad ranem Rosjanie ostrzeliwali Nikopol i Krzywy Róg

Nikopol był ostrzeliwany przez artylerię i atakowany przez drony-kamikadze. Nie ma informacji przy użyciu jakiej broni zaatakowany został Krzywy Róg.

07:32
15.11.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu ukraińskiego drona nad obwodem smoleńskim

Do strącenia drona miało dojść ok. 7:30 czasu lokalnego. 

06:56
15.11.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 314 290 żołnierzy, 5 377 czołgów, 10 104 pojazdów opancerzonych, 7 647 zestawów artyleryjskich, 884 wyrzutnie rakiet, 582 zestawy przeciwlotnicze, 323 samoloty, 324 śmigłowce, 5 675 bezzałogowe statki powietrzne, 1 562 pociski manewrujące, 22 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 1 020 pojazdów (w tym cystern), 1 083 jednostki sprzętu specjalnego.

06:28
15.11.2023

Patriarcha Cyryl zwrócił się do rosyjskiego parlamentu o wprowadzenie zakazu dokonywania aborcji w prywatnych klinikach.

Kryzys demograficzny w Rosji zaczął być widoczny wraz z początkiem agresji przeciw Ukrainie w 2014 roku. Od tego czasu co roku spada liczba urodzeń – w ciągu dziewięciu lat zmniejszyła się ona o ponad pół miliona (prawie jedną czwartą).

Czytaj więcej

Jak przekonać Rosjanki do macierzyństwa. Dzieci i kuchnia zamiast studiów
06:22
15.11.2023

Badanie: Mieszkańcy Chin, Indonezji, Arabii Saudyjskiej, Turcji i Indii uważają, że postawa USA jest główną przeszkodą na drodze do zakończenia wojny na Ukrainie

Poza Ameryką i w mniejszym stopniu Unią Europejską oraz Koreą Południową dominuje też pogląd, że w ciągu pięciu lat ten konflikt wygra Rosja - wynika z sondażu w 21 krajach przeprowadzonego przez Uniwersytet Oksfordzki i European Council on Foreign Relations.

Czytaj więcej

Badanie: Przywództwo Zachodu odrzucane w krajach rozwijających się
06:13
15.11.2023

Zaprojektowany przez Polaka "rydwan życia" zainteresował jedną z ukraińskich jednostek frontowych

Dowódca tej jednostki zamówił przyczepę dla medyków pod Bachmutem, a budowę sfinansowała firma Nowy Styl z Krosna. "Rydwan życia" to projekt Piotra Tłuszcza. 

Czytaj więcej

Polskie wynalazki potrafią zachwycić świat. Rydwan Życia trafił na front
06:00
15.11.2023

ISW: Rosjanie prowadzą na Ukrainie jednocześnie kilka operacji ofensywnych

Zdaniem think tank z USA Rosjanie starają się przejąć inicjatywę na całym teatrze działań na Ukrainie, ale prawdopodobnie im się to nie uda.

Czytaj więcej

Think tank z USA: Rosjanie próbują przejąć inicjatywę na froncie na Ukrainie
05:16
15.11.2023

W ciągu ostatniej doby, w ostrzale Nikopola przez Rosjan, zginął 26-letni mężczyzna

Informację o skutkach ostrzału podał szef rejonowej administracji wojskowej, Jewhen Jewtuszenko. Rosjanie mieli w ciągu doby atakować rejon nikopolski 11 razy przy użyciu artylerii i dronów-kamikadze. W porannym ataku na Nikopol zginął 26-letni mężczyzna, a 72-letni mieszkaniec miasta został ranny. W wyniku ostrzału Nikopola uszkodzony został jeden blok mieszkalny, dwa samochody i linia wysokiego napięcia.

04:40
15.11.2023

Zełenski: Putin nie liczy się ze stratami, chce osiągnąć jakikolwiek sukces do pierwszej połowy grudnia

- Musimy zdać sobie sprawę, że (Władimir) Putin ma obecnie bardzo cyniczny i konkretny polityczny cel i jest gotów zabić tak wielu swoich obywateli, ilu będzie potrzebował, ponieważ chce pokazać jakiekolwiek taktyczne sukcesy (na Ukrainie) w pierwszej połowie grudnia. Wtedy zamierza ogłosić swój start w wyborach (prezydenckich). Rosja traci już żołnierzy i sprzęt w rejonie Awdijiwki na większą skalę, w pobliżu Bachmutu. Jest bardzo trudno oprzeć się temu atakowi. Każdy z naszych wojowników utrzymujący pozycje, każdy z naszych wojowników wykonujący misje bojowe, zasługuje na naszą wdzięczność. To prawdziwi bohaterowie. Im więcej rosyjskich wojsk zostanie zniszczonych teraz w rejonie Awdijiwki, tym gorsza będzie ogólna sytuacja i ogólny przebieg wojny dla wroga - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:36
15.11.2023

W czasie środowego spotkania z Xi Jinpingiem Joe Biden ma zapewnić prezydenta Chin o dalszym wsparciu USA dla Ukrainy

O tym, że wojna na Ukrainie znajdzie się na agendzie w czasie spotkania Xi z Bidenem poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu, John Kirby. - Sądzę, że (przywódcy USA i Chin) z pewnością będą rozmawiać o tym, co dzieje się na Ukrainie. Prezydent (Biden) postawi sprawę jasno i powie, że będziemy nadal wspierać Ukrainę w walce z rosyjską agresją - mówił Kirby. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu dodał, że "Chiny mogą odegrać rolę" w zakończeniu wojny, jeśli przyłączą się do międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy i przyczynią się do promowania wizji sprawiedliwego pokoju Wołodymyra Zełenskiego.

04:35
15.11.2023

W nocy w Krzywym Rogu rozległy się eksplozje

Wcześniej w obwodzie dniepropietrowskim ogłoszono alarm powietrzny w związku z zagrożeniem atakiem rakietowym.

04:33
15.11.2023

W czasie walk w obwodzie zaporoskim ukraińska Gwardia Narodowa wzięła czterech rosyjskich jeńców

To efekt nieudanej próby odzyskania utraconych pozycji przez rosyjskie wojska - wynika z komunikatu ukraińskiej Gwardii Narodowej.

04:27
15.11.2023

Szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego podsumowuje swoją wizytę w Waszyngtonie

Andrij Jermak podkreślił, że wizyta delegacji z Ukrainy w USA potwierdziła, że Amerykanie zamierzają nadal wspierać Ukrainę, a także to, że w Waszyngtonie wierzą w ukraińskie zwycięstwo. - Wracamy z poczuciem, że USA, jako przyjaciel Ukrainy, trwa przy nas i wierzy w nasze zwycięstwo. Wracamy z poczuciem, że poziom współpracy i naszego strategicznego partnerstwa, osiągnął bezprecedensowy poziom - podkreślił Jermak. Szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego mówił przy tym, że USA "są świadome sytuacji an Ukrainie i zdeterminowane, by nadal udzielać jej pomocy". Jermak mówił też, że Amerykanie doceniają nie tylko ukraińskie postępy, na polu walki, ale także kontynuowanie reform przez władze w Kijowie.

04:22
15.11.2023

98 obywateli Rosji, ewakuowanych ze Strefy Gazy, wylądowało na lotnisku w Moskwie

O lądowaniu Iła-76, na pokładzie którego znajdowało się 98 obywateli Rosji ewakuowanych z ogarniętej wojną Strefy Gazy, na lotnisku Domodiedowo w Moskwie poinformowała służba prasowa Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej.

04:21
15.11.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 629