Ukraina będzie nadal eksportować przez Morze Czarne

Ukraina uzgodniła z Wielką Brytanią specjalny mechanizm rabatów w ubezpieczeniach od ryzyka wojny dla eksportu „humanitarnym korytarzem” przez Morze Czarne.

Publikacja: 15.11.2023 11:56

Ukraina będzie nadal eksportować przez Morze Czarne

Foto: Adobe Stock

Uruchomiony przez Ukrainę korytarz dla statków z towarami dla krajów Afryki i Azji, z ominięciem blokady po wycofaniu się Rosji z umowy zbożowej, pozwolił wysłać od sierpnia prawie 4 mln ton towarów. We wtorek premier Denys Szmyhal poinformował o specjalnym mechanizmie dopuszczającym niższe stawki ubezpieczeń 14 towarzystw ubezpieczeniowych.

- To umożliwi przyznawanie eksporterom wszystkich produktów z Ukrainy opustów od kosztów ubezpieczenia od ryzyka wojennego. Sprawi, że korytarz Morzem Czarnym stanie się bardziej dostępny dla większego grona eksporterów - powiedział premier na posiedzeniu rządu. 

Czytaj więcej

Takie rzeczy Szwajcaria robi rzadko. Mniej biurokracji dla Ukraińców

Ubezpieczenie od ryzyka wojny było jedną z najważniejszych kwestii zapewnienia możliwości korzystania z tego szlaku od czasu, gdy Rosja ostrzeliwuje go i postawiła miny morskie w jego pobliżu. Ceny polis bardzo wzrosły po rosyjskim ataku na cywilny statek pod flagą Liberii, wchodzący do portu w regionie Odessy na początku listopada. Zginęła wtedy jedna osoba, a cztery zostały ranne. Był to pierwszy od wielu miesięcy atak z tragicznym skutkiem na statek handlowy.

Przedstawiciele władz ukraińskich mówią, że korytarz wykorzystywany także do wysyłania zboża pracuje mimo dużego zagrożenia, ale wzrosły ceny przewozu ładunków. - Ten atak jest oczywiście fatalny, wpłynął na koszt frachtu i na chęć kupowania zboża od nas i współpracy z nami - powiedział w telewizji minister rolnictwa Mykoła Solski. - Rozumiemy, że odeskie porty trzeba chronić, wszyscy to robią, sytuacja poprawia się co tydzień i nadal będziemy eksportować - dodał.

- Korytarz zbożowy funkcjonuje. Przekraczamy teraz poziom 4 mln ton i utrzymujemy pozytywną dynamikę - ogłosił na Telegramie prezydent Wołodymyr Zełenski.

Władze odpowiedzialne za transport poinformowały, że do 9 listopada 2023 roku 91 statków zabrało 3,3 mln ton płodów rolnych i wyrobów metalowych. Rząd szacuje, że z zebranych 79 mln ton zboża i nasion roślin oleistych uda się wyeksportować ponad 50 mln ton. Eksport zbóż do 6 listopada zmalał do 9,8 mln ton z 14,3 mln ton rok wcześniej. 

Transport
Uber: Straciliśmy w Polsce 30 proc. kierowców. Ta liczba będzie rosła
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Transport
Airbus tnie koszty i zamraża etaty. Nowy program „LEAD” ma poprawić rentowność
Transport
Węgrzy podają szczegóły budowy swojego CPK. Ale plany są już dużo mniej ambitne
Transport
Największy Boeing 777-9 walczy w powietrzu o certyfikację
Transport
Lufthansa dostała zgodę na przejęcie ITA. Już są pierwsze cięcia
Transport
Aeroflot nie chce rosyjskich Superjetów. Zrywa umowę