Think tank z USA: Rosjanie próbują przejąć inicjatywę na froncie na Ukrainie

Prowadząc jednocześnie kilka operacji ofensywnych na wschodzie Ukrainy Rosjanie próbują obecnie przejąć inicjatywę na poziomie całego teatru działań - wynika z analizy think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Aktualizacja: 15.11.2023 06:17 Publikacja: 15.11.2023 05:59

Ukraiński bojowy wóz piechoty

Ukraiński bojowy wóz piechoty

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 630

ISW podkreśla przy tym, że nie jest jasne czy Rosjanom uda się zrealizować ich cel, ponieważ ukraińska armia utrzymuje presję na front w kilku kluczowych obszarach.

Ukraińcy przyznają, że sytuacja na froncie "jest złożona"

Jak czytamy w analizie przedstawiciele ukraińskich władz przyznają, że "sytuacja wzdłuż linii frontu jest złożona, ale ukraińskie siły utrzymują kontrolę nad polem walki".

ISW przypomina, że gen. Walerij Załużny, głównodowodzący ukraińskimi wojskami, w rozmowie z szefem Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA, gen. Charlesem Brownem mówił, iż w rejonie Awdijiwki, Kupiańska i Marinki toczą się najintensywniejsze walki, ale dodał, że ukraińska armia również prowadzi działania ofensywne na niektórych odcinkach frontu.

Z kolei dowódca wojsk lądowych Ukrainy, gen. Ołeksandr Syrski zauważył, iż Rosjanie przeprowadzają jednoczesne działania ofensywne na kilku odcinkach i próbują odzyskać inicjatywę na północ i południe od Bachmutu.

Większą intensywność walk w rejonie Kupiańska, Awdijiwki i na kierunku donieckim odnotował też prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Były poseł partii Wołodymyra Zełenskiego aresztowany. Zarzut zdrady

Zełenski we wtorkowym, wieczornym wystąpieniu mówił, że prezydent Władimir Putin pragnie osiągnąć jakikolwiek sukces na wschodzie Ukrainy przed ogłoszeniem swojego startu w wyborach prezydenckich, co ma nastąpić w połowie grudnia.

Think tank z USA: Rosjanom prawdopodobnie nie uda się w pełni odzyskać inicjatywy

Zdaniem ISW Rosjanom prawdopodobnie nie uda się odzyskać inicjatywy na całym teatrze działań. Think tank odnotowuje też, że Ukraińcy prowadzą swoje działania ofensywne, zwłaszcza w zachodniej części obwodu zaporoskiego i na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. To sprawia, że rosyjskie dowództwo musi decydować, czy rzucać siły na odcinki, gdzie prowadzi ofensywę, czy umacniać te odcinki frontu, gdzie atakują Ukraińcy.

Think tank z USA odnotowuje też wypowiedź szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Andrija Jermaka, który mówił 13 listopada o uchwyceniu przez Ukraińców przyczółka na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.

Według ISW Ukraińcy przeprowadzają intensywniejsze niż wcześniej działania lądowe na wschodnim brzegu Dniepru od połowy października, a Ukraińcy zdają się być w stanie utrzymywać i zaopatrywać swoje jednostki na wschodnim brzegu Dniepru. W ostatnich dniach Ukraińcy mieli posunąć się naprzód w rejonie wsi Krynki (2 km od Dniepru, 30 km na północny wschód od Chersonia).

ISW podkreśla przy tym, że nie jest jasne czy Rosjanom uda się zrealizować ich cel, ponieważ ukraińska armia utrzymuje presję na front w kilku kluczowych obszarach.

Ukraińcy przyznają, że sytuacja na froncie "jest złożona"

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Żona Kyryło Budanowa, szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego została otruta
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć taką samą broń, jak Ukraina
Konflikty zbrojne
Znamy nazwisko polskiej zakładniczki uwolnionej przez Hamas
Konflikty zbrojne
Zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem potrwa dwa dni dłużej
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Konflikty zbrojne
Szturm na Awdijiwkę: Rosjanie nacierają z wszystkich stron
Konflikty zbrojne
W Ramallah o złym Hamasie tylko szeptem