Były poseł partii Wołodymyra Zełenskiego aresztowany. Zarzut zdrady

Ołeksandr Dubinski, ukraiński parlamentarzysta, były członek prezydenckiej partii Sługa Narodu a obecnie poseł niezależny, został aresztowany.

Publikacja: 14.11.2023 07:21

Ołeksandr Dubinski

Ołeksandr Dubinski

Foto: YouTube

Dubinskiemu stawiane są zarzuty współpracy z rosyjskim wywiadem wojskowym. Sąd w Kijowie miał nakazać aresztowanie go na 60 dni.

Ukraiński parlamentarzysta aresztowany na 60 dni

Dubinski znajduje się na liście osób objętych przez USA sankcjami. Oprócz współpracy z rosyjskim wywiadem wojskowym zarzuca się mu też sianie dezinformacji na temat władz Ukrainy.

W nagraniu umieszczonym na swoim kanale w serwisie Telegram Dubinski informuje o tym, że pozostanie - decyzją sądu - w areszcie do 12 stycznia 2024 roku.

Co zarzuca się byłemu parlamentarzyście partii Wołodymyra Zełenskiego?

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podała na swoim kanale w serwisie Telegram, że jeden z ukraińskich parlamentarzystów jest podejrzany o zdradę. SBU nie podała jednak nazwiska podejrzanego.

Nazwisko to ujawnili dwaj parlamentarzyści - Jarosław Jurczyszyn, zastępca przewodniczącego komisji antykorupcyjnej parlamentu Ukrainy i Ołeksij Honczarenko wskazali Dubinskiego jako osobę podejrzaną, o której informuje SBU.

Czytaj więcej

Jedni Ukraińcy walczą, drudzy płacą za ucieczkę 10 tysięcy dolarów

"Dubinski otrzymał powiadomienie o podejrzeniu go o zdradę państwa" - napisał Honczarenko na Telegramie. U podejrzanego parlamentarzysty miało dojść do przeszukania.

Dubinski twierdzi, że zarzuty stawiane mu są oparte na "kłamstwach najwyższych władz państwowych".

W 2021 roku polityka wyrzucono z partii Sługa Narodu, po tym jak umieszczono go na liście osób objętych sankcjami przez USA za próby ingerencji w przebieg wyborów w USA. USA wiązały go też z prorosyjskim ukraińskim parlamentarzystą, który miał brać udział w próbach znalezienia materiałów oczerniających kandydującego wówczas w wyborach prezydenckich Joe Bidena i jego syna, Huntera.

Teraz SBU informuje, że podejrzany parlamentarzysta był członkiem "organizacji przestępczej finansowanej przez rosyjski wywiad wojskowy".

W komunikacie SBU czytamy, że na polecenie rosyjskich służb specjalnych parlamentarzysta miał zajmować się "dyskredytowaniem wizerunku Ukrainy na scenie międzynarodowej, w celu pogorszenia jej relacji dyplomatycznych z USA i utrudnienia Ukrainie akcesji do UE i NATO".

Dubinskiemu stawiane są zarzuty współpracy z rosyjskim wywiadem wojskowym. Sąd w Kijowie miał nakazać aresztowanie go na 60 dni.

Ukraiński parlamentarzysta aresztowany na 60 dni

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Zamach na Donalda Trumpa: Co wiadomo o 20-letnim zamachowcu?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Przestępczość
Strzelanina w niemieckim Lautlingen. Nie żyje dwoje dorosłych i dwoje dzieci
Przestępczość
Świadkowie mówią, że widzieli uzbrojonego mężczyznę na dachu. "Policja nie wiedziała co się dzieje"
Przestępczość
Wybory prezydenckie w USA. Strzały podczas wieczoru wyborczego Donalda Trumpa
Przestępczość
Strzelanina w rosyjskiej bazie wojskowej. Trwa obława za jednym z żołnierzy
Przestępczość
Miał ponad sto węży w kieszeniach. Zatrzymali go celnicy