04:33
19.06.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 481
00:03
19.06.2023

Koniec niedzielnej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w poniedziałek od wczesnego poranka.

23:58
18.06.2023

Gen. Hodges: Najlepszą gwarancją dla Ukrainy jest jej członkostwo w NATO

Były dowódca Sił Lądowych USA w Europie gen. Ben Hodges stwierdził, że ​​szczyt NATO w Wilnie zakończy się niepowodzeniem bez ogłoszenia konkretnych kroków, które zapewnią Ukrainie członkostwo w Sojuszu. W rozmowie z espreso.tv ocenił, iż „wszyscy wiedzą, że najlepszą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy jest jej członkostwo w NATO”. - Mam nadzieję, że wkrótce to nastąpi. Mam nadzieję, że na szczycie w Wilnie zostaną ogłoszone konkretne kroki, które uświadomią wszystkim, że przyszłość Ukrainy leży w NATO. Nawet jeśli nie nazwą tego planem działania dotyczącym członkostwa, myślę, że usłyszymy o konkretnych krokach, które dadzą nam ten obraz - powiedział.

23:41
18.06.2023

Wojna Rosji z Ukrainą jednym z tematów rozmowy szefów dyplomacji Chin i USA

Anthony Blinken rozmawiał w niedzielę z Qin Gangiem pięć i pół godziny.

Czytaj więcej

Antony Blinken spotkał się z szefem chińskiego MSZ. Rozmawiali ponad 5 godzin m.in. o Ukrainie
23:36
18.06.2023

Komisarz Europejski: UE przyspieszy dostawy broni na Ukrainę

Thierry Breton, europejski komisarz do spraw rynku wewnętrznego powiedział, że UE przyspiesza dostawy broni na Ukrainę, aby wesprzeć kontrofensywę przeciwko wojskom rosyjskim. - Zamierzamy zintensyfikować nasze wysiłki w zakresie dostarczania broni i amunicji – to wojna o wysokiej intensywności, w której odgrywają one kluczową rolę – powiedział w rozmowie z „Le Parisien”. Francuski komisarz dodał, że UE przygotowuje się do tego, iż wojna Rosji z Ukrainą będzie trwała „jeszcze kilka miesięcy, a nawet dłużej”.

23:12
18.06.2023

Media: Abramowicz nie chce przekazać Ukrainie pieniędzy ze sprzedaży Chelsea

Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz odmawia podpisania umowy o przekazaniu 2,3 ​​mld funtów ze sprzedaży klubu piłkarskiego Chelsea ofiarom rosyjskiej wojny na Ukrainie - twierdzi brytyjski „Daily Mail”. Według gazety, która swoje informacje potwierdziła w Foreign Office, pieniądze „mogą nie dotrzeć w tym roku do ofiar wojny Rosji z Ukrainą, jeśli w ogóle”.

„Podobno problem polega na tym, że Roman Abramowicz chce, aby znaczna część tych pieniędzy trafiła do Rosji, a raczej do Rosjan, którzy ucierpieli w czasie wojny. Ani rząd brytyjski, ani Komisja Europejska nie zgodzą się na taki krok, dopóki obowiązują sankcje wobec Rosji w związku z agresją Władimira Putina na Ukrainę" - czytamy w artykule.

22:46
18.06.2023

Ukraińcy zestrzelili cztery rosyjskie drony na południu

Siły Zbrojne Ukrainy zlikwidowały cztery rosyjskie drony różnych typów w obwodach chersońskim i mikołajowskim - poinformowało na Facebooku Dowództwo Lotnictwa „Południe”.

22:18
18.06.2023

Nikopol ostrzelany przez Rosjan. Uszkodzone dwa ważne obiekty

Po południu rosyjscy najeźdźcy ponownie ostrzelali Nikopol, uszkadzając obiekty infrastruktury krytycznej - poinformował na Telegramie szef rady obwodu dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk. „Uszkodzone zostały dwa obiekty infrastruktury krytycznej” – napisał. Rosjanie od kilku dni aktywnie atakują niektóre obiekty infrastrukturalne w regionie, poważnie komplikując zaopatrzenie mieszkańców miasta w wodę. „Świadomie wybierają swoje cele, kierując swoje wysiłki na zaostrzenie kryzysu humanitarnego” – podkreślił Łukaszuk.

21:49
18.06.2023

Trzej ukraińscy pogranicznicy zgubili się i przeszli przez granicę z Rumunią

Rumuńska Straż Graniczna poinformowała o odnalezieniu trzech obywateli Ukrainy, którzy nielegalnie przedostali się przez granicę. „Zwrócili się o ochronę i zgodnie z prawem międzynarodowym należy zastosować określone procedury w takich sytuacjach” - przekazano w komunikacie. Niedługo później znaleziono kolejnych trzech Ukraińców - byli to uzbrojeni funkcjonariusze ukraińskiej Straży Granicznej, którzy zgubili się w pościgu za pierwszą trójką. „Ukraiński patrol, zgodnie z przepisami prawa i umową dwustronną między obydwoma państwami, wrócił na stronę ukraińską” - czytamy w oświadczeniu.

21:19
18.06.2023

Dlaczego Rosja zaatakowała Ukrainę? O. Rydzyk wskazał powód

W niedzielę na Jasnej Górze odbyły się uroczystości związane z XXIV Ogólnopolską Pielgrzymką Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. W czasie swojego wystąpienia o. Tadeusz Rydzyk nawiązał do dwóch wojen światowych i inwazji Rosji na Ukrainę.

Czytaj więcej

O. Tadeusz Rydzyk: Wojna Rosji z Ukrainą wybuchła, bo ludzie nie wierzą w Boga
20:50
18.06.2023

Dwóch cywilów zginęło w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie sumskim

W wyniku kolejnego ostrzału, przeprowadzonego przez wojska rosyjskie w obwodzie sumski, zginęło dwóch cywilów – 38-letni ojciec i 4-letni syn - poinformowała na Telegramie Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa. „Rosjanie ponownie ostrzelali tereny przygraniczne obwodu sumskiego. Dziś w wyniku ostrzału artyleryjskiego w mieście Białopole zginęli cywile - ojciec i syn” - czytamy w komunikacie.

38-latek to porucznik policji Roman Babenko z Białopola - poinformowała sumska policja obwodowa. 

20:20
18.06.2023

Ukraińskie wojsko zestrzeliło rosyjski śmigłowiec Ka-52

W niedzielę ukraińskie wojsko zestrzeliło kolejny rosyjski śmigłowiec Ka-52, znany jako „Alligator” - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. To czwarta maszyna tego typu, którą najeźdźcy stracili w ciągu ostatnich czterech dni.

19:50
18.06.2023

Wiec w obronie pojmanych przez Rosję bojowników pułku „Azow” w Zaporożu

W Zaporożu krewni i przyjaciele pojmanych żołnierzy pułku „Azow” zorganizowali przejazd samochodowy centralnymi ulicami miasta. - Mój mąż jest w niewoli od ponad roku. Był w kolonii w Ołeniwce, kiedy doszło tam do ataku terrorystycznego. Przeżył, ale ma bardzo poważne obrażenia. Teraz nic nie wiem o jego stanie zdrowia i miejscu pobytu. Żądamy wymiany naszych bliskich. Chcemy, żeby państwo walczyło o nich do końca - powiedziała w rozmowie z Ukrinformem Natalia Maksymczuk, organizatorka akcji. Wraz z nią na demonstrację przybyli krewni innych bojowników, którzy również zostali ciężko ranni i przebywali w Ołeniwce.

19:21
18.06.2023

Ukraiński wywiad: To, co Rosjanie robią w Zaporożu, to szantaż nuklearny

Agresywna Rosja kontynuuje taktykę szantażu nuklearnego, wykorzystując okupowaną elektrownię jądrową Zaporoże, a także terytorium Białorusi, na którym może znajdować się rosyjska broń jądrowa - powiedział Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. - To, co (najeźdźcy) cały czas robią z naszą elektrownią jądrową w Zaporożu, to szantaż nuklearny: obejmuje umieszczanie tam sił i środków, broni; jest to również realizacja ostrzału z terenu i na terenie elektrowni, to terror personelu elektrowni i wiele innych czynników - tłumaczył. Według ukraińskiego wywiadu wojskowego szantaż, związany z elektrownią i innymi okupowanymi obiektami infrastruktury krytycznej ma związek ze świadomością Kremla, że prędzej czy później Rosjanie będą musieli wycofać się z okupowanych terytoriów Ukrainy.

18:52
18.06.2023

W obwodzie chersońskim zalane 23 miejscowości

W obwodzie chersońskim średni poziom wody wynosi obecnie 93 centymetry - poinformował na Telegramie Ołeksandr Prokudin, szef chersońskiej administracji. „23 osady pozostają zalane, sześć z nich na prawym brzegu, wszystkie pozostałe na lewym” – napisał. Według niego na prawym brzegu nadal zalanych jest 879 budynków mieszkalnych.

18:24
18.06.2023

Wielka Brytania pomoże Ukrainie w rozbudowie cyberobrony

Wielka Brytania przeznaczy 16 milionów funtów (prawie 19 mln euro) na pomoc ukraińskiej cyberobronie - ogłosił premier Rishi Sunak. Kolejne 9 milionów funtów może potencjalnie pochodzić od międzynarodowych sojuszników. Pakiet za zapewnić lepsze przygotowanie Ukrainy do obrony jej krytycznej infrastruktury przed wyniszczającymi rosyjskimi atakami. - Przerażające ataki Rosji na Ukrainę nie ograniczają się do barbarzyńskiej inwazji lądowej, ale obejmują także obrzydliwe próby ataku na jej cyberinfrastrukturę, która zapewnia niezbędne usługi, od bankowości po dostawy energii, dla niewinnych Ukraińców - zwrócił uwagę brytyjski premier.

17:55
18.06.2023

Rosjanie transportują sprzęt z obwodu chersońskiego na kierunek zaporoski

Mieszkańcy Melitopola odnotowują ruch sprzętu wojskowego i personelu rosyjskich najeźdźców przez ich miasto z obwodu chersońskiego do Zaporoża - przekazał w ukraińskiej telewizji mer Melitopola Iwan Fedorow. - Nasi mieszkańcy obserwują przemieszczanie się sprzętu wojskowego, ciężkiej broni i personelu okupantów z kierunku Nowej Kachowki i Kachowki. Stamtąd wojska wroga zostały przerzucone na linię frontu zaporoskiego - powiedział. Fedorow przypomniał, że kilka dni temu Ukraińcy zniszczyli kolumnę sprzętu wroga, która jechała z Nowej Kachowki.

17:26
18.06.2023

Rosyjska propaganda podała dane o ukraińskich stratach

Rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły w ciągu ostatniej doby 18 ukraińskich dronów, pocisk Storm Shadow i dwa pociski HIMARS - przekonuje w niedzielę rosyjskie Ministerstwo Obrony. Tradycyjnie w komunikacie nie wskazano jakichkolwiek dowodów na potwierdzenie głoszonych tez.

16:58
18.06.2023

Papież zaapelował, by nie zapominać o „bardzo cierpiącej Ukrainie”

- Trwajmy w modlitwie za mieszkańców umęczonej Ukrainy – nie zapominajmy o niej! – która bardzo cierpi – apelował papież Franciszek po odmówieniu Anioła Pańskiego. Wzywał wiernych do zanoszenia próśb do Boga w intencji licznych regionów świata, gdzie dochodzi do stosowania przemocy. - Te walki, ta wojna wszędzie... módlmy się o pokój - mówił Ojciec Święty.

16:29
18.06.2023

Prezydent Czech: Na Zachodzie mieszkają Rosjanie, którzy popierają wojnę

- Trzeba powiedzieć, że w społeczności rosyjskiej mieszkającej za granicą są ludzie, którzy na przykład nie zgadzają się z prezydentem (Władimirem) Putinem, ale jednocześnie popierają wojnę na Ukrainie. Są częścią rosyjskiej propagandy - powiedział prezydent Czech Petr Pavel.

Czytaj więcej

Prezydent Czech Petr Pavel łagodzi swoją wypowiedź ws. monitorowania Rosjan za granicą
15:54
18.06.2023

Kolejna wieś odbita przez Ukraińców?

Kilka prorosyjskich źródeł poinformowało, że siły rosyjskie zostały zmuszone do opuszczenia wioski Piatichatki na południu kraju. Podobnie twierdzą ukraińskie media, ale nie są to na razie oficjalne informacje.

14:55
18.06.2023

Były prezes Google kupił superjacht oligarchy

Jacht był własnością Andrieja Guriewa, który dorobił się miliardowego majątku na biznesie nawozowym i jest bliskim przyjacielem Władimira Putina.

Czytaj więcej

Były prezes Google, Eric Schmidt kupił porzucony jacht rosyjskiego miliardera
14:33
18.06.2023

Prezydent Zełenski z przesłaniem na Dzień Ojca

„Dziękuję każdemu ukraińskiemu ojcu, każdej ukraińskiej rodzinie za naszych silnych i odważnych wojowników, którzy bronili niepodległości Ukrainy i walczą o życie dla Ukrainy!” — napisał Zełenski w mediach społecznościowych.

Dodał: „Życzę naszym ojcom długiego i zdrowego życia. I żeby każdy ojciec, który jest na pierwszej linii frontu, wrócił do domu”.

14:10
18.06.2023

Rosjanie mają kłopot: nie mogą handlować w juanach z Zachodem

 Najważniejszy bank Chin, Bank of China przerwał bezterminowo wykonywania przelewów w juanach rosyjskich klientów do UE, USA, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Chiński bank przerwał obsługę Rosjan. Nie mogą handlować w junach z Zachodem
13:50
18.06.2023

Stoltenberg mówi, że pokój nie może oznaczać zamrożenia wojny

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł przed przedwczesnymi rozmowami pokojowymi między Ukrainą a Rosją po tym, jak prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa powiedział w Kijowie, że „pokój musi zostać osiągnięty poprzez dyplomację tak szybko, jak to możliwe”.

13:25
18.06.2023

Absolwenci szkoły zatańczyli walca na ruinach Domu Sztuki w obwodzie charkowskim

Absolwenci szkoły zatańczyli posępnego walca w centrum kultury zniszczonym przez walki w mieście Derhacze w obwodzie charkowskim. Absolwenci ukraińskich szkół tradycyjnie tańczą walca przed całą szkołą, gdy uczniowie słyszą ostatni dźwięk dzwonka.

13:06
18.06.2023

Rosja zmniejsza liczbę okrętów wojennych na Morzu Czarnym do pięciu

Rosja zmniejszyła liczbę okrętów pełniących służbę bojową na Morzu Czarnym do pięciu - poinformowały Siły Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy.

„18 czerwca 2023 r. o godzinie 12:00 na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełniło pięć wrogich okrętów, w tym jeden wyposażony w pociski Kalibr, z całkowitą salwą ośmiu pocisków” — czytamy w raporcie.

Na Morzu Azowskim znajduje się również jeden rosyjski okręt wojenny.

12:40
18.06.2023

UE przyspieszy dostawy broni na Ukrainę

Unia Europejska przyspiesza dostawy broni na Ukrainę, aby wesprzeć krajową kontrofensywę przeciwko siłom rosyjskim - powiedział francuskiemu dziennikowi Le Parisien szef unijnego przemysłu Thierry Breton.

„Zamierzamy zintensyfikować nasze wysiłki w dostarczaniu broni i amunicji – to wojna o dużej intensywności, w której odgrywają one kluczową rolę” – powiedział Breton, obiecując, że w ciągu następnego roku należy dostarczyć 1 milion broni dużego kalibru.

„Przygotowujemy się do wojny, która potrwa jeszcze kilka miesięcy, a nawet dłużej” – dodał.

12:11
18.06.2023

Siły ukraińskie przejęły kontrolę nad Piatychatkami

Reuters donosi, że siły ukraińskie przejęły kontrolę nad osadą Piatychatki na froncie na Zaporożu.

Rosyjski urzędnik Władimir Rogow poinformował, że siły ukraińskie zajęły osadę i okopały się tam, będąc pod ostrzałem rosyjskiej artylerii. „Falowe” ofensywy wroga przyniosły rezultaty, pomimo ogromnych strat – dodał Rogow.

Dodał, że w okolicy trwają ciężkie walki. Nie ma na razie  komentarza ze strony Ukrainy.

11:51
18.06.2023

W ciągu ostatniej doby rosyjskie ataki zabiły pięć osób i zraniły osiem, w tym dzieci

Rosyjskie ataki na Ukrainie zabiły pięciu cywilów i raniły ośmiu kolejnych, w tym dwoje dzieci, w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformowały władze regionalne 18 czerwca.

11:20
18.06.2023

Wywiad estoński: Ukraina traci w walce mniej niż 10% zachodniego sprzętu

Pułkownik Margo Grosberg, szef Centrum Wywiadu Sił Obronnych Estonii, stwierdził, że Ukraina straciła w obecnych walkach mniej niż 10% sprzętu dostarczonego przez państwa zachodnie.

Grosberg powiedział, że liczba ta może wzrosnąć, ponieważ utrata sprzętu jest nieuniknionym skutkiem każdej ofensywy. Dodał, że zachodni sprzęt lepiej chroni żołnierzy, a nawet jeśli jest zniszczony załogi często przeżywają bez poważnych obrażeń.

Szef estońskiego wywiadu powiedział, że jednostki ukraińskie, które były szkolone w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, nie brały udziału w ostatnich działaniach wojennych.

10:55
18.06.2023

Pierwsza wizyta amerykańskiego dyplomaty w Chinach od prawie pięciu lat

Czytaj więcej

Antony Blinken rozpoczyna rozmowy w Pekinie
10:34
18.06.2023

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych z powodu zniszczenia tamy Kachowka

Kijów twierdzi, że liczba ofiar śmiertelnych powodzi po zniszczeniu tamy Kachowka wzrosła na Ukrainie do 16, podczas gdy rosyjscy urzędnicy poinformowali, że 29 osób zginęło na terytoriach kontrolowanych przez Moskwę.

10:05
18.06.2023

Pływanie na wszystkich plażach w Odessie jest zabronione

Plaże Odessy zostały uznane za nie nadające się do kąpieli z powodu znacznego pogorszenia stanu wody, a pływanie jest zabronione.

09:45
18.06.2023

Brytyjczycy: Rosja i Ukraina prawdopodobnie poniosą „duże straty” podczas kontrofensywy Kijowa

Rosyjskie straty na południu kraju są prawdopodobnie największe od szczytowych dni bitwy o Bachmut w marcu - poinformowało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii. Ministerstwo dodało, że siły rosyjskie „często prowadzą stosunkowo skuteczne operacje obronne” podczas ukraińskiej kontrofensywy.

09:15
18.06.2023

Siły ukraińskie zniszczyły skład amunicji we wsi Rykowo

Serhij Braczuk, rzecznik administracji wojskowej w Odessie, poinformował, że siły ukraińskie zniszczyły „bardzo znaczący” skład amunicji w pobliżu okupowanego przez Rosję miasta portowego Heniczesk w południowym obwodzie chersońskim.

„Nasze siły zbrojne zadały rano dobry cios – i bardzo głośny – we wsi Rykowo w obwodzie heniczeskim, na tymczasowo okupowanym terytorium obwodu chersońskiego” – powiedział Bratczuk. „Istniał bardzo znaczący skład amunicji. Został zniszczony."

Ukraińskie media opublikowały filmy pokazujące ogromną smugę dymu unoszącą się daleko na horyzoncie z odgłosami wybuchów i płonących pocisków lecących w niebo.

Rykowo znajduje się na linii kolejowej, około 20 km od Heniczeska, miasta portowego nad Morzem Azowskim, okupowanego przez siły Kremla od pierwszych dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

08:58
18.06.2023

ISW: Prigożyn nie jest zainteresowany formalnym podporządkowaniem Grupy Wagnera rosyjskiemu Ministerstwu Obrony

Czytaj więcej

ISW: Prigożyn znowu sugeruje, że nie podporządkuje się rosyjskiemu MON
08:30
18.06.2023

Sztab Generalny: Rosja straciła 219 820 żołnierzy na Ukrainie od 24 lutego 2022 r.

 Według raportu Rosja straciła także 3 984 czołgi, 7 729 bojowych pojazdów opancerzonych, 6 571 pojazdów i zbiorników paliwa, 3 847 systemów artyleryjskich, 610 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 364 systemy obrony powietrznej, 314 samolotów, 304 śmigłowce, 3371 dronów i 18 łodzi.

08:07
18.06.2023

Wielka Brytania wysyła Ukrainie pomoc do przezwyciężenia skutków powodzi

Ratownicy Państwowej Służby Ratowniczej Ukrainy otrzymali pomoc humanitarną od rządu Wielkiej Brytanii w celu przezwyciężenia skutków eksplozji tamy Kachowka. Jak poinformowało Państwowe Pogotowie Ratunkowe, dostarczono 11 pontonów z akcesoriami, jedną metalową łódkę i siedem filtrów do wody.

07:37
18.06.2023

Siły ukraińskie przeprowadziły 14 nalotów na obszary koncentracji wojsk rosyjskich

Siły powietrzne sił zbrojnych Ukrainy przeprowadziły 17 czerwca 14 nalotów na obszary koncentracji wojsk rosyjskich, niszcząc dwa przeciwlotnicze systemy rakietowe. - poinformował  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym komunikacie.

„W ciągu ostatnich 24 godzin [ukraińskie] jednostki rakietowe i artyleryjskie uderzyły w trzy stanowiska dowodzenia, dwa obszary koncentracji personelu, pięć magazynów amunicji i trzy jednostki artylerii na stanowiskach strzeleckich” – poinformowało wojsko.

W sumie w ciągu ostatniej doby nieprzyjaciel przeprowadził 43 naloty, 4 naloty rakietowe i przeprowadził 51 ataków przy użyciu MLRS na pozycje wojsk ukraińskich i tereny zaludnione.

07:17
18.06.2023

Siły rosyjskie ostrzelały 10 społeczności w obwodzie sumskim

Siły rosyjskie ostrzelały dziesięć społeczności w obwodzie sumskim 17 czerwca, strzelając ponad 21 razy w obszarach przygranicznych - poinformowała Administracja Wojskowa Obwodu Sumskiego.

06:55
18.06.2023

Rosjanie nie po raz pierwszy po wybuchu wojny na Ukrainie sięgają po atomową retorykę

Czytaj więcej

Rosja, broń atomowa i groźby wobec Polski i Zachodu. "Beton będzie się topić"
06:46
18.06.2023

Burmistrz: Siły rosyjskie uprowadziły do Rosji prawie 300 dzieci z obwodu berdiańskiego

Rosyjskie siły okupacyjne zabrały prawie 300 dzieci z obwodu berdiańskiego na Ukrainie do rosyjskiej republiki Czuwaszja - poinformował w Telegramie przebywający na wygnaniu burmistrz okupowanego Melitopola Iwan Fiodorow.

06:15
18.06.2023

Mediazona potwierdza tożsamość ponad 25 tysięcy rosyjskich żołnierzy poległych na Ukrainie

Poprzez badania open source Mediazona, niezależne rosyjskie media, wraz z BBC Russia, potwierdziły nazwiska 25 528 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w ciągu ostatnich 15 miesięcy wojny na pełną skalę.

06:00
17.06.2023

Relacja z sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 479