Zarząd Portu Antigui i Barbudy poinformował o sprzedaży w specjalnym oświadczeniu. Ambasador Antigui w USA, Sir Ronald Sanders, powiedział, że kupcem jest Eric Schmidt. Według agencji Bloomberg jacht był własnością Andrieja Guriewa, który dorobił się miliardowego majątku na biznesie nawozowym i został wpisany na listę osób objętych sankcjami przez Departament Skarbu USA w zeszłym roku po inwazji Rosji na Ukrainę. Uważa się, że Guriew ma bliskie związki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Według Bloomberga córka Guriewa próbowała zatrzymać aukcję, twierdząc, że jacht należy do niej. Jeszcze w marcu tego roku pełnomocnik rosyjskiego miliardera zapewniał, że nie jest on właścicielem jachtu. „Pan Guriew nie jest właścicielem ani nie kontroluje Alfa Nero i od 2014 roku używał go tylko od czasu do czasu na podstawie komercyjnego czarteru” – powiedział Bloombergowi pełnomocnik oligarchy.

Czytaj więcej

Pałace i jachty. Oligarchowie z Rosji przywykli do luksusowego życia w Europie

Władze Antigui postanowiły jak najszybciej sprzedać jacht, ponieważ jego utrzymanie i serwisowanie w porcie w Falmouth kosztowało ponad 110 000 dolarów miesięcznie.

Eric Schmidt był dyrektorem generalnym Google w latach 2001-2011. Zrezygnował z funkcji prezesa firmy macierzystej Google Alphabet w 2018 roku. Bloomberg wymienia go na 60. miejscu w swoim indeksie miliarderów z majątkiem netto wynoszącym około 25 miliardów dolarów. Jego nowy jacht ma między innymi basen, który można przekształcić w lądowisko dla helikopterów. Magazyn branżowy „Boat International” informuje, że część wpływów z aukcji jachtu zostanie wykorzystana na opłacenie kapitana, załogi i dostawców Alfa Nero.

Jacht Alfa Nero, który zbudowany został w 2007 roku, zatrzymany został na Kajmanach w marcu 2022 r. Magazyn „Forbes” informował wtedy, że jacht wciąż jest własnością Andrieja Guriewa i jest wart około 81 milionów dolarów. Według specjalistów jest to jeden z największych prywatnych jachtów motorowych jakie istnieją. Na pokładzie ma m.in. ma siłownię, salon fryzjerski i basen.