06:06
03.07.2022

Najnowsze informacje z Ukrainy można przeczytać tutaj

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 130
01:04
03.07.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:53
03.07.2022

Siły Powietrzne Ukrainy: W sobotę działania praktycznie na wszystkich kierunkach frontu

2 lipca ukraińskie lotnictwo działało praktycznie na wszystkich kierunkach frontu - w obwodach mikołajowskim, zaporoskim, charkowskim, donieckim i ługańskim, wykonując niemal 15 grupowych lotów - podało dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Według tego źródła, w sobotę ukraińskie bombowce i samoloty szturmowe zniszczyły "dwa punkty kontroli wroga, do 20 wozów opancerzonych, do 10 czołgów, dwa polowe składy amunicji oraz pozycję samobieżnej artylerii".

00:20
03.07.2022

Doniesienia o ataku rakietowym na Odessę

Wieczorem w Odessie rozległ się alarm przeciwlotniczy, a następnie huk eksplozji - donoszą ukraińskie media. Powołując się na informacje Dowództwa Operacyjnego Południe podają, że pocisk rakietowy uderzył w budynek gospodarczy jednego z ośrodków wypoczynkowych. Według tych źródeł, nie było znacznych zniszczeń ani ofiar.

23:48
02.07.2022

Denysenko: Kluczowym celem tej wojny nie jest Donbas

Zdaniem Wadyma Denysenki, doradcy szefa MSW Ukrainy, plan maksimum Rosji w wojnie z Ukrainą zakłada rozwinięcie ofensywy na południu, zajęcie Odessy i przejęcie kontroli nad Morzem Czarnym.

Czytaj więcej

Doradca szefa MSW Ukrainy: Kluczowy dla Rosji cel to Odessa
23:22
02.07.2022

Zełenski o "odprężeniu" w miastach na tyłach

Wołodymyr Zełenski powiedział, że w wielu położonych na tyłach frontu ukraińskich miastach odczuwa się obecnie odprężenie. - Ale wojna się nie skończyła, trwa. Niestety, jej okrucieństwo w niektórych miejscach tylko wzrasta i nie można o tym zapomnieć - dodał. Prezydent Ukrainy zaapelował do obywateli swego kraju o pomaganie wojsku.

23:10
02.07.2022

Zełenski: Nasila się aktywność wroga w obwodzie charkowskim

Armia rosyjska nadal ostrzeliwuje nasze miasta rakietami. Tylko do wieczora było sześć uderzeń rakietowych, łącznie 12 pocisków - w Mikołajowie, w obwodzie doneickim... naloty trwały - powiedział w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Zaciekłe działania wojenne trwają na całej linii frontu, w Donbasie - kontynuował dodając, że epicentrum znajduje się "oczywiście w miastach obwodu ługańskiego". - Nasila się aktywność wroga w obwodzie charkowskim - mówił Zełenski.

22:45
02.07.2022

Tkaczenko o rosyjskich zbrodniach przeciw dziedzictwu kulturowemu na Ukrainie

Od początku inwazji wojska rosyjskie popełniły na Ukrainie 407 zbrodni przeciw dziedzictwu kulturowemu Ukrainy - oświadczył w mediach społecznościowych minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko zaznaczając, że to dane według stanu na 1 lipca. Minister podał, że wiadomo o całkowitym zniszczeniu 10 obiektów dziedzictwa kulturowego w obwodach donieckim, kijowskim, sumskim i czernihowskim. Uszkodzonych zostało 125 obiektów dziedzictwa kulturowego i 101 obiektów cennej historycznej zabudowy. Okupanci zniszczyli lub uszkodzili 145 obiektów sakralnych - czytamy.

22:11
02.07.2022

Łukaszenko: Z Ukrainy próbowali atakować cele wojskowe na terytorium Białorusi

trzy dni temu, może trochę więcej, z terytorium Ukrainy próbowali atakować cele wojskowe na terytorium Białorusi - powiedział Łukaszenko.

Czytaj więcej

Łukaszenko twierdzi, że Ukraina próbowała zaatakować Białoruś
21:34
02.07.2022

Denysenko: Rosjanie mogą wznowić atak na Kijów

Zdaniem doradcy szefa MSW Ukrainy, Wadyma Denysenki, ponowny atak wojsk rosyjskich na Kijów jest możliwy, jeśli Aleksander Łukaszenko zgodzi się na wysłanie na Ukrainę białoruskich wojsk. Jeśli do tego nie dojdzie, kontynuował Denysenko w rozmowie z RBC-Ukraina, rosyjskie natarcie na stolicę Ukrainy byłoby możliwe po "całkowitym zniszczeniu" ukraińskich sił na wschodzie kraju.

21:02
02.07.2022

Wiłkuł: Rosjanie ostrzeliwują miejscowości w obwodzie chersońskim

- Wróg kontynuuje ostrzał artyleryjski i rakietowy wzdłuż linii demarkacyjnej - powiedział szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkuł. Dodał, że w obwodzie chersońskim ostrzelanych zostało w sobotę co najmniej pięć miejscowości, a informacje o zniszczeniach są zbierane. Według Wiłkuła każdemu, kto chce uciec z zagrożonych terenów udzielana jest pomoc w ewakuacji do Krzywego Rogu w obwodzie dniepropetrowskim.

20:32
02.07.2022

Ukraina nie może zagwarantować bezpieczeństwa misji MAEA

Ukraiński urząd dozoru jądrowego (SNRIU) oświadczył w komunikacie, że strona ukraińska nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze, dopóki teren siłowni jest okupowany przez wojska rosyjskie. Według komunikatu, stanowisko to zostało przekazane szefowi agencji Rafaelowi Grossiemu.

19:56
02.07.2022

Alarm przeciwlotniczy w Charkowie

W Charkowie i obwodzie charkowskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy - donoszą ukraińskie media.

19:32
02.07.2022

Wybuch miny w kurorcie w obwodzie odeskim. Nie żyje mężczyzna

W miejscowości wypoczynkowej Karolino-Buhaz (rejon białogrodzki obwodu odeskiego) na wybrzeżu eksplodowała mina - podał portal Suspilne, powołując się na rzeczniczkę Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii, Natalię Humeniuk. Według ukraińskiego wojska, mimo zakazu wchodzenia na plaże grupa mężczyzn pływała w morzu. W wyniku eksplozji miny jeden z pływaków zginął, inny doznał obrażeń - podał portal.

19:06
02.07.2022

Ukraiński sztab o sytuacji na froncie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował codzienny komunikat dotyczący działań zbrojnych po inwazji wojsk rosyjskich. Czytamy w nim, że "na kierunku charkowskim wróg broni wcześniej zajętych pozycji". Wojska rosyjskie ostrzelały z czołgów, moździerzy i artylerii szereg miejscowości w obwodzie - podano. Według ukraińskiego SG, rosyjskie natarcie na pozycje w pobliżu wsi Dementijiwka było nieudane, a atakujący wycofali się.

18:44
02.07.2022

Sprzeczne doniesienia o okrążeniu Lisiczańska

Prorosyjscy separatyści twierdzą, że miasto Lisiczańsk w obwodzie ługańskim zostało całkowicie okrążone przez siły rosyjskie. Strona ukraińska zaprzeczyła tym doniesieniom.

Czytaj więcej

Separatyści: Lisiczańsk w całkowitym okrążeniu. Ukraina: To nieprawda
18:20
02.07.2022

Z obwodu donieckiego ewakuowano pociągami 300 tys. osób

Od 24 lutego, czyli od początku inwazji Rosji na Ukrainę, z obwodu donieckiego pociągami ukraińskiego przedsiębiorstwa kolejowego Ukrzaliznycia ewakuowano z obwodu donieckiego 300 tysięcy osób - podał w mediach społecznościowych szef władz regionalnych Pawło Kyryłenko informując, że podziękował za pomoc w ewakuacji dyrektorowi kolei państwowych i obwodowych.

17:43
02.07.2022

Andriuszczenko: Główny problem w Mariupolu - brak dostępu do wody

- Woda pitna pozostaje problemem numer jeden w Mariupolu. Jest niedostępna, nawet ta najsłabszej jakości - oświadczył doradca mera miasta Petro Andriuszczenko, cytowany przez Ukrinform. - Tulko 1,35 proc. domów i, odpowiednio, 5 proc. ludności mieszkającej w mieście ma dostęp do wody - dodał.

17:27
02.07.2022

Nowy rosyjski banknot okazał się bezużyteczny

Głośno zapowiadany przez Kreml nowy banknot o nominale stu rubli, który miał podnieść patriotycznego ducha Rosjan w trakcie wojny z Ukrainą, okazał się wielką klapą.

Czytaj więcej

Nowy rosyjski banknot okazał się wielką klapą
16:50
02.07.2022

PostEurop zawiesił członkostwo poczty Rosji i Białorusi

Stowarzyszenie Państwowych Operatorów Pocztowych Europy (PostEurop) zawiesiło na czas nieokreślony członkostwo poczty rosyjskiej i białoruskiej. Domagała się tego większość państw należących do organizacji.

Czytaj więcej

Poczty Rosji i Białorusi wyrzucone z PostEurop
16:20
02.07.2022

Koniec poszukiwań w ruinach centrum handlowego po ataku w Krzemieńczuku

Zakończyła się akcja poszukiwawcza w ostrzelanym przez wojska rosyjskie centrum handlowym w Krzemieńczuku - podały ukraińskie służby ratunkowe. W ataku zginęło co najmniej 19 osób, a ponad 60 odniosło obrażenia, z których 26 wymagało hospitalizacji. Pośród gruzów odnaleziono 29 fragmentów ciał.

15:58
02.07.2022

Synehubow o atakach w obwodzie charkowskim

Szef charkowskiej obwodowej administracji wojskowej Ołeh Synehubow przekazał, że wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na Charków oraz ostrzelały region z wieloprowadnicowych wyrzutni. Synehubow podał, że pociski spadły w rejonie nemyszljanśkyjym miasta, nie było ofiar. Synehubow poinformował też, że do ataków doszło również w rejonie łozowskim obwodu charkowskiego, a w rejonie zołocziwskim wróg "zdemilitaryzował" przedszkole.

15:27
02.07.2022

Godzina policyjna w obwodzie donieckim skrócona

Szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko poinformował, że od poniedziałku godzina policyjna w obwodzie donieckim będzie obowiązywać w godzinach od 22:00 do 4:00. Wezwał mieszkańców do "odpowiedzialnego" traktowania ograniczeń zaznaczając, że chodzi o bezpieczeństwo osobiste i publiczne. Do tej pory godzina policyjna w obwodzie donieckim obwiązywała od 21:00 do 5:00.

15:11
02.07.2022

Haidai: Rosjanie kontynuują ostrzał Lisiczańska

Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai przekazał w mediach społecznościowych, że wojska rosyjskie wciąż ostrzeliwują Lisiczańsk, ostatnie duże miasto w obwodzie, które nie zostało całkowicie zajęte przez Rosjan. "W ciągu ostatniego dnia okupanci otworzyli ogień ze wszyskich dostępnych rodzajów uzbrojenia" - napisał w mediach społecznościowych Haidai.

14:41
02.07.2022

Mer Lwowa: miasto szykuje scenariusze na wypadek ataku od strony Białorusi

 Sytuacja na granicy białorusko-rosyjskiej jest nieprzewidywalna i to jest największy problem. Dzisiaj zwołałem naradę, by ustalić, jak będziemy działać w przypadku eskalacji ze strony Białorusi - napisał Andrij Sadowy na Telegramie.

14:25
02.07.2022

Ukraińcy otrzymają w Polsce nowe dowody i paszporty

Na terenie Polski uruchomiono pilotażowy projekt druku dowodów osobistych i paszportów dla obywateli Ukrainy.

Czytaj więcej

Polska wydrukuje nowe dowody i paszporty dla Ukraińców
14:17
02.07.2022

Wybuch rosyjskiego składu amunicji w rejonie Ługańska

13:52
02.07.2022

Ukraińscy żołnierze znaleźli „tajny” rosyjski dysk twardy pełen wojskowych danych

Według Państwowej Służby Granicznej Ukrainy w rejonie Czernihowa znaleziono dysk twardy zawierający około 100 GB rosyjskich danych wojskowych.

Dysk twardy zawiera listę personelu i dane biograficzne rosyjskiego wojska z jednej konkretnej jednostki artylerii obrony powietrznej. Zawiera również szczegóły dotyczące rosyjskiej broni, a także dane o ćwiczeniach wojskowych.

Wiele dokumentów zostało podobno oznaczonych jako „tajne”.

13:35
02.07.2022

Plus Minus: Władca Kremla nie przewidział, że chcąc rozbić NATO i Unię Europejską, może je zjednoczyć

Czytaj więcej

Putin chciał rozbić NATO. Czego nie przewidział?
13:15
02.07.2022

Lekarze nie mogą opuszczać Białorusi

12:40
02.07.2022

Mychajło Podolak odrzuca obawy, że kraje zachodnie doświadczają „zmęczenia Ukrainą”

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, napisał na Twitterze:

"Zapomnij o „zmęczeniu Ukrainy”. Świat nie jest zmęczony wspieraniem Ukrainy. Świat jest zmęczony rosyjskim szantażem gazowym, sztucznymi kryzysami, inflacją, zabójstwami politycznymi, bronią chemiczną, terrorem i ciągłymi bezczelnymi kłamstwami."

12:25
02.07.2022

Ministerstwo Obrony Ukrainy pokazało krótki film z „pracy” samobieżnej haubicy Panzerhaubitze 2000 na froncie

12:10
02.07.2022

Rosja twierdzi, że uderzyła w ukraińskie obiekty wojskowe w Donbasie i obwodzie mikołajowskim

"Siły rosyjskie zniszczyły pięć stanowisk dowodzenia armii ukraińskiej w Donbasie i w obwodzie mikołajowskim za pomocą precyzyjnej broni, a także uderzyły w trzy składowiska broni w obwodzie zaporoskim" - podaje rosyjskie ministerstwo obrony.

Ministerstwo, cytowane przez rosyjskie agencje prasowe, poinformowało również, że rosyjskie siły powietrzne uderzyły w ukraińską bazę broni i sprzętu w fabryce traktorów w Charkowie na północno-wschodniej Ukrainie.

11:40
02.07.2022

Brytyjskie MSZ potępia „wykorzystywanie jeńców wojennych do celów politycznych”

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie po doniesieniach, że dwóch Brytyjczyków zostało oskarżonych o bycie najemnikami na okupowanych przez Rosjan terenach.

Dylan Healy i Andrew Hill zostali schwytani w kwietniu.

Rzecznik MSZ dodał: „Potępiamy wykorzystywanie jeńców wojennych i ludności cywilnej do celów politycznych i podnieśliśmy to w rozmowie z Rosją.

„Jesteśmy w stałym kontakcie z rządem Ukrainy i w pełni wspieramy Ukrainę w jej staraniach o ich uwolnienie”.

11:15
02.07.2022

Kreml stoi w obliczu rosnącej aktywności partyzanckiej na południu Ukrainy

Czytaj więcej

USA: Rosja ma za mało żołnierzy w Chersoniu
10:50
02.07.2022

Najnowsze dane Straży Granicznej

Od 24.02 funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 4,479 mln osób. W piątek 1 lipca było to 23,6 tysięcy osób.

10:40
02.07.2022

Ukraina: Co najmniej 344 dzieci zginęło w rosyjskich atakach

Według ukraińskich urzędników od lutego setki ukraińskich dzieci zginęły w rosyjskich atakach.

Biuro Prokuratora Generalnego twierdzi, że podczas wojny zginęło 344 dzieci, a ponad 640 zostało rannych. Jest jednak prawdopodobne, że liczba ta znacznie wzrośnie, bo nie można zweryfikować danych z terytoriów okupowanych.

10:25
02.07.2022

Gierasimow z inspekcją żołnierzy biorących udział w operacji w Ukrainie

Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji Walerij Gierasimow przeprowadził inspekcję dywizji rosyjskich żołnierzy biorących udział w „specjalnej operacji wojskowej” Moskwy na Ukrainie - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.

Ministerstwo opublikowało zdjęcia Gierasimowa przy pracy. Nie wiadomo, kiedy odbyła się wizyta ani czy Gierasimow odwiedził samą Ukrainę.

10:13
02.07.2022

W poniedziałek rozmowy o "Planie Marshalla" dla Ukrainy

Przywódcy z kilkudziesięciu krajów i organizacji międzynarodowych spotkają się w poniedziałek i wtorek w szwajcarskim mieście Lugano, aby omówić odbudowę Ukrainy, mając nadzieję na opracowanie „Planu Marshalla” dla tego kraju.

09:52
02.07.2022

"Niewielkie postępy" Rosji wokół Lisiczańska

Czytaj więcej

Brytyjczycy: Rosja robi „niewielkie postępy” wokół Lisiczańska
09:21
02.07.2022

Gazprom: eksport gazu do Europy przez Ukrainę wynosi 42,15 mln sześciennych

Rosyjski producent gazu Gazprom poinformował, że jego dostawy gazu do Europy przez Ukrainę przez punkt wejścia Sudża są na poziomie 42,15 mln m3 w porównaniu z 42,1 mln m3 w piątek.

Gazprom poinformował też, że wniosek o dostawę gazu przez punkt wejścia Sochranowka został ponownie odrzucony przez Ukrainę.

08:53
02.07.2022

Ukraina: Rosjanie stracili na wojnie prawie 36 tysięcy żołnierzy

08:34
02.07.2022

Rosja mobilizuje gospodarkę na potrzeby przedłużonej wojny w Ukrainie

Czytaj więcej

Rosja szykuje tajną mobilizację gospodarki na potrzeby wojenne
07:58
02.07.2022

Kanclerz Scholz: Putin szykował się do napaści na Ukrainę przez co najmniej rok 

07:29
02.07.2022

On nie jest sługą Bożym, jest wiernym psem Putina - pisze o Cyrylu Tomasz Terlikowski

Czytaj więcej

Tomasz P. Terlikowski: Cyryl, pies Putina
07:10
02.07.2022

Sztab ukraiński: Białoruś kontynuuje wydawanie wezwań do wojska

Sztab generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych w codziennym komunikacie poinformował też, że ćwiczenia mobilizacyjne na Białorusi mają trwać do 9 lipca.

06:45
02.07.2022

Ostatni spektakl niepokornego moskiewskiego teatru

AFP

Teatr "Centrum Gogola", jeden z ostatnich bastionów wolności artystycznej w Rosji, zakończył działalność spektaklem finałowym pod tytułem "Nie biorę udziału w wojnie".

06:30
02.07.2022

Potężne eksplozje słyszane w Mikołajowie

„W mieście są potężne eksplozje! Zostańcie w schronach!” - napisał na Telegramie Ołeksandr Senkiewicz.

Przed wybuchami w całym obwodzie mikołajowskim rozległy się syreny przeciwlotnicze.

06:00
02.07.2022

Zełenski: atak na Odessę to celowy akt terroru

W swoim cowieczornym przemówieniu prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że rosyjskie bombardowanie Odessy było „celowym rosyjskim aktem terroru”.