Stanza Heliodora zawdzięcza swą nazwę freskowi genialnego artysty renesansu, przedstawiającemu epizod biblijny - wypędzenie Heliodora ze świątyni jerozolimskiej. Malowidło pochodzi z lat 1511-1514.
Dyrektor Muzeów Watykańskich Antonio Paolucci poinformował na łamach dziennika "L'Osservatore Romano", że przed Bożym Narodzeniem freski zostały skontrolowane, lekko oczyszczone, zakonserwowane tam, gdzie było to konieczne, a przede wszystkim - jak dodał - dokładnie przeanalizowane i przebadane. Wyjaśnił, że przez wiele lat w Stanzy Heliodora pracowali najlepsi konserwatorzy z watykańskiej pracowni.
"To absolutne arcydzieło Rafaela, szczyt jego kunsztu jako malarza fresków" - podkreślił Paolucci. Dyrektor Muzeów Watykańskich zwrócił uwagę na niezwykłe, jego zdaniem, przesłanie teologiczne i jednocześnie polityczne, które zleceniodawca dzieła, papież Juliusz II powierzył malarzowi.
"Freski opiewają interwencje Boga w historii w obronie Kościoła. Wszechmogący wypędza Heliodora ze świątyni, uwalnia Piotra z więzienia, zatrzymuję Attylę u bram Rzymu" - przypomniał Paolucci, który był niegdyś ministrem kultury Włoch.
Rafael Santi z Urbino, malarz i architekt urodzony w 1483 roku, zmarły w 1520 roku w Rzymie, jest jednym z najbardziej znanych włoskich artystów. Do najsłynniejszych jego dzieł należą freski w Stanzach Watykańskich - apartamentach papieskich, powstałe na zamówienie papieża Juliusza II.