Większość w Bundestagu przeciwko Erice Steinbach

FDP nie zmieni zdania w sprawie Eriki Steinbach – to najważniejszy wniosek debaty na temat konfliktu dotyczącego szefowej Związku Wypędzonych

Aktualizacja: 26.11.2009 04:04 Publikacja: 25.11.2009 20:08

Erica Steinbach

Erica Steinbach

Foto: AFP

Aspiracje Eriki Steinbach do uzyskania miejsca w radzie fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie wsparli przedstawiciele partii chadeckich. Przeciwko były wszystkie inne ugrupowania reprezentowane w Bundestagu.

Najważniejsze były opinie zaprezentowane przez posłów liberalnej FDP, partii Guida Westerwellego, szefa dyplomacji, który dał już wcześniej do zrozumienia, że nie zgodzi się na przyznanie Steinbach miejsca w radzie fundacji zarządzającej muzeum wypędzonych. – Można uznać za niesprawiedliwe odmawianie Związkowi Wypędzo- nych (BdV) prawa do delegowania Steinbach do rady fundacji, ale wyższą wartością jest utrzymanie dobrych relacji z Polską – powiedział Rainer Stinner z FDP. Przypomniał, że ostatnie słowo należy do rządu. Dał jednak do zrozumienia, że jego partia nie zmieni zdania i w razie potrzeby zablokuje kandydaturę Steinbach, wbrew życzeniom partnerów z CDU i CSU.

Posłowie CDU stanęli po stronie szefowej BdV. Udowadniali, że ma moralne prawo zasiadać w radzie fundacji jako inicjatorka projektu utworzenia w Berlinie muzeum wypędzonych i zwolenniczka pojednania z Polską.

– Odcięła się od Powiernictwa Pruskiego, a kilka lat temu zorganizowała w Berlinie konferencję poświęconą 60. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego – tłumaczył Stephan Mayer, wywołując śmiech posłów opozycji. Ci ostatni nie pozostawili suchej nitki na pani Steinbach. Cytowali jej wypowiedzi sprzed lat, kiedy głosowała przeciw ratyfikacji polsko-niemieckiego traktatu granicznego, a w czasie debaty nad przyjęciem Polski do UE dała do zrozumienia, że nasz kraj nie powinien się znaleźć we Wspólnocie, bo nie respektuje praw człowieka.

– Zasadniczym celem projektu muzeum jest pojednanie. Nie może być mowy o pojednaniu skierowanym przeciwko Polsce, dlatego konieczne jest uwzględnienie stanowiska naszego sąsiada – przekonywał Wolfgang Thierse z SPD. Jego partyjna koleżanka Angelica Schwall-Düren apelowała do Angeli Merkel, by skłoniła Steinbach do rezygnacji ze swych aspiracji. – Pani kanclerz nie może handlować pamięcią historyczną jak bananami – oś- wiadczyła, przypominając, że Polska to kraj, który najbardziej ucierpiał w następstwie zbrodni nazistowskich.

Reklama
Reklama

Debata odbyła się na wniosek SPD. – Chodziło nam o uświadomienie pani kanclerz, że nie powinna wspierać Eriki Steinbach i zająć zdecydowane stanowisko – powiedziała „Rz” Schwall-Düren. Jak wynika z ostatnich badań opinii publicznej, 38 proc. Niemców jest zdania, że Steinbach powinna wejść do rady fundacji. Przeciwnych jest 34 proc.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1235
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1234
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1233
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1232
Świat
Podcast „Rzecz w tym”: Dlaczego Czesi nagle zakochali się w Polsce?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama